16:44 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Tehnoloogia
lühendatud link
3410

Riik toetab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alast teadus- ja arendustegevust Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis kolme miljoni euroga aastas, et soodustada innovaatiliste ja teadmistepõhiste lahenduste loomist ja kasutuselevõttu võimalikult paljudel elualadel.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi sõnul on uus IKT teaduse toetusmeede hea näide sellest, kuidas riik suunab täiendavaid vahendeid riigile strateegiliselt vajalike teaduserialade arendamiseks.

"Tipptasemel IKT teaduse rakendamisest võidab kogu ühiskond, olgu näiteks uued innovaatilised tooted või mugavad ja turvalised e-teenused. Samavõrd oluline on teaduse tihedam sidumine õpetamisega, et kindlustada teadlaste järelkasv ja aidata võimekatel tudengitel tippu jõuda," ütles Reps.

Ratas: riik ja erasektor peavad panustama innovatsiooni heaks >>

Viieks aastaks kavandatud toetusmeede on osa IT Akadeemia programmist, mis loodi Eesti riigi, ülikoolide ja IKT ettevõtete koostöös 2012. aastal. Programmi tegevust koordineerib Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus.

Valitsuskabinetis arutati, milliseid oskusi tööturul tulevikus vajatakse, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

IT Akadeemia nõunik ja teadusmeetme koordinaator Indrek Ots ütles, et välja valiti kuus prioriteetset IKT suunda. "Neid arendatakse Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli eestvedamisel ning koostöös, sest Eestis vastutavad just need ülikoolid IKT kõrghariduse eest," sõnas Ots.

Prioriteetsed suunad on: tehisintellekt ja masinõppimine; andmeteadus ja suurandmed; robotite-inimeste koostöö ja asjade internet tööstuse protsessides; tarkvara usaldusväärsus; tarkade asjade internet; riistvara ja süsteemide turvalisus ning usaldatavus.

Teadusuunad valis välja IT Akadeemia juhtkomisjon, kuhu kuuluvad Haridus- ja Teadusministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning IKT ettevõtete esindajad.

Tallinnas avab uksed neljas innovatsioonilabor >>

Meedet rahastatakse riigieelarvest ning perioodiks on kavandatud aastad 2018-2022.

Peaministrer Jüri Ratas rõhutas täna Eesti Tööandjate Keskliidu konverents Tuulelohe Lend 2018, et nii riik kui ka erasektor peavad rohkem panustama innovatsiooni heaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Eestis on tööstusroboteid töötaja kohta ligikaudu seitse korda vähem maailma keskmisest. Eestit edestavad näiteks Kreeka ja Rumeenia, meile järgneb Brasiilia, kuid kõrge sissetulekuga riikidele jääme kümnetes kordades alla. See on kasutamata võimalus, mida valitsuses heaks kiidetud tööstuspoliitika rohelise raamatu rakendamine peab adresseerima," sõnas peaminister.

10. aprillil Tallinna Kultuurikatlas toimuv MELT innovatsioonifoorum toob Eestisse esimest korda esinema põhjanaabrite juures kõige loovamaks soomlaseks nimetatud 23-aastase Perttu Pölöneni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Esmaspäeval algab Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu teadusministrite kahepäevane kohtumine
© Sputnik / Денис Грабусов

Ta on tõeline multitalent, kelle sütitavad kõned tehnoloogiast, tulevikutrendidest ja innovatsioonist on inspireerinud kuulajaid maailma erinevatelt kontinentidelt. Ta on asutanud kaks haridustehnoloogia idufirmat, kirjutanud muusikat mitmele rahvusvahelisele lavastusele ja pidanud kümneid loenguid tuleviku tehnoloogiatest.

Soome innovatsiooni superstaar tuleb Eestisse >>

Kõigest 15-aastasena leiutas Perttu rahvusvaheliselt auhinnatud muusikaõppetööriista MusiClock, millega võitis ka Euroopa suurima leiutiste konkursi. Ta on õppinud Silicon Valleys Singularity University"s ja lõpetanud Global Solutionsi ning Launchpadi programmi, mis on andnud talle sügavad teadmised tuleviku megatrendidest, uutest tehnoloogiatest ja mõtteviisidest.

Tagid:
innovatsioon, toetus, rahastus, IKT-sektor, Haridus- ja teadusministeerium, TTÜ, , Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad