06:23 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Tehnoloogia
lühendatud link
32 0 0

Valitsuse nullbürokraatia programmi eesmärgiks on vähendada ettevõtetele bürokraatlikke nõudeid riigiga suhtlemisel. Tänaseks on ettevõtjate tehtud ettepanekutele tuginedes kaotatud või leevendatud 92 bürokraatlikku nõuet.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. "Nullbürokraatia programm on jõudsalt edasi liikunud ning mul on hea meel, et ettevõtjad on jätkuvalt pakkunud välja ettepanekuid riigiga suhtlemise hõlbustamiseks," selgitas majandus- ja taristuminister Kadri Simson tänasel valitsuse istungil, kus ta andis ülevaate nullbürokraatia projekti hetkeseisust, edastab Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Riik toetab IKT alast teadustööd kolme miljoni euroga aastas >>

"Oleme vähendanud nii ebamõistlikke aruandluskohustusi, kus riigil on info tegelikult juba olemas, või lihtsustanud ettevõtjatele kohustuslikku aruandlust nende äritegevusest," lisas minister.

Nullbürokraatia programmi raames on vähendatud nii maksudeklaratsioonide koormust, erinevaid infokohustusi kui ka riigi poolt nõutavate dokumentide arvu.

Nullbürokraatia programmi üheks mahukamaks algatuseks on Maksu- ja Tolliameti, Statistikaameti ning Eesti Panga ühisalgatus Aruandlus 3.0, millega vaadatakse kriitiliselt üle andmevajadus, tagatakse andmete ühekordne küsimine ja luuakse võimalused aruannete esitamiselt liikuda masin-masin liidesega andmeedastusele.

Nullbürokraatia projekt toimub selle aasta lõpuni ning edaspidi jätkatakse tööd bürokraatlike nõuete ja kohustuste vähendamiseks riigiasutustes iseseisvalt. Seni on ettevõtjatelt ja organisatsioonidelt laekunud kokku 252 ettepanekut, mille seas on nii ettepanekuid bürokraatia vähendamiseks kui poliitikamuudatusteks.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

Kavas on kaotada või leevendada kokku 164 bürokraatlikku nõuet. Suuremad töös olevad algatused on juba mainitud Maksu- ja Tolliameti, Statistikaameti ja Eesti Panga ühisprojekt Aruandlus 3.0, Keskkonnaotsuste infosüsteemi KOTKAS ja uus e-maksuameti lahendus.

Nullbürokraatia ettepanekute elluviimiseks ning uute ettepanekute kogumiseks ja analüüsimiseks moodustas valitsus 2016. aasta märtsis majandus- ja taristuministri ettepanekul bürokraatia vähendamise rakkerühma.

"Meie inimesed usaldavad oma riiki ja kasutavad IT-lahendusi. Kui meil olnuks olulisi turvaauke, siis oleks neid juba ammu kasutatud mitte ainult valimiste, vaid ka panganduse ja riigi andmekogude põhjalaskmiseks," ütles Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtumisel Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga.

ID-kaart
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Suhtlus riigi ja inimese vahel on kolinud internetti: 96 protsenti tuludeklaratsioone esitatakse elektrooniliselt ja 30,5 protsenti hääletab e-valimistel internetis," lisas Nestor.

Kaljulaid: riigid peavad mõtestama küberkaitse olemust >>

Küberruum on riigikaitses sama oluline kui maa, õhk ja meri, rõhutas president Kersti Kaljulaid Tallinnas asuvat NATO Küberkaitsekoostöö Keskust külastades.

Tallinnas asuv NATO Küberkaitsekoostöö Keskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks NATO ja liikmesriikide jaoks.

Tagid:
küberruum, bürokraatia, digi, nullbürokraatia, IT, Statistikaamet, MTA, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Kadri Simson, Eesti

Peamised teemad