22:53 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Tehnoloogia
lühendatud link
2210

Põhjamaade ja Baltikumi digiministrid allkirjastasid esmaspäeval Stockholmis deklaratsiooni, et teha koostööd tehisintellekti alal.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Kohtumisel Eestit esindanud ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on deklaratsiooni eesmärk ühendada jõud uute tehnoloogiate kasutuselevõtuks valmistumisel, teatas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Skype´i arendajad tegelevad robotitega ja hoiatavad tehismõistuse eest >>

"Tehisintellekt kui autonoomselt toimiv infosüsteem võib endaga kaasa tuua täiesti uusi võimalusi nii valitsuste kui ühiskonna jaoks tervikuna. Tehisintellekti abil on võimalik muuta näiteks riiklikud e-teenused inimeste jaoks veel mugavamaks ning kahtlemata on meie ees avanemas avaram mänguruum tööstuslike tootmisprotsesside efektiivistamiseks," kommenteeris ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Eesti riik on juba algust teinud tehisintellekti rakendusviiside ja samas ka ohtude analüüsimisega.

"Andsime oma kolleegidele ülevaate Eesti valitsuse plaanidest nö kratiseaduse ekspertrühma loomisel ja pakkusime välja ka kohtumisel osalenud riikide vahelisi koostöökohti. Näiteks võiksime teiste riikidega ühiselt luua tehisintellekti rakenduste testkeskkondi, ühendades selleks andmeid ja kogemusi," ütles ta.

Stockholmis toimunud kohtumisel vaadati üle ka digiministrite eelmisel aastal allkirjastatud deklaratsiooni Digital North järel käivitatud projektide senised tulemused ning kavandati järgnevaid samme.

Minister Palo allkirjastab Põhjala digituru deklaratsiooni >>

"Põhjala ja Baltimaade koostöö digivaldkonnas on muutunud viimase aasta jooksul järjest tihedamaks. Suur panus sellesse on ka Digital North algatusel, mida tänuväärselt juhib Põhjamaade Ministrite Nõukogu," sõnas minister Palo.

Digital North algatuse raames on Eesti eest vedada piiriüleste e-teenuste ja andmevahetuse valdkonnad.

"Oleme juba arendamas piiriülest andmevahetust Eesti ja Soome avaliku sektori asutuste vahel. Esimeste seas soovime panna üle lahe liikuma kahe riigi rahvastikuregistrite, aga ka äriregistrite andmed. Samasugust lahendust saaksime laiendada kogu Põhjala ja Balti regioonile," selgitas minister Palo.

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

Digital North deklaratsiooni allkirjastasid kümme Põhjala ministrit eelmise aasta aprillikuus Oslos. Algatuse eesmärk on arendada ühtset digitaalturgu, mis võimaldaks andmetel vabalt liikuda, majanduse digipööret ja e-teenuste toimimist üle Euroopa Liidu liikmesriikide piiride.

Tehisintellekti ei tohi karta, vaid seda tuleb enda heaks ära kasutada, arvab Briti valitsuse endine nõunik ja tehisintellekti süsteemi spetsialist Adrian Brown, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

"Kujutagem ette tehnoloogiat, kus teie arst on teil äpi kaudu taskus ja telefonis ja monitoorib teid pidevalt," ütles Brown. Tema sõnul peaks riikide riikide ja valitsuste positsiooni parandamiseks digitaliseerimises alustama küsimusest, mida inimene ja ühiskond vajab.

Eesti on maailma juhtivate digiriikide seas >>

Brown lisas, et tegelikult just selline süsteem peakski olema valitsuse ja riigivõimu käes. "Halb uudis on see, et valitsus aga ei kanna seda rolli välja ja uuringud näitavad, et inimestel on vähem usku sellesse, et nende vajadusi arvestatakse," lisas Brow.

Tagid:
tehisintellekt, digiareng, deklaratsioon, tehnoloogia, koostöö, Digital North, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Urve Palo, Põhjamaad, Baltikum, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad