23:50 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Tehnoloogia
lühendatud link
31 0 0

Tallinna Kultuurikatlasse kogunevad esmaspäevast kolmapäevani ligi 70 eksperti kolmekümnest riigist, et arutleda, kuidas digitaalsete lahendustega noori senisest paremini otsuste tegemisse kaasata.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Üleeuroopalise noorte kaasamise ja informatsiooni kompetentsikeskuse Salto kutsel osalevad rahvusvahelisel noorte e-osaluse seminaril "eXploring Youth eParticipation" e-demokraatia ning noorte e-osaluse platvormide eestvedajad ja arendajad, noortepoliitika kujundajad, noorsootöötajad ning noorteliidrid, vahendas Pealinn.

Riik toetab küberkaitse teadus- ja arendustegevusi 1,5 miljoni euroga >>

Üheskoos arutletakse noorte ühiskonnaelus ja otsustes osalemisega seonduvate väljakutsete üle, tutvustatakse erinevaid digilahendusi ja e-osalusplatvorme ning algatatakse uusi koostööprojekte platvormide arendajate, noorte ning otsuste tegijate vahel.

"Kuigi noored on sageli uuenduslike lahenduste algatamisel eestvedaja positsioonis, ei ole e-osaluse ning nutika noorsootöö lahendused enamikes Euroopa riikides saanud veel igapäevase noorsootöö osaks," tõdes Salto noorte osaluse ja informatsiooni ressursikeskuse koordinaator Martti Martinson.

Tema sõnul on teadlikkus juba olemasolevatest platvormidest, keskkondadest ja nutirakendustest, mis loodud just noorte demokraatlikesse protsessidesse kaasamise eesmärgil pigem vähene. E-osaluse projektid võivad seejuures olla nii sisult kui ulatuselt väga erinevad.

"Näiteks kasutati OPIN-platvormi Itaalias Cremonas rohkem kui tuhande õpilase poolt selleks, et otsustada üliõpilasprojektide eelarvekasutuse üle. Maltal korraldati OPIN-i abil ideekorje ja debatt valimisea langetamise teemal ning käesoleval aastal langetaski Malta parlament valimisea 16. eluaastani," sõnas Saksamaa rahvusvahelise noorsooteenistuse (IJAB) projektijuht Evaldas Rupkus.

Tehisintellekt kui perearst >>

Seminaril on lisaks OPIN-ile esindatud ka e-osaluse platvormid CitizenOS, BiPart, Brabbl, OPIN, STEP, WEchange ja YouthMetre. Selle raames valmib ka avalikult kättesaadav ingliskeelne versioon noorte e-osaluse projektide eduka algatamise ja läbiviimise e-kursusest ehk jbjMOOC!.

Salto noorte osaluse ja informatsiooni kompetentsikeskus on Archimedese Noorteagentuuri juures Eestis paiknev üks kuuest üleeuroopalisest ressursi- ja kompetentsikeskusest, mille eesmärk on Euroopa riikide noorteagentuuride, Euroopa Komisjoni, noorsootöötajate ja noorteorganisatsioonide toetamine ja nõustamine noorte osaluse ning informatsiooni valdkonnas. Keskuse tegevus ning seminar saab toetust Euroopa Liidu Erasmus+ programmi eelarvest. Keskus korraldab seminari koostöös IJAB-i ning Eesti, Läti ja Saksamaa Erasmus+-ga.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium rahastab järgmise kolme aasta jooksul Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis küberkaitse valdkonna teadus- ja arendustegevusi kokku 1,5 miljoni euroga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles, et Eesti riigi kogemust küberkaitses hinnatakse maailmas kõrgelt ning küberturvalisuse tähtsus ajas ainult kasvab, teatas Majandus- ja mommunikatsioniministeerium.

Koolide digioskuste õpetamine viiakse uuele tasemele >>

"Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooliga koostöös saame tugevalt arendada nii kübervaldkonnas tervikuna kui ka Eesti e-riikluse jaoks olulisi suundi. Ülikoolid avavad selleks teadusgrupid krüptograafia, digitaalse ekspertiisi ja küberkaitse juhtimise teemadel," selgitas minister.

Tagid:
e-demokraatia, digilahendus, seminar, noored, Salto, kultuurikatel, Tallinn, Eesti

Peamised teemad