01:56 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Tehnoloogia
lühendatud link
6710

Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green sõlmis Soome riigile kuuluva ettevõttega Metsähallitus kokkuleppe, mis loob tulevikus võimaluse Soomes Tolpanvaara tuulepargi arendamiseks.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Enefit Greeni juhi Aavo Kärmase sõnul otsib ettevõte pidevalt võimalusi oma taastuvenergia portfelli kasvatamiseks Läänemere äärsetes riikides, kus Eesti Energia juba tegutseb. Märtsis alustas Eesti Energia Soome turul elektrienergia müüki kodutarbijatele, eesmärk on aga hakata Soomes ka taastuvenergiat tootma, teatab Eesti Energia oma veebilehel.

Eesti müüb oma ökoloogilised saavutused Luksemburgile >>

"Näeme ühe võimalusena Tolpanvaara tuulepargi arendamist Soomes. Kokkuleppe kohaselt asub Enefit Green Tolpanvaara arendusse investeerima juhul, kui teemaplaneering saab järgneva pooleteise aasta jooksul edukalt kinnitatud. Kui Enefit Green peaks jõudma tuulepargi investeerimisotsuseni, on võimaliku investeeringu maht suurusjärgus 100-150 miljonit eurot," selgitas Aavo Kärmas.

"Metsähallitus arendab tuuleenergia projekte nii Soomes kui rahvusvahelisel tasandil. Meil on hea meel, et oleme leidnud ettevõtte, kes on valmis Tolpanvaara tuulepargi projekti ellu viima," ütles Metsähallituse kinnisvara arendamise üksuse juht Tuomas Hallenberg.

Kavandatav tuulepark hakkab paiknema heade tuuleoludega ja suhteliselt kõrvalises asukohas Metsähallitusele kuuluvate metsade vahel. Tuulepargi võimsus on ca 100 MW. Täpsem tuulepargi maksumus ja võimsus selguvad pärast hangete läbiviimist.

"Metsähallitus soovib olla oma vastutustundlike tegevustega esirinnas ja aidata kaasa Soome valitsuse kliima- ning energiaeesmärkide saavutamisele," märkis Tuomas Hallenberg. Tema sõnul tegutseb Soome riigimaal praegu 91 tuuleparki, millest toodetavast elektrist piisab ligi 45 000 elektriküttega majapidamisele ning Tolpanvaara oleks olemasolevatele tuuleparkidele heaks täienduseks.

Enefit Green on Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvenergiat tootev ettevõte, mis toodab energiat tuulest, veest, päikesest, biomassist ja segaolmejäätmetest. Praegu toodab Eesti Energia taastuvenergiat Eestis ja Lätis. Enefit Greeni suuremateks tootmisüksusteks on Iru, Paide ja Valka elektrijaamad ning Aulepa, Narva, Paldiski ja Virtsu tuulepargid.

Lisaks kuulub Enefit Greenile Keila-Joa hüdroelektrijaam ja päikeseelektrijaam Järvamaal. Eesti Energia strateegiline eesmärk on kasvatada oma tootmisportfellis 2022. aastaks taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest toodetud elektri osakaalu 40 protsendini.

Eesti Energia üheksa kuu puhaskasum on ligi 78 miljonit eurot >>

Soome riigile kuuluv Metsähallitus haldab riigile kuuluvaid metsa-alasid. Ühtlasi tegeleb Metsähallitus nende alade arendamisega, sh tuuleparkide rajamiseks võimaluste loomisega ja maa rendile andmisega. Metsähallitus sõlmib tuulepargi arendajatega maakasutuskokkuleppeid. Metsähallitus ise tuuleparke ei oma.

Eesti Energia hakkab mõne kuu pärast päikeseenergiaga varustama kahte Viljandimaa ettevõtet. Valmivad jaamad varustavad ettevõtteid päikeseenergiaga järgmised 25 aastat ning on planeeritud töösse võtta käesoleva aasta sügiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval.

Aavo Kärmase sõnul pakutakse äriklientidele päikeseelektri kasutuselevõtuks muretut ja lihtsat täisteenuslahendust, mis aitab neil olla keskkonnasõbralik ilma lisainvesteeringuteta ning suunata oma ressurss põhiärisse.

Eestil oleks võimalik vähendada süsihappegaasi heidet 2030. aastaks 40 protsenti võrra võrreldes praeguse arengutrendiga, kui võtta kasutusele kümme Põhjamaades juba toimivat lahendust samas ulatuses, nagu neid seal täna juba on rakendatud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprilli lõpus.

"Eestil on väga suur potentsiaal oma majanduse süsinikumahukust vähendada ja saaksime olla palju ambitsioonikamad, kui praegune arengutrajektoor ette näeb," ütles uurimuse projektijuht Lauri Tammiste Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusest.

"Rohelise Energia" lepingute arv on aastaga kolmekordistunud >>

Uuringus välja toodud lahendusteks on päikeseenergia ja maismaa tuuleenergia laialdasem kasutuselevõtt, biomassi kasutamine sooja tootmises, soojuse ja elektri koostootmine, elektrisõidukite ja biokütuse kasutamine transpordis, energiatõhusus hoonetes ja tööstuses, sõnniku käitlemine põllumajandussektoris ning taasmetsastamine.

Tagid:
taastuvenergia, investeering, tuuleenergia, Metsähallitus, Tolpanvaara tuulepark, Enefit Green, Eesti Energia, Aavo Kärmas, Soome, Eesti

Peamised teemad