08:08 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Tehnoloogia
lühendatud link
7810

USA-s on rõõmupidu: riik on superarvutite osas Hiinast ette jõudnud. Kuni käesoleva nädalani oli kõige kiiremaks ja kõige võimsamaks Hiina TaihuLight, nüüd aga ameeriklaste Summit. Viimatimainitu on juba valmis täitma ülesandeid energeetikauuringute osas, aga ka riikliku julgeoleku ja muudes valdkondades.

Dmitri Kossõrev, meediaagentuuri Rossija Segodnja poliitikavaatleja

Ent on kahtlusi, et see rekord pikalt ei püsi. 2020. aastaks on oodata uue, tervet saali hõivava hiiglase ilmumist, mis saab nimeks Tianhe-3, ja juba selle nime järgi on selge, et USA libiseb taas teisele kohale.

Spetsialistidele: uus Tianhe kuulub E-klassi kategooriasse, see peab edestama Summitit petafloppide ja teiste superarvuti saladuslike näitude poolest.

Niisiis, käimas on võitlus esimese ja teise koha eest. Kolmandal kohal on aga taas ameeriklaste hiid – Sierra, eelmise põlvkonna Tianhe püsib kiirusrekordite tabelis neljandal kohal ja alles viienda koha hõivavad mitte ameeriklased ega hiinlased, vaid jaapanlased.

Hiina pakub Euroopale liitu Ameerika Ühendriikide vastu >>

Peatähtis on tolle sündmuse puhul see, et veel üsna hiljuti suutsid vähesed eneseke ette kujutada, et USA ja Hiina vahel on niisugune võistlus üldse võimalik, rääkimata sellest, et USA rõõmustaks ja tunneks end taas suurena, olles hiinlastele järele ja neist ette jõudnud.

Aafrikast saab maailma töötuba, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Varem oli juba ette selge, et Hiina edestab USA-d SKP kogumahult, mis teatatavsti hõlmab kõike – alates riisikottide hulgast kuni autorehvideni. Aga et kahe hiiglase omavaheline võistlus ei käinud mitte koguse, vaid kvaliteedi poolest, seega tehnoloogilise paremuse osas, siis oli võimatu seda ette kujutada.

Nüüd aga keskendub see, mida nimetatakse Hiina ja USA kaubandussüjaks, üha märgatavamalt just tehnoloogilisele konkurentsile, mida liiatigi peetakse äärmiselt karmide meetoditega. Kusjuures karmuses annavad tooni Ameerika Ühendriigid ning see näitab, et nad kardavad kaotust.

Näiteks sel nädalal kiitis president Donald Trump heaks piirangute mehhanismi loomise välismaistele investeeringutele Ameerika Ühendriikidesse, et investorid ei saaks varastada ameeriklaste tehnoloogiat. Sihtmärk number üks on Hiina, kuhu sama soojaga on keelatud eksportida "olulist tehnoloogiat".

Keelule eelnesid läbitilkumised, tagasilükkamised, avaldused, et "kõne all ei ole ainult Hiina", kuid ühtekokku on siiski selge, et võistlus käib esmajoones nende kahe suurriigi vahel.

Hiina kosmoselabor lagunes Maa atmosfääri sisenedes >>

Soovitan soojasti heita aeg-ajalt pilk Hiina väljaande kodulehele, mis jälgib kroonikana riigi saavutusi uute tehnoloogiate osas. Nagu alati säärastel juhtudel, on väga raske aru saada, kas riik on tõepoolest tolles või teises harus liidrikohal. Näiteks tolle Hiina biotehnoloogi edusamm, kes katsetas Dubais uut riisisorti, mis ei karda soolast vett – kas tähendab see Hiina üleilmset esikohta või mitte?

Igal juhul aga võin konstateerida hiinlaste rahvuslikku klammerdumist nimelt tehnoloogiliste edusammude külge.

Teisest (ameeriklaste, lääneriikide) küljest ilmneb klammerdumine soovisse nähas hiinlaste mistahes läbipõrumisi tehnoloogia vallas. Kas näiteks tehiskaaslane Tiangong ("taevane palee") on tõepoolest orbiidilt välja paiskunud ja kukub varsti alla, nagu see juba teise tehiskaaslasega hiljuti juhtus? Seni on see teadmata, aga keegi sooviks vägagi, et ta kukuks. Ja et Hiinal tehnoloogiavallas mingeid edusamme ei oleks.

Silmanähtava tegelikkuse eitamise kunsti tõdesin ma reisil Hiinasse 1992. aastal, mil mingisugusest liidrikohast polnud veel juttugi, maailma suurriigina oli Hiina kujutlematu. Meie grupis oli inimene, kes oli kogu elu Euroopat uurinud ja seal töötanud. Kui ta nägi uhiuusi Hiina pilvelõhkujaid, puhtusest säravaid sõiduteid, autosid ja kõike muud, tabas teda šokk ja meeletesegadus.

Ta hakkas kõigile ümberseisjatele seletama, et meie ees on Potjomkini külad, spetsiaalselt välismaalastele külastamiseks mõeldud rajoonid ja nii edasi. Maha rahunes ta alles siis, kui sõitsime läbi üsna räbalavõitu küla. "Vaat see on tõeline Hiina," ohkas meie läänemeelne rahulolevalt.

Kõige põnevam pilt aga avaneb siis, kui loed kaineid hinnanguid Hiina tehnoloogilisele potentsiaalile hiinlaste eneste poolt. Hiljaaegu esines seminaril Pekingis väljaande Teadus ja Tehnika peatoimetaja Liu Yadong, kes ütles: pole vaja petta ennast sellega, et varsti jõuame me USA-st ette, saades maailma liidriks teaduses ja tehnikas.

Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö >>

Lõhe Hiina ja mitmete arenenud riikide vahel, kaasa arvatud USA, peaks olema igaühele arusaadav, seda enam et Hiina jaoks ei ole see mingi probleem, väitis Yadong.

Ta asus loetlema: on mahajäämus teoreetilistes uuringutes, kaadrinappus ja kärsitus paljude pöiöiste projektide lõpetamise küsimustes.

Veel üheks tema poolt esiletõstetud probleemiks on pealiskaudsus ja mütsigalöömine, millega paistavad silma igasugused Hiina meediakanalid. Mispärast näiteks oli vaja avaldada nimekirja kõige eredamatest "oma" leiutistest – ja nimelt kiirraudteedest, elektronmaksetest, jalgrataste ühiskasutuse süsteemist ja veebikaubandusest –, kui mitte ükski neist ei ole Hiinas leiutatud?

Siinkohal tuleb juba Liule vastu vaielda: tõsi, leiutised ise tehti kuskil mujal, ent just Hiina viis need täiuseni ja asus üllatuslikult kasutusele võtma, sealhulgas ekspordiks. Seega pole asi mitte ainult autorluses, vaid neist teenitavates tuludes.

Liu juhitav ajakiri avaldas ka nimistu 29 majandusharust, kus Hiina on "orjastatud" — tehnoloogiliselt sõltuv välismaistest teadmistest ja tarnetest. Ja nähtavasti on Pekingi praegune küllaltki vaoshoitud käitumine lõpututes kaubandusläbirääkimistes USA-ga seletatav selle tegelikkuse täpse teadvustamisega.

Siinkohal tahaks öelda järgmist: juhul kui kogu Hiina meedia, kõik riigitegelased ühehääleselt ütleksid, et järele- ja ettejõudmine USA-st ja teistest riikidest on juba toimunud ja lõplik, siis võiks küll nende mõõdutundetute patriotismiilmingute taga kahtlustada hoolikalt varjatud nõrkust. Isegi kui kinnituseks toodaks esile nimekiri veel 29 või 129 valdkonnast, kus Hiina on juba maailmas esikohal.

Aga kuivõrd nad ei pelga tunnistada oma mahajäämust teatud valdkondades, siis tähendab see, et teistes valdkondades jõudu jätkub. Ka ameeriklaste vaimustuspuhangud oma ajutisest ülemaailmsest esikohast superarvutite osas annavad tunnistust sestsamast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Trump: Euroopa Liit on võib-olla sama halb kui Hiina
Hiina kehtestas imporditollid USA kaupadele
Hiina süüdistas USA-d "psühholoogilises terroris"
Hiina vastas USA ähvardustele kehtestada uued tollimaksud
Tagid:
tehnoloogia, arvuti, majandus, rekord, TaihuLight, Summit, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad