19:04 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Tehnoloogia
lühendatud link
4310

Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime lõi koos Šveitsi turvatehnoloogiate pakkujaga SICPA blockchain-tehnoloogial põhineva lahenduse, mille abil saab USA kaitsta edaspidi valijate nimekirju ja valimisprotsessi andmete väärkasutuse eest.

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Guardtime juhi Martin Ruubeli sõnul sai projekt teoks eeskätt seetõttu, et USA presidendivalimiste ametkond on otsinud 2016. aastal toimunud presidendivalimistega seotud võimalike sekkumiste tõttu lahendusi, mis annaksid valijatele kindluse ja usalduse valimisprotsessi korrektsuse osas, vahendas Pealinn.

Lenk: lääneriigid sekkusid jõhkralt Venemaa presidendivalimistesse >>

"Kogu valimisprotsessi usaldusväärsuse tagamiseks on oluline kindlustada, et õige valija poolt antud hääl salvestatakse ja loetakse üle usaldusväärse süsteemi alusel," selgitas Ruubel.

"Seetõttu töötasime välja spetsiaalselt USA valimiste jaoks mõeldud küberturvalisuse lahenduse, mis ühildub valijate nimekirja ning hääletussüsteemiga ja tagab andmete korrektsuse, tuvastades samas koheselt igasuguse välise sekkumise valimissüsteemi andmetesse. Esialgu juurutame selle ühe omavalitsuse valimissüsteemi, kuid vajadus on loomulikult laiem," lisas ta.

Ruubeli sõnul on Guardtime jaoks suur au pakkuda koos SICPA-ga lahendust probleemile, mis on alates eelmistest valimistest veel tänaseni päevakorral ja kerkis taas esile ka pärast eelmisel nädalal toimunud presidentide kohtumist Helsingis.

Erinevalt Eestist ei lisandu USA-s valimisnimekirjadesse automaatselt kõik täisealiseks saanud kodanikud — valimisõiguse saamiseks tuleb igal soovijal end ise valijaks registreerida. Uus lahendus aitab tagada selle protsessi korrektsuse ja turvalisuse, tuvastades koheselt võimaliku valeinfo.

Kes vastutab riigi vigade eest? >>

Viimastel presidendivalimistel 2016. aastal oli interneti teel hääletamine võimalik eri vormides enam kui 30 USA osariigis 50-st. Samas on enamikes osariikides tänaseni lisaks paberhääletusele kasutusel elektrooniline hääletus selleks mõeldud spetsiaalsete hääletusmasinate abil.

USA valimiste jaoks loodud uue lahenduse aluseks on Guardtime poolt välja töötatud ja arendatav KSI blockchain tehnoloogia, mis on oma olemuselt matemaatiliselt tagatud küberturvalisuse lahendus digitaalsete andmete ja seadmete kasutuse ning väärkasutuse tuvastamiseks.

Tänu oma ülesehitusele võimaldab blockchain säilitada digiandmete muudatuse ajalugu, tuvastada koheselt, kes ja millal on digiandmeid muutnud, ning kasutada neid võimalusi korraga suure hulga andmete puhul kiiresti ja korraga.

Guardtime on Eestis asutatud maailma suurim blockchain-tehnoloogial põhinevate küberturvalisuse lahenduste looja, kes aitab koheselt tuvastada erinevates digitaalsetes andmetes ja tarkades seadmetes tehtud muudatusi ja selle tulemusena pakkuda e-ühiskonnale usaldusväärseid ning läbipaistvaid lahendusi.

Putin tahab Washingtonilt kindlaid tõendeid >>

Süüdistused Venemaa vastu

Uurimist väidetava Venemaa "sekkumise" kohta Ameerika valimistesse, samuti Trumpi väidetavate sidemete kohta Moskvaga, mida Valge Maja ja Kreml tagasi lükkavad, juhib eriprokurör Robert Mueller ja Kongressi mõlemad koja, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samal ajal ei ole Venemaa mõjutustegevuse kohta avaldatud mingeid tõendeid, hoolimata asjaolust, et uurimine kestab juba rohkem kui aasta.

Moskva on korduvalt eitanud süüdistusi katsetes mõjutada valimisi erinevates riikides ja Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov on nimetanud neid "täiesti paljasõnalisteks".

Lisaks on Putin teatanud, et see on Ameerika Ühendriikides sisemine konflikt ja väljendanud lootust uurimise lõpetamiseks ja riikidevaheliste suhete parendamiseks.

Tagid:
e-valimised, turvalisus, tehnoloogia, sekkumine, presidendivalimised, SICPA, Guardtime, Martin Rubel, Rootsi, USA, Venemaa, Eesti

Peamised teemad