19:02 06. August 2020
Kuula otse
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
Tehnoloogia
lühendatud link
5310

Elektriautode maratonist võtab osa ka Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova. Abilinnapea sõnul on elektriautode maraton spordisündmus, mille laiem eesmärk on keskkonnateadlikkuse tõstmine.

TALLINN, 17. september — Sputnik. Teisipäeval, 18. septembril kell 10 stardib Rahvusooper Estonia eest Monte Carlo poole teele Elektriautode maraton 2018 – tänavune Electric Marathon Tallsinki — Monte Carlo toimub 17.-29. septembril ja läbib 10 riiki peatustega 37 linnas, vahendas Raepress.

Bensiinimootorite ajastu loojang >>

Ralli marsruut on sama, mis esimesel 1930.aastal toimunud rallil- Läänemere kaldalt Vahemere rannikule. Autod võistlevad kahes kategoorias –Nissan Leaf EV-d ja nn vabaklass, kus võivad osaleda kõik elektriautod.

"Seetõttu nimetasime ka oma tiimi PÕXIT-iks ehk põlevkivi-exitiks. Tahame tähelepanu juhtida sellele, et kuniks üle 90% Eestis toodetavast elektrist pärineb põlevkivist, on siin ka kõige keskkonnateadlikumal inimesel sisuliselt võimatu väikese ökoloogilise jalajäljega elada. Näiteks ei ole elektriauto sugugi loodussõbralikum alternatiiv, kui me selle akusid räpase energiaga laeme," ütles Izmailova.

Monaco aukonsuli ja ralli peakorraldaja Jüri Tamme sõnul on kõik Eesti elektrisõidukite omanikud teretulnud osalema maratoni Tallinn-Pärnu etapil.

"Meie sooviks on, et stardis oleks 100 elektriautot nii Eestist kui mujalt. See on sümboolne number, et märkida 100 aasta möödumist Eesti Vabariigi ja meie naabrite omariikluse sünnist," märkis Tamm.

"Meie eesmärgiks on propageerida elektriautot kui keskkonnasõbralikku sõiduvahendit, demonstreerida ohutut võistlemise võimalust Euroopa teedel ja loomulikult edendada koostööd kõrgkoolide, linnade, regioonide ja riikide vahel. Oma teekonnal osaleme mitmetel kultuurilistel ja keskkonnaalastel üritustel – Peenemündes toimub Usedom Music Festival, kus orkestrit juhatab Kristjan Järvi ning Hamburgi Kliimanädala avamisel."

California kuberner: kliimamuutused on meid juba kätte saamas >>

Eesti Post annab välja esimesele Tallinn-Monte Carlole rallile pühendatud margi ja ümbriku. Kõigil huvilistel on võimalik need endale maratoni stardipaigas soetada ja esimese päeva tempel peale lüüa. Electric Marathon 2018 patroon on Tema Hiilgus Monaco vürst Albert II.

Electric Marathon 2018 programm ja lisateave maratoni veebilehelt.

Elektriautode plussid ja miinused

Elektriautod on säästlikumad, kui mistahes muud liiki transport. Ühe kilomeetri (1km) keskmine "kütusekulu" on elektriautodel umbes 0,016€/km, edastab Elektriautode infoportaal.

Elektriauto hind on võrreldes tava autodega märgatavalt kallim. Kallimaks teeb peamiselt selle kõrgtehnoloogiline aku, mis võib moodustada pea poole auto maksumusest. Tänapäevastes elektriautodes kasutatakse liitium-ioon akusid. 16 kWh aku võimaldab ca 150 km läbisõidu.

Tavapärase 220V vooluvõrguga ühendatuna laeb aku ca 6-8 tundi. Kiirlaadijaga on laadimisaeg 20-30 minutit, mille jooksul saab aku laetud 80% ulatuses. Sobib ideaalselt igapäevaseks linnasõiduks ja sõitudeks linna lähedal.

Ostjad on võtnud end järjekorda, et soetada 35 000 dollari eest uus, kolmas Tesla mudel.
© Sputnik / Владимир Песня

Kuna elektriautode aku on integreeritud auto põhja põrandasse, viib see auto raskuskese parema juhitavuse ja turvalisuse huvides madalamale, jättes rohkem ruumi sõitjatele salongis.

Elektriauto on oma ehituselt väga lihtne, on ka ülalpidamiskulud ja hoolduskulud madalad. Keskmiselt on elektrimootoris on umbes 5 liikuvat/kuluvat osa, tavaauto mootoril seevastu sadu. Pole tarvis õlivahetust ega käigukasti hooldust. Ainuke kulu on seondub akuga. Elektriauto kilomeetri hind on mitu korda odavam kui sisepõlemismootoriga autol.

Elektriauto eelised:

 • puuduvad heitgaasid – elektriauto ei saasta keskkon;
 • väiksem müra;
 • väike sõidukulu – 100km sõidukulu on umbes 1.60€;
 • väike energiakulu – elektriautod ei vaja liiklusummikus energiat;
 • töökindel – elektriauto on lihtne ja töökondel;
 • suur mootori kasutegur – auto pidurdamisel liikumisenergia muudnub akude laadimiseks sobivadks energiaks;
 • peaaegu hooldusvaba – väiksemad ülalpidamiskulud;
 • lihtne kasutada;
 • pikk kasutusiga;
 • tasuta parkimise võimalus.

Elektriauto miinused:

 • väike sõiduulatus – talvisted oludes võib väheneda läbitav vahemaa pea poole võrra;
 • akude laadimisel suur ajakulu – võrreldes tanklas auto tankimisega;
 • autode hind – tänu kallitele akudele, mis võivad moosutada poole auto hinnast;
 • väike mudelite valik;
 • akude maksumus ja tööiga.
Tagid:
ralli, elektriauto, säästlik, maraton, keskkond, auto, Electric Marathon, Jüri Tamm, Züleyxa Izmailova, Monte Carlo, Monaco, Vahemeri, Läänemeri, Eesti, Tallinn

Peamised teemad