03:11 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Tehnoloogia
lühendatud link
15121

Ligi kakssada Euroopa riikide teadlast allkirjastasid avaliku protestikirja uute relvade ja relvasüsteemide väljatöötamise vastu EL-s. Kõige ohtlikumate ja küsitavamate relvasüsteemide hulgas on ka Eesti arendatav autonoomne lahingplatvorm.

TALLINN, 29. november — Sputnik, Aleksei Toom. Teadlased süüdistavad Eestit ja teisi EL rahaga "nutikaid" relvasüsteeme arendavaid Euroopa riike kontinendi militariseerimises ja võidurelvastumise õhutamises. 17 Euroopa riigi teadlaste rühm avaldas 29. novembril toimuva Euroopa Kaitseagentuuri iga-aastase konverentsi eelõhtul avaliku protestikirja.

Eesti osaleb Euroopa "tapjaroboti" arendamises >>

EL juhtkonna ja Euroopa riikide kaitsetööstuse esindajate konverents on pühendatud robot- ja autonoomsetele relvadele. Seda sõjaväelise inseneriteaduse valdkonda, mida kavatsetakse ohtralt rahastada loodavast EL kaitsefondist, peavad 177 protestikirjaga ühinenud teadlast kõige ohtlikumaks. Nad usuvad, et Euroopa Liit on astunud militariseerimise teele, sealsed arendusprojektid hoogustavad võidurelvastumist ega lõpe hästi.

Lisaks on teadlased põhimõtteliselt vastu selliste relvasüsteemide loomisele, mis suudavad iseseisvalt otsustada inimeste pihta tule avamise ("tapjarobotid"). EL vahendite kaitseprojektideks eraldamise protsessi peavad teadlased taunimisväärselt läbipaistmatuks ja kahtlaseks relvatootjate endi võimalikku mõjutamise seisukohalt.

Roomikdroon TheMIS on kuulsaks saanud

Paljude teiste ohtlike sõjalisel otstarbel arendatavate programmide hulgas nimetavad teadlased Eesti, Läti ja Soome poolt arendatavat maapealset "lahingudrooni".

"Sõjaväelase poolautonoomse abilisena saab sellega maismaaoperatsioonides tuvastada ja jälgida kuni 5 km kaugusel asuvaid sihtmärke," öeldakse teadlaste kirjas, viitega sõjandusele spetsialiseerunud väljaandele. "Lisaks sõidukile arendatakse selle projekti raames ka sõltumatuid kontrolli- ja küberkaitsesüsteeme ning integreeritud anduritevõrgustikke".

Pöördumisele alla kirjutanud teadlaste sõnul lubab seadme võimekus seda määratleda potentsiaalse "tapjarobotina". Tõenäoliselt peetakse silmas portaali Sputnik Eesti poolt juba tutvustatud projekti TheMIS.

"Nende relvade vastuolulise olemuse tõttu taotleb kodanikuühiskond, teadlased, Euroopa Parlament ja rühm riike iseseisvalt rakendamisotsust langetavade relvade keelustamist," öeldakse teadlaste kirjas.

Eesti kaitsetööstuse Taaveti suured ambitsioonid >>

"Valitsused peaksid keelustama nende kasutamise ja arendamise, nagu juba varem on keelustatud keemiarelvad, jalaväemiinid ja kobarrelvad. Seda keelustamise algatust tahavad nurjata selliseid relvi arendavad riigid, sealhulgas (mitmed) Euroopa Liidu riigid."

Eesti vajab aktiivseid patsifiste

Eestit peetakse ilmselt esimest korda tema uusimas ajaloos sõjaliselt ohtlikuks võidurelvastumises osalejaks. Kuid isegi kui uhkus paisutab salaja nende rinda, kes riigil sõjavastaste ühiskondlike organisatsioonide musta nimekirja jõuda ja rahvusvaheliste tööstusspionaašiga tegelevate firmade atraktiivsuse skaalal ülespoole tõusta aitasid, ei ole põhjust rõõmustada.

Protestikirja allkirjastasid ka neli Soome teadlast, kuid mitte ükski Balti riigi teadlastest. Eestil on õigus arendada ja toota mis tahes relvasüsteeme, kui see ei ole vastuolus kehtivate siseriiklike ega rahvusvaheliste õigusaktidega, kuid Soome eeskujul oleks riigis pidanud olema sotsiaalselt aktiivseid patsifistidest teadlasi, kes oleksid selle õiguse vaidlustanud ja loonud ühiskonnas terve õhkkonna.

Tervema kui see, kus ootamatult arvukad meeleavaldajad ei häbene käes hoida otseselt rassistlike ja šovinistilike sisuga plakateid, rääkida puhteesti päritolu prioriteedist ja rünnata Euroopa parlamendi liiget.

Samal teemal

Kaitseminister tutvustab Pariisis Eesti kaitsetööstust
Eesti võib endale Euroopa relvatööstuse pirukast tüki ampsata
Eestisse võidakse rajada relvatehaseid
Tagid:
teadlane, relv, lahingplatvorm, avalik protestikiri, militariseerimine, tapjarobot, Euroopa Kaitseagentuur, EL, Eesti

Peamised teemad