13:07 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Tehnoloogia
lühendatud link
30 0 0

Küberturvalisuse teenistuse novembri ülevaatest selgus, et jätkuvad tuntud ettevõtteid imiteerivad õngitsuskampaaniad ning finantspettused.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Riigi Infosüsteemi Ametile (RIA) teadaolevalt on arvepettuste läbi saanud Eesti ettevõtted sel sügisel kahju vähemalt 500 000 euro ulatuses.

USA sotsiaalmeediafirma Facebook juht Mark Zuckerberg vabandas europarlamendis, illustreeriv foto
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Petuskeem seisneb selles, et kurjategijad saavad ligipääsu mõne ettevõtte meilikontole ja jälgivad sealset vestlust. Õige ajastuse korral esinevad kurjategijad ettevõtte koostööpartnerina ning paluvad tasuda arve muudetud, teisisõnu enda pangakontole.

"Suurt kahju nõudnud arvepettused on läbimõeldud ja hästi planeeritud, mille tõttu on neid ka keerulisem ära tunda. Küll aga võiks tähelepanu äratada asjaolu, kui arve esitaja on muutnud arvelduskonto numbrit või kiirustab arve maksmisega," selgitas RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno ning lisas, et alati tasub mistahes kahtluste korral arve saatjale helistada ja üle kontrollida.

Lisaks arvepettuste suuremale levikule oli novembris kaks Facebookiga seotud õngitsuskampaaniat. Ühe kampaania eesmärk oli varastada kasutajaandmeid ning osta reklaami kolmandatele ettevõtetele. Teises kampaanias saadeti justkui Facebooki meeskonnalt kirju, milles õnnitleti ühe miljoni dollari võitmise puhul ning paluti raha ülekandmiseks kontaktandmeid.

Kooliõpilaste iseloomustused lekitati avalikkusele>>

Facebook proovib saada pankadelt klientide andmeid, illustreeriv foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Novembris kiitis valitsus heaks sügisel RIA töötajate kaasabil valminud küberturvalisuse strateegia aastateks 2019–2022. Kirjapandu annab hea ülevaate sellest, kuhu soovib Eesti jõuda küberturvalisuse valdkonnas lähiaastatel, ühtlasi on strateegia eesmärk vaadata kriitilise pilguga üle kõik riigis välja arendatud võimekused ning leida võimalus nende kokkutoomiseks.

Isikuandmete kaitse üldmäärus annab inimestele suurema kontrolli oma andmete üle>>

Eelmisel kuul registreeris RIA küberintsidentide lahendamise osakond (CERT-EE) ca 295 intsidenti, oluliselt rohkem kui mullu samal ajal.

Uus leke Facebookis

Viimasel ajal leketega hädas olnud Facebooki on tabanud uus löök: nimelt selgus, et 6,8 miljoni kasutaja privaatsed pildid on olnud kättesaadavad kõrvalistele isikutele - edastas hiljuti Sputnik Eesti.

Kokku on saanud juurdepääsu 1500 eri rakendust ehk äppi, lisaks on olnud juurdepääs veel saatmata postitustele 13-25. septembrini käesoleval aastal. Facebook parandas vea 25. septembril pärast seda, kui firma töötajad veale jälile said. Firma teatas lekkest ametivõimudele 22. novembril.

Facebookis on uus leke>>

Käesoleva aasta algul teatas Facebook, et lekkisid 87 miljoni kasutaja andmed ja neid said kasutada firmad nagu poliitilise analüüsi ettevõte Cambridge Analytics.

USA suhtlusvõrgustik Facebook teatas septembril, et programmivea tõttu sattusid ohtu 50 miljonit kontot, millele küberkurjategijad ligipääsu said.

Suve algul teatas Facebook, et programmivea tõttu oli kuni 14 miljoni kasutaja mõned privaatpostitused mitu päeva avalikult nähtavad.

Tagid:
pettus, ettevõte, küberrünnak, Facebook, RIA

Peamised teemad