03:06 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Tehnoloogia
lühendatud link
6610

Euroopa ja Aafrika riikide juhtidega koostöövõimalustest kõneldes tõi peaminister Jüri Ratas eilsel arutelul esile vajadust tihendada IT-alast koostööd, et aidata kaasa Aafrika riikide arengule.

TALLINN, 25. jaanuar — Sputnik. Koos peaminister Jüri Ratasega osalesid paneelis Saksamaa kantsler Angela Merkel, Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa, Austria liidukantsler Sebastian Kurz, Rwanda president Paul Kagame ja Egiptuse peaminister Mostafa Madbouli. Seda juhatas Maailma Majandusfoorumi president Børge Brende, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Mikser kohtus Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu välisministritega >>

Aafrika riikide muljetavaldav tehnoloogiline areng pakub Ratase sõnul palju võimalusi koostööks Euroopaga ning ta pidas seejuures oluliseks oskusteabe ja kogemuste jagamist, et muuta digitaliseerimise protsessi kestlikuks.

"Eestil on tänu oma e-riigi kogemusele Aafrika riikidele palju pakkuda. Sarnaselt Eestile on neil eeldused areneda edukateks e-riikideks," sõnas Ratas.

Peaminister tõi koostööst rääkides esile 2017. aasta novembris Aafrika Liiduga Abidjanis sõlmitud koostöölepet, mille eesmärk on aidata kaasa e-valitsemise arengule.

Möödunud aastal käivitasid Eesti ja ÜRO arenguprogramm (UNDP) ühiselt tegevused, mille eesmärk on digiarengut toetades aidata kaasa kestliku arengu eesmärkide saavutamisele. Samuti toetab Eesti peaministri sõnul mitmete Aafrika riikide digiarengut kahepoolse IT-alase koostööga.

Veel osales peaminister Ratas eile aruteludel, kus käsitleti maailma majanduse tulevikku ning digiarengute rolli.

Kohtumistel Uganda presidendi Yoweri Kaguta Museveni ja Costa Rica presidendi Carlos Alvarado Quesadaga arutas peaminister kahepoolseid suhteid, koostööd IT-vallas ning rahvusvahelistes organisatsioonides. Samuti olid peaministril kohtumised Paypali, Accenture ja Investor AB juhtidega.

Välisminister Sven Mikser osales teisipäeval Brüsselis toimunud Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu (AL) liikmesriikide välisministrite kohtumisel, mille keskmes oli poliitiline ja julgeolekualane koostöö, kaubandus, investeeringud ja majanduslik integratsioon ning koostöö rahvusvahelisel tasemel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Me kõik oleme teadlikud kasvavast vajadusest kiirendada Aafrika majanduslikku arengut eesmärgiga luua võimalusi kontinendi noorematele põlvkondadele ning ületada vaesusega seonduvad väljakutsed," vahendas Välisministerium Mikseri sõnu.

Välisminister rõhutas aga, et ainult innovaatilised ja pikaajalised valitsuse poliitikad saavad aidata kaasa kasvule erinevates eluvaldkondades, mille alla kuulub näiteks ka Aafrika seisukohalt oluline uute töökohtade loomine erasektoris.

"Digitaliseerimine, mille tunnistajaks on hetkel ka Aafrika, on siinkohal võtmelahenduseks," sõnas välisminister. Eesti kogemus näitab, et tänapäeva tõhus riigivalitsemine ei pea olema eelarvele koormaks."

Aafrika noorte tööhõive on luubi all >>

"Oleme ehitanud üles digitaalse ühiskonna ning ligikaudsed arvutused näitavad, et juba ainuüksi digiallkirja kasutamine lubab Eesti valitsusel säästa 2% SKPst," lisas ta.

Välisminister Sven Mikseri sõnul tuleb suhetes Aafrika riikidega pöörata suuremat tähelepanu noortele ja tööturule Aafrikas, vahendas Sputnik Eesti mullu mais.

Välisminister rõhutas ka, et rändekriisi lahendamine peab algama kriisikolletest ning seetõttu on oluline koostöö nende Aafrika riikidega, kust praegu rändesurve Euroopale on suurim.

ÜRO toiduameti juht hoiatas kevadel Euroopa liidreid, et Aafrikast lähtuda võiv põgeniketulv võib osutuda suuremaks kui mõne aasta eest Süüriast lähtunud põgeniketulv, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Äärmusrühmituse Islamriik* (ISIS) territoriaalkaotuste tõttu Iraagis ja Süürias on äärmuslased hakanud aktiivsemalt värbama võitlejaid Sahara-taguses Aafrikas, mis võib omakorda esile kutsuda uue Euroopa rändekriisi.

Peaminister Jüri Ratas arutas oktoobrikuus Microsofti asutaja ja filantroop Bill Gatesiga, kuidas teadus- ja arendustegevuse kaudu toetada Aafrikat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kohtumisel arutati Bill ja Melinda Gatesi fondi (Bill & Melinda Gates Foundation) kolme Aafrika projekti, mis puudutavad vaktsiinide kliinilisi uuringud, laboriteenuste tõhustamist ja tervishoiusüsteemi parendamist ning Aafrika põllumajanduse arengu ja kliimaeesmärkide toetamist innovatsiooni kaudu.

Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ning teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Samal teemal

Juhtum Davosis: Ukraina korruptsioon murdis tehisaju oimetuks
Aafrika seakatkust on haaratud üheksa Euroopa Liidu riiki
Vene suurettevõtjate kutsumatajätmine tähistab terve ajastu lõppu Davosis
Ratas arutas Bill Gatesiga Aafrika arengu toetamist
Peaminister Ratas osaleb Maailma Majandusfoorumil Davosis

Peamised teemad