12:58 23. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Riik korraldab krattide konverentsi, illustreeriv foto

Riik korraldab krattide konverentsi

© FreeImages / Whrelf Siemens
Tehnoloogia
lühendatud link
7020

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Riigikantselei veetav ekspertrühm korraldab kolmapäeval ettevõtetele krattide ehk tehisintellekti konverentsi.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Ürituse käigus diskuteeritakse ja kogutakse tagasisidet krattide riikliku tegevuskava põhiseisukohtadele. Ühtekokku osaleb täna Tallinnas toimuval krattide konverentsil üle 50 ettevõtte ja asutuse esindaja, kes puutuvad igapäevaselt kokku krattide erinevate kasutusaladega.

Euroopa Parlament kuulutab sõja tapjarobotitele >>

Nende seas näiteks nii telekomiettevõtted Telia ja Elisa kui ka sõidujagamisteenust pakkuv Taxify ja mitmed riigiasutused, alates justiitsministeeriumist kuni Riigi Infosüsteemi Ametini, teatab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Konverentsi avab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, kelle sõnul on oluline, et riikliku krattide regulatsiooni loomise protsessi oleksid kaasatud eeskätt neid lahendusi oma töös juba kasutavad osapooled.

"Tehisintellekti lahenduste kasutuselevõtul tuleb sihiks seada Eesti inimeste elujärje tõstmine. Nutikad robotid võimaldavad tööstustootmises või ehituses teha parema kvaliteediga asju kiiremini või anda täpsemaid raviotsuseid tervishoius või teostada masinate abil ettevõtjale liigse halduskoormuseta järelevalvet. Soovime koostöös ettevõtjatega arendada radikaalselt uudseid ja julgeid ideid, mis raputaksid töökorraldust avalikus ja erasektoris," kommenteeris minister riigi soovi olla tehisintellekti rakendamisel maailmas esirinnas.

"Riigi loodud krattide ekspertrühma eesmärgiks on töötada käesolevaks kevadeks välja ettepanekud, millistel aladel oleks krattidest Eestile enim kasu ja milliste meetmetega nende kasutuselevõttu toetada. Nii seda kui ka ettepanekuid meie õigusruumi arendamiseks soovime pakkuda välja koostöös ettevõtete ja ekspertidega, kes juba kratte oma igapäevatöös aktiivselt kasutavad," selgitas Tammist.

Terve päeva kestval konverentsil tutvustatakse krattide projekti eesmärke, tehtud tööd ja metoodikat. Samuti tutvutakse Soome tehisintellekti strateegia ja seotud tegevustega. Lisaks viiakse koos osalejatega läbi rühmatööd juba praegu ekspertrühma poolt kokku pandud tegevuskava esialgsete põhiseisukohtade teemal, et neid analüüsida.

Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi >>

Kratt on tehisintellekti rakendus ja põhineb tarkvaralisel algoritmil. See on iseseisev ja õppimisvõimeline. Krati võimalikuks kasutusalaks on näiteks erinevate otsuste tegemiseks andmete põhjal soovituste pakkumine ja tegevuste efektiivsemaks muutmine. Ka robotmasinad, nagu isejuhtivad sõidukid, toetuvad oma protsessides tehisintellekti rakendustele.

Oma ideid krattide ja nende kasutusvõimaluste kohta saavad välja pakkuda kõik huvilised veel kuni 10. veebruarini aadressil www.kratid.ee, kus ideid saab esitada nii avaliku kui ka erasektori kategoorias. Kõigi välja pakutud ideede seast valitakse välja parimad ning mõlema kategooria parima idee autorit tunnustatakse kutsega rahvusvahelisele konverentsile Tallinn Digital Summit 2019. Ühtlasi võetakse parimad välja pakutud ideed kasutusse.

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

Tehisintellekti ei tohi karta, vaid seda tuleb enda heaks ära kasutada, arvab Briti valitsuse endine nõunik ja tehisintellekti süsteemi spetsialist Adrian Brown, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Kujutagem ette tehnoloogiat, kus teie arst on teil äpi kaudu taskus ja telefonis ja monitoorib teid pidevalt," ütles Brown. Tema sõnul peaks riikide riikide ja valitsuste positsiooni parandamiseks digitaliseerimises alustama küsimusest, mida inimene ja ühiskond vajab.

Brown lisas, et tegelikult just selline süsteem peakski olema valitsuse ja riigivõimu käes. "Halb uudis on see, et valitsus aga ei kanna seda rolli välja ja uuringud näitavad, et inimestel on vähem usku sellesse, et nende vajadusi arvestatakse," lisas Brow.

Tehisintellektipõhised süsteemid aitaksid valitsusel seda probleemi lahendada. "Tihti räägitakse sellest, et tehisintellekt võtab meie töökohad üle, aga tehisintellektipõhist süsteemi tuleks ära kasutada, mitte karta," selgitas Brown.

Samal teemal

Põhjala ja Baltikum alustavad koostööd tehisintellekti kasutuselevõtuks
Uus pommituslennuk Tu-22-M3M kasutab tehisintellekti
Peaminister: riigid vajavad tehisintellekti kasutuselevõtuks ühtset lähenemist
Tagid:
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, tehnoloogia, konverents, tehisintellekt

Peamised teemad