05:33 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Tehnoloogia
lühendatud link
Relvastus (196)
115 0 0

Venemaa põhjatu kalaturu kaotamise järel töötas Eesti välja uue "oskusteabe": kohalikud relvatöösturid hakkavad Euroopa rahadega arendama mehitamata maismaasõidukeid relvajõududele.

TALLINN, 25. august — Sputnik. Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika raames hakkab Eesti spetsialiseeruma modulaarsete mehitamata maismaasõidukite (MUGS) arendamisele Euroopa riikide relvajõudude vajadusteks. 

Peaosa mängib sõlmitud kokkuleppe kohaselt Eesti ettevõte Milrem Robotics, mis tegeleb mehitamata maismaasõidukite THeMIS arendamisega. Uue masina esimesi katseeksemplare on kavas näidata juba 2021. aastal.

Robot tagab lahinguväljal sõdurite ohutuse

"Leppisime kokku mehitamata maismaasõidukitele esitatavates nõuetes. Lahinguväljal liikuvad süsteemid peavad suutma tegutseda vaenulikus keskkonnas, kus satelliitnavigatsioonisüsteemid on maha surutud ning puudub side juhtimissüsteemiga," ütles Salm. 

Кусти Сальм
© Фото : Defencesummit
Kusti Salm

 

Salmi sõnul on nõuded lahinguväljal tegutsevatele mehitamata süsteemidele palju kõrgemad kui teedel liikuvatele juhita masinatele. "Sõdurite ohutus on mehitamata sõidukite arendamise üks prioriteete," ütles ta lisades, et taolise süsteemi arendus pakub arendajatele rohkelt tehnilisi väljakutseid.

Projekti raames arendatakse välja mehitamata maismaasõiduk koos juhtimissüsteemi, küberkaitselahenduse ning integreeritud sensorvõrgustikuga. Süsteemi esialgsed kasutusfunktsioonid on seotud olukorra tundmise parandamisega lahinguväljal ning üksuste manööver- ja transpordivõimekuse tõstmisega.

Eesti robotit katsetatakse Malis

Mehitamata maismaasõidukite arendusprojekt on üks Euroopa Liidu alalise struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) algatustest, mille ELi kaitseministrid kinnitasid 2018. aastal. Projekti rahastamise saamiseks peab taotlus läbima Euroopa Komisjoni sõltumatute ekspertide hindamisvooru.

Kaitseinvesteeringute keskuse direktori arvates on see PESCO tööprogramm üks kõige ambitsioonikamatest projektidest, mida osalevate maade kaitseministeeriumid ja kaitsetööstus on aastaid ette valmistanud. "Projekti elluviimiseks on meil Euroopa parimad partnerid, kellega koostöös oleme loonud väga tugeva aluse Euroopa standardi loomiseks mehitama maismaasõidukite valdkonnas," ütles ta.

Ta lisas, et tõeliselt uueks sõnaks robootikas saab olema autonoomne juhtimislahendus, mis sobitub sensorite ja teiste mehitatud ja mehitamata platvormidega nagu mehitamata õhusõidukid, radarid ja juhtimispunktid.

Kaitsevägi on juba käivitanud teadus- ja arendusprojekti mehitamata süsteemide kasutamiseks taktikalise taseme üksuste lahinguvõime tõstmiseks. Projekt viidi ellu koostöös üheksaliikmelise Eesti kaitsetööstuse konsortsiumiga. Praegu testitakse mehitamata süsteemi lahinguvõimet välisoperatsioonil Malis.

Loe lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kuus elukutset, kus inimest hakkavad asendama robotid
Kas ja kuidas robotid meie töökohti mõjutama hakkavad
Rahvusvaheline robotite näitus Tallinnas
TalTech esitles Brüsselis isesõitvat autot
Kui robot Fjodor tulistama õppis, oli välismaiste komponentide tarnetel lõpp
Tagid:
lahingrobot, kaitsevägi, EL, PESCO, Eesti

Peamised teemad