06:40 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Tehnoloogia
lühendatud link
Kosmosejaam (13)
71 0 0

Venemaa eksperiment, mille käigus saadeti rahvusvahelisse orbitaaljaama antropomorfne robot, on korda läinud: aparaat "Fjodoriga" maandus edukalt normaalrežiimil.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Pärast kosmoselaeva ja rahvusvahelise orbitaaljaama vahelise põkkumise katse lõpuleviimist antropomorfse ehk inimesekujulise roboti Skybot-850 juhtimisel pöördus aparaat "Fjodoriga" (FEDOR — Final Experimental Demonstration Object Research) tagasi Maale.

Maandumine lõpule viidud!

Roskosmose teatel "sooritas kosmoselaeva Sojuz MS-14 maandur koos antropomorfse robotiga "Fjodor" eduka maandumise kell 00.32 Moskva aja järgi. Kõik orbiidilt äratoomise ja maandamise toimingud kulgesid normaalrežiimil." "Fjodorit" ei hakatud maandumispaigas maandurist välja võtma. Pärast maandumist on aparaat vertikaalasendis ja valve all.

Kohtumisse "Fjodoriga" Kasahstani steppide ääretutes avarustes oli kaasatud Venemaa Kesksõjaväeringkonna lennusalk, mis koosneb transpordi-lahingukopteritest Mi-8. Lendurid toimetasid Rosaviatsia ja RKK Energia spetsialistid koos vajaliku varustusega arvestuslikku maandumispaika Žezkazgani linna lähedal.

Venemaa humanoidroboti esimene kosmosereis

Vene humanoidrobot Fjodor lendas esmakordselt kosmosesse Kasahstanis asuvalt Baikonuri kosmodroomilt teele asunud kosmoseaparaadis Sojuz MS-14, mis asus kanderaketil Soyuz-2.1a. Start toimus kavandatud ajal – kell 6.38 Moskva aja järgi.

Seejuures ütles robot Fjodor stardihetkel: "Asume teele! Asume teele!" Just sellise fraasi lausus 12. aprillil 1961 esimene kosmonaut Juri Gagarin, alustades lendu kosmoselaeval "Vostok." 

© Ruptly
Robot Fjodor valmistub stardiks

Tegu on Venemaa humanoidroboti esimese kosmosereisiga ja ka esimese uue kanderaketi Soyuz-2.1a stardiga, millele on paigaldati Venemaal välja töötatud digitaalne juhtimissüsteem ja mis on mõeldud asendama praegu kasutatavat Ukrainas loodud analoogjuhtimissüsteemi abil juhitavat raketti "Sojuz-FG".

Loe lisaks:

Teema:
Kosmosejaam (13)

Samal teemal

Kosmosejaam
Tagid:
eksperiment, tehnoloogia, Maa, Venemaa, kosmos, robot

Peamised teemad