14:36 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Turism
lühendatud link
15320

Narva arenduse ja ökonoomika ameti vanemspetsialist Olga Tšerjomuškina ütles vestluses Sputniku ajakirjanikuga, et Venemaa jääb Narva jaoks peamiseks sihtturuks ja et piirilinn panustab ennekõike vene turistidele.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Tänu oma geograafilisele asendile on Narva oma turismiarenduse plaane koostades arvestanud ennekõike siia saabuvate reisijatega Sankt Peterburist ja teistest Venemaa piirkondadest.

"Venemaa on meie naaber ja selle ees ei saa me silmi sulgeda", ütleb linna arendusametis turismivaldkonda kureeriv vanemspetsialist.

Välisturistide vool, kaasa arvatud Venemaa suunalt, on aastast aastasse kasvanud ja see kajastub ka linna eelarves. Kusjuures aja jooksul on venelased juba soomlasi edestanud, moodustades peaaegu poole kogu välisturistide hulgast, kes Eesti piirilinna külastab ning siin ka ööbib.

Turistidevool langes järsult

Kuid möödunud aastal vähenes Narva hotellidesse ja külalistemajadesse (Narvas on turistide jaoks 366 majutuskohta) ööbima jäänud vene turistide arv seoses Euroopa Liidu ja Venemaa suhete komplitseerumisega järsult, 40% võrra. Seoses idanaabri huvi vähenemisega Narva vaatamisväärsuste vastu vähenes ka piirilinna külastatavus tervikuna.

Niisamuti kahanes see näitaja kogu Eesti ulatuses — samuti ligi 40% võrra. Tšerjomuškina sõnade kohaselt avaldab mõju mitte üksnes poliitilise olukorra komplitseeritus, vaid ka rubla kursi langus ja mitmete varem rahvusvahelisel turul, sealhulgas Eesti suunal tegutsenud Venemaa suure reisifirmade pakrotistumine.

Ida-Virumaal on Venemaalt tulevate turistide voolu vähenemise kompenseerinud siseturismi kasv. Tänu sellele saavutas Kirde-Eesti turismisndus möödunud aastal mõningase tõusu. Tšerjomuškina hinnangul aitas positiivse tulemuse piirkonna turismiäri statistikas saavutada 2014. aasta suvel avatud Narva-Jõesuu spaahotell Noorus, mis on kujunenud Eesti elanikele igati atraktiivseks.

Viide ida suunas

Vaatamata probleemidele rahvusvahelistes suhetes jääb Venemaa Narva turismiturul peamiseks ressursiks. Narva turismiala spetsialistid ja reisifirmade esindajad käivad endiselt Sankt Peterburis ja Moskvas sealsete reisifirmadega koostöösidemeid sõlmimas. Ida-Virumaa turismiklaster, mis loodi piirkonna positsiooni tugevdamiseks reisiteenuste turul, korraldas tänavu märtsis Põhja-Eesti pealinnas oma Venemaa kolleegidega kohtumise, kuhu kogunes kahelt poolt kokku ligi kakssada osalejat, kes on huvitatud vastastikusest koostööst.

Ольга Черемушкина: в Нарвском центре для туристов, расположенном на Петровской площади, в интерактивном зале гости могут совершить увлекательное виртуальное путешествие по Эстонии.
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva arenduse ja ökonoomika ameti vanemspetsialist Olga Tšerjomuškina Narva turismikeskuses.

Ja spetsialisti sõnul jätkab ka Eesti küllaltki suurte summade panustamist enda reklaamimiseks Venemaa turismiturul. Siin etendab olulist rolli Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) aktiivsus, ilma et oleks kiputud idanaabrit arvelt maha kandma.

"Me usume väga, et vene turist hakkab meile tasapisi tagasi tulema", ei kaota Narva arenduse ja ökonoomika ameti vanemspetsialist lootust, toonitades mitmendat korda, et Ida-Virumaa turismituru tulevik sõltub paljuski heanaaberlikest suhetest kahe riigi vahel.

Suveks on Narvas turistide kohalemeelitamiseks koostatud mitmekesine kultuurisündmuste programm. Optimismi tugevdab Ida-Virumaal tänavu veebruaris ja märtsis ööbinud vene turistide arvu kasv, olgugi vaid mõningane. Paljud vene turistid ei jää küll Narvasse öömajale, kuid sellegipoolest, nagu märgib Tšerjomuškina, nende läbi Narva võidab. Paljud piirkonda saabunud turistid külastavad Narva muuseumi ja teisi vaatamisväärsusi, aga ka Narva restorane ja kauplusi.

Kohvritäis muljeid

Narva reklaamib ennast turismiturul koos naaberlinna Narva-Jõesuuga. Mõlemad linnad võidavad jõudude ühendamise läbi. Tehes panuse külastajate voolule idast, püüab nii Narva kui tema naaber arendada sidemeid Euroopa Liidu suunal töötavate reisifirmadega. Narva-Jõesuu linnavalitsuse spetsialist kultuuri alal Elvira Aljošina selgitab: "Kuurortlinnas on turistidele spaahotellides ja külalistemajades umbes kaheksasada majutuskohta. Suveks on koostatud ulatuslik ürituste programm".

Эльвира Алешина уверена, что насыщенная культурная программа курортного сезона привлечет в приморский город большое число гостей.
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva-Jõesuu linnavalitsuse spetsialist kultuuri alal Elvira Aljošina.

23. juunil peetakse sadamas jaaniööpidu. 10. juulil tähistatakse — samuti sadamas — kalurite päeva, kus külaliste jaoks keedetakse viissada liitrit uhhaad. Samas toimub ka laat, kontserdikava kestab terve päeva.

16. —17. juulil toimub kuurorti Valges pargis tantsu- ja balletifestival. 16. kuupäeval esineb aruandekontserdiga tantsukollektiiv Kullerkupp (kunstiline juht Irina Seletskaja), 17. juulil esinevad Valge pargi laval balletiartistid Eestist ja teistest riikidest. Esineb ka Irina tütar — Flandria Kuningliku balleti solist Maria Seletskaja.

Autorilaulude festival "Balti keeled" toimub 21. — 23. juulil, osalevad bardid Eestist ja Venemaalt. Lava paigaldatakse mereäärsele plaažile.

Пляж в Нарва-Йыэсуу готов к приему отдыхающих.
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva-Jõesuu rand ootab turiste.

Narva ja tema naabrite suvine kalender on tihe, see tõotab puhkajatele tervet kohvritäit muljeid. Mõlemad piiriäärsed linnad elavad nii idast kui läänest tulevate turistide ootuses.

 

Samal teemal

Turismifirmad: Sesteri väide on eksitav
Sputnik kutsub reisima
Supelge rahulikult: supelrannad on kontrollitud, vesi väga puhas

Peamised teemad