22:25 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Turism
lühendatud link
16931

Alpi kuurortidele on mõistetud karistus, aga mitte lõplik

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Šveitsi teadlased leiavad, et Alpi mägikuurortides valitsevad — väga udused väljavaated. Täpsemalt, kuurordid ise kipuvad ajast maha jääma. Kuid tulevikus võib sinna sõita üldse mitte selleks, milleks praegu, edastab raadio Sputnik.

Sünged prognoosid on siiski etemad kui mustlastest ennustajamooride sillerdavad väljavaated. Vähemalt mingisugunegi ülesraputus. William Blake on õigesti täheldanud: raevunud tiigrid on targemad kui naaksuvad nõuandajad. Euroopa Liidu Maa-uuringuid käsitlevas ajakirjas The Cryosphere on avaldatud uurimustöö, mille sisuks on, et käesoleva sajandi lõpuks suletakse kõik Alpi kuurordid. Seda banaalsel põhjusel — lume puudumise tõttu. Kaunid neiud jäävad küll Courcheveli alles, kuid lund ei tule. Sobimatu kuidagi.

On täheldatud, et Alpi jääliustikud kahanevad peaaegu pidevalt 1850. aastast peale. Teadlased — tõsi, mitte britid, vaid šveitslased — modelleerisid olukorra arengudünaamika ja jõudsid järeldusele, et 70% Alpide on XXI sajandi lõpuks kadunud — sulab ära. Kusjuures see puudutab ka pilvepiirist kõrgemaid mäetippe. Ent kümme aastat tagasi oli ühe Itaalia teadlase samalaadne kohtuotsusena kõlav ennustus veelgi süngem — lõpp saabub sajandi keskpaigaks. Nii et veel võib hinge tõmmata — järelemõtlemiseks on jäänud pool sajandit lisaaega.

Alpe ähvardab globaalse kliimasoojenemise tõttu teinegi obadus — need mäed on hakanud kasvama. Prognooside kohaselt kasvab Mont Blanc viiekümne aasta vältel 4 sentimeetrit kõrgemaks.

Kasvuhoonegaaside põhilised Maa atmosfäärikihtidesse „tarnijad" on teada. Kusjuures Euroopa Liit asub selles nimekirjas ühel kõrgeimatest kohtadest. Kui rääkida Šveitsist, siis tema ei kuulu ei Euroopa Liitu ega ka kasvuhoonegaaside „tootmise" poolest maailma juhtriikide hulka. Šveitsi Alpidel aga sellest kergem ei ole.

Kuni ajaveskid oma jahvatavad, jätkavad Alpi liustikud sulamist, nagu ka arktilised jääliustikud. Maailmamere veetase tõuseb. Ja selle õuduse lõpp on teada: räägitakse, et vee alla mattuvad paljud merepinna tasemest madalamal paiknevad maad ja saared, näiteks Holland, Bangladesh, Jaapan. Aga kust siis päike tõusma hakkab?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
prognoos, mägi, kuurort, Alpid

Peamised teemad