18:31 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1083
  • RUB72.7560
Krimm

Krimm paneb lootusi palverännakute buumile

© Sputnik / Владимир Сергеев
Turism
lühendatud link
6842

Krimmi kultuuriministeeriumi andmetel paikneb Krimmis üle 600 palverännakute sihtobjekti

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Krimmist võib kujuneda üks maailma palverännakute ja usuturismi keskusi, edastas RIA Novosti.

Krimmi kultuuriministeeriumi andmetel paikneb Krimmis üle 600 palverännakute sihtobjekti. See pole ka üllatav, kuivõrd sajandite vältel on poolsaarel elanud rahvad jätnud siia mõndagi oma kultuuripärandist, sealhulgas kultusobjektide kujul. Krimmis on esindatud samahästi kui kõik suurimad usundid.

„Paljud objektid — moslemi, karaiimi, armeenia pühakojad — on restaureeritud. Riigi kulul," ütles Föderatsiooninõukogu välisasjade komisjoni liige, Krimmi vene kogukonna esimees Sergei Tsekov.

Mis puudutab õigeusu kultusobjekte, siis, nagu ta nentis, ei ole Krimmi Ukraina koosseisu kuulumise aegadel nende remontimiseks vahendeid eraldatud. Kuid restaureeritud neid siiski on — tänu kuulsate inimeste suurannetustele.

„Seetõttu ei ole vahenditest (restaureerimiseks —toim.) puudust olnud," märkis parlamendisaadik.

Kui rannapuhkus sõltub aastaajast, siis palverännakuid saab sooritada aastaringselt.

Ning Krimmis leidub hulganisti ainulaadseid kultusrajatisi. Näiteks Kertši poolsaarel asub püha Ristija Johannese katedraal. Teadlaste hinnangul on see ehitatud ajavahemikul VIII — XI sajandini. See on ainus Musta mere põhjarannikul säilinud ning Venemaa territooriumil asuv vanim bütsantsi kirik.

Teiseks õigeusu palverännukeskuseks on Simferoopoli Kolmainu katedraal. Selles kultushoones on ühe XX sajandi austatuima pühaku, Krimmi püha Luukase säilmed. Peapiiskop Luukas (vene k. Luka — toim.), keda maailmas tuntakse nimega Valentin Voyno-Yasenetsky, oli tuntud vene ja nõukogude kirurg, kes 1920. aastail hakkas mungaks ja sai piiskopiks. Hoolimata vastuolust nõukogude võimuga, mitmetest vangistustest ja väljasaatmistest, autasustati pühameest 1946. aastal teenete eest arstiteaduses esimese järgu Stalini preemiaga; samal aastal määrati ta Simferoopoli ja Krimmi peapiiskopiks. Pühakuks kanoniseeriti ta 2000. aastal. Teda peetakse arstide kaitsepühakuks.

Ristiusk algab Krimmis Tauria Hersonesosega. Nimelt siin kuulutas pärimuse kohaselt ristiusku apostel Andreas Esmakutsutu (üks neljast apostlist — püha Andreas, vene k. Andrei Pervozvannõi — toim.). Meie ajaarvamise esimestel sajanditel pagendasid Rooma võimud siia kristlasi, kes töötasid siis kivimurdudes.

Pärimuse kohaselt suri Hersonesoses märtrisurma neljas Rooma paavst Clemens I. Sevastoopoli lähedal asuvas Inkermani linnas asub märtrist pühakule pühendatud unikaalne koobasklooster.

XIV sajandi keskpaigas poolsaarel elanud armeenlased rajasid Püha Risti (armeenia Surp Khach) kloostri, mis paikneb Starõi Krõmist (krimmitatari Eski Qırım) kolme kilomeetri kaugusel.

Poolsaarel paikneb rohkesti neile aladele umbes XIII sajandil tunginud islamiusu pühapaiku. Krimmi vanimaks islami templiks on Özbek-khaani mošee. See rajati 1314. aastal, ligi 20 aasta möödudes ehitati selle kõrvale ka madrasa (moslemi kooli — toim.) hoone, mis ei ole säilinud.

Tuntud on ka Tekiye klooster Jevpatorijas. See XV sajandil ehitatud klooster on ainus omalaadne Venemaal.

Tagid:
armeenia, karaiim, moslem, palverännuk, Kultuuriministeerium, Krimm

Peamised teemad