07:12 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Turism
lühendatud link
19970

Pärast seda, kui Brüssel annab kinnituse Ukraina kodanike õigusele Euroopas viisavabalt reisida, võib 3 miljonit ukrainlast, kes on juba uued biomeetrilised passid kätte saanud, suunduda Euroopa Liidu riikidesse

ТАLLINN, 11. aprill — Sputnik. Ligi kolm miljonit ukrainlast, kellel on uued biomeetriliste andmetega passid, said õiguse viisavabaks reisimiseks Euroopa Liidu territooriumil, Balti riikidel on oodata tuhandet Kiievist saabuvat külalist.

Euroopa Parlament kinnitas 6. aprillil Brüseli otsuse anda Ukraina kodanikele õigus viisavabaks sisenemiseks Euroopa Liidu riikidesse (välja arvatud Iirimaa ja Suurbritannia, kellel on õigus viisaküsimused iseseisvalt otsustada) tähtajaga mitte üle 90 päeva iga 180-päevase perioodi jooksul.

Ukraina turistid ei tohi ennast tööle vormistada ega paluda poliitilist varjupaika. Euroopa jättis endale õiguse viisavabaduse ajutiseks peatamiseks juhul, kui kolmandate riikide kodanikele kehtivaid eeskirju tema territooriumil viibimise kohta massiliselt rikutakse.

Pealegi tohib EL-i riikidesse siseneda ainult biomeetriliste andmetega passi valdaja. Selliseid inimesi on Ukrainas praegu juba ligi 3 miljonit, nagu teatas parlamendisaadikutele Ukraina riikliku migratsiooniteenistuse juht Maksin Sokoljuk.

Hotellid peavad olema valmis külastajate juurdevooluks

Euroopa Parlamendi poolsest hääletamisest veel ei piisa, et viisavabadus jõustuks, selle peab kinnitama ka Euroopa Nõukogu. Kuid reeglina tähendab Euroopa Nõukogu heakskiit puht-tehnilist protseduuri, positiivset otsust on oodata 26. aprillil.

Nii et Ukraina loodab juba suvel siirduda Euroopasse puhkama, Pariisi poodlema, Müncheni õllerestoranidesse ja teistesse suurepärastesse linnadesse ja paikadesse, kaasa arvatud mõistagi lätlaste Jurmala ja eestimaise Pärnu supelrannad ning keskaegne Tallinn. 

Eestil tasub oodata mitut tuhandet, aga võib-olla ka kümneid tuhandeid lisanduvaid külalisi, mis ei saa siinseid reisifirmasid ja hotelle rõõmustamata jätta. Eks suvi näitab, kas nad klientide tulvaks ka valmis on.

Selge see, et uued passid said aegsasti kätte mitte just kõige vaesemad kodanikud Ukraina suurlinnadest ja et nemad on valmis juba sel suvel kasutama neile avanenud võimalusi viisavabaks reisimiseks Schengeni viisaruumis.

Biomeetrilise passi vormistamine maksab Ukrainas portaali 112.ua andmetel 990 kuni 2400 grivnat, seega 35 eurost kuni 84 või enama euroni sõltuvalt tähtajast ja vahendusteenuste kasutamisest (10. aprilli seisuga oli rahakurss 28,5 grivnat 1 euro eest).

Ettevalmistusi uute passide väljastamiseks ja nende väljastamist saatis Ukrainas järjekordne korruptsiooniskandaal, uute dokumentide maksumus aga osutus võimude poolt lubatust kõrgemaks. Sellegipoolest kulgeb ukrainlaste varustamine passidega, mis garanteerivad vaba sissepääsu Schengenisse, Ukraina ajakirjanduses avaldatud artiklite põhjal otsustades suure eduga.

Tagid:
biomeetriline, turism, viisavabadus, pass, Euroopa Parlament, Eesti, EL, Ukraina

Peamised teemad