13:56 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Turism
lühendatud link
52741

Portaali Sputnik Eesti korrespondent käis Tulede maal ja tõi enesega kaasa aruande sellest, millega peab Aserbaidžaanis ettevaatlik olema

TALLINN, 10. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Vaatamata mõnedele väikestele ebameldivustele jättis reis Aserbaidžaani toreda mulje, ja seda maad tahaksin küll soovitada külastada.

Üks, mille suhtes tasub Aserbaidžaanis tähelepanelik olla, on – ekskursioonid. Hotellis, kus meie korrespondent peatus, pakuti ringreisi kaugematesse piirkondadesse – Qəbələ ja Şəki kanti."Bussijuht võtab tee pealt giidi, ta on Qəbələ rajoonist pärit, teab kõike, jutustab ja näitab. Sõit kulgeb mugava Mercedes-Benz Sprinter väikebussiga. Hind 100 manatit (umbes 50 eurot), väljasõit hommikul," teavitati meid. Tulemusena võttis bussijuht kiidetud giidi pardale, pani ta rooli taha istuma, ise aga heitis lösutades tagaistmele puhkama.

Sputnik kutsub Bakuusse >>

Turismivaldkond ainult areneb

Esimesed sõiduminutid möödusid pingelises vaikuses ning Bakuu ja selle ümbruse ajalooliste ja kultuuriliste üksikasjade ootuses. Kuid mõne aja pärast selgus, et giid… ei räägi vene keelt. Vähe sellest, ta osutus lihtsalt tolle bussijuhi sõbraks, kellel oli samuti vene keelega raskusi. Aga poisid ise olid lõbusad ja seltskondlikud, nii et kui suhtluskeele probleem kõrvale jätta, siis sigaretisuitsu, aseri tümpsu ja aknataguste suurepäraste vaadete rüpes sujus sõit ladusasti. Ning kui arvestada, et naer pikendab eluiga, siis aasta jagu kindlasti õnnestus seda pikendada – üksainus pilk "libagiididele" andis paar elupäeva juurde.

Баку
© Sputnik / Денис Пастухов
Bakuu.

Džamid Murtuzajev, selle Bakuu kesklinnas asuva hotelli omanik, kus me pärast sõitu peatusime, naeris samuti südamest, kui sellest ekskursioonist jutustasime: "Turism on meie riigis alles hakanud arenema. Kui nafta oli kallis, ei olnud turismi tarvis, raha jätkus ka ilma turismismajanduseta. Meil valmistati isegi bordüüre marmorist, riik uhkeldas. Ringreiside ostmisega tuleb aga olla äärmiselt hoolikas, otsida nende korraldamisele spetsialiseerunud firmasid, kes juba ammu turul on ja kellel on ette näidata positiivset tagasisidet."

Murtuzajev on elanud nii Peterburis kui Kiievis ja kõneles seetõttu väga hästi vene keelt.

Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata >>

"Meie mentaliteet on muutumas. Noored arenevad ning orienteeruvad Euroopale. Lahkuvad ka aseri "päevaprintsid", paljudel minu eakaaslastel (üle kolmekümnesed) oli vaja eputada. Mees võis laenu võtta, et osta hästi vinge "käru", sellega maanteid pidi ringi sõita ja – olla õnnelik. Nüüd mõtlevad inimesed rohkem tulevikule," lausus ta.

Supelranna valimisse suhtuge täie tõsidusega

Nagu Murtuzajev soovitas, tasub mereranda korralikult valida. Kohalik taksojuht viis meid Novkhani plaažile, mis oli tasuta. Ja kohe ilmnesid kaks miinust: Bakuu õigustas oma hüüdnime "Tuulte linn", merepõhi aga oli kaetud teravate kividega, mis võisid kerge vaevaga jalga lõigata. See-eest on vesi Kaspia meres soojem kui Läänemeres ning noormehed hobuste ja kaamelite seljas pakkusid soovijatele vähese raha eest võimalust mererannal ratsutada või pildistada.

Bakuu.

"Taksojuhte ei tasu eriti usaldada. Paljudel on lihtsalt oma huvid mängus," seletas Murtuzajev. Muide, see on ilmselt paljudele maadele iseloomulik. Hostelis aga ilmus õhtul silma alla Eesti lipp: mälestuseks uuest riigist saabunud külastajatele joonistavad töötajad vastava riikliku sümboli ja asetavad stendile.

Mitte eriti karm islam

Islami hingust on tunda mõõdukalt. Naisterahvad parandžaad ei kanna, kuid idamaist häbelikkust on üldiselt tunda. Tänavatel ei tohi suudelda: räägitakse, et selle eest saab trahvi, kuigi paljudel meessoo esindajatel on veel käibel "brežnevlik" põsemusi.

Баку
© Sputnik / Денис Пастухов
Bakuu.

Alkoholi siin tarvitatakse, seda müüakse igal pool ja ilma eriliste piiranguteta: kauplustes on palju kohalikke veini- ja viinasorte, on ka õlut. "Viinamarja on meil palju, sellepärast on ka palju veini ning hinnad on küllaltki vastuvõetavad. Kuue manati eest (3 eurot) saab juba täiesti korraliku joogi," kommenterib Džamid Murtuzajev. Ja tõsi ta on, meie korrespondendi poolt äraproovitud veinid (sealhulgas granaatõuntest) maitsesid päris hästi. Aga tänavatel siin ei jooda – inimesi, kes jalutaks ringi, napsipudel näpus, kohtab harva ja needki on pigemini turistid. Sama ei käi aga suitsetamise kohta, suitsu tõmmata võib peaaegu kõikjal.

Tagid:
islam, Azerbaidžaan, Bakuu

Peamised teemad