12:46 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Turism
lühendatud link
7630

Eesti uus alkoholi aktsiisitõusu seadus on pälvinud Soome lahe kallastel palju tähelepanu. Mõned soomlased eeldavad, et see vähendab Soomest Eestisse tehtavate reiside arvu

TALLINN, 1. september — Sputnik. Niinimetatud vodkaturist on soomlane, kes käis Nõukogude Liidus või Tallinnas odava alkoholi järel. Alates 1980. aastatest on paljugi muutunud, vahendab portaal Inosmi ajaleheles Helsingin Sanomat ilmunud artikli.

Tol ajal tuli parvlaeval Georg Ots tõusta ülemisele tekile — kõige kõvemini purjus soomlased sinnani ei jõudnud.

Meie ajal ei pruugi vodkaturisti reisijatesummas ära tundagi. Kuid alkohol on sedavõrd mitu aastakümmet olnud Eestisse sõitmise tagamõtteks, et see mõjutab tänini kõigi nende reiside üldpilti. Soome vodkaturist jääb ennast veel kaua meelde tuletama.

Viimane alkoholiaktsiisi tõstmine Eestis pälvis Soome lahe kallastel üsna palju tähelepanu. Mõned arvavad, et selle tõttu väheneb Eestisse reisimiste arv ning odava alkoholi ihalejad sõidavad otseteed Lätisse.

Laevafirma Tallink avas sel suvel reisiliini Helsingist Riiga. Ent augustis sõnas tegevdirektor Janek Stalmeister, et regulaarset ühendust praegu ei plaanitseta, kuna reisijaid on liiga vähe. Ehkki enamus soomlastest (Soome kaubandusliidu andmetel üle 70% laevareisijaist) ostab Eestist alkoholi, on alkoholi osatähtsus Eesti laevaliinidel oluliselt vähenenud.

Kodumajapidamised vähendasid kulutused tubakale
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kui alkohol oleks peamiseks liikumapanevaks jõuks, ei oleks aastast aastasse püstitatud selliseid turistide arvu rekordeid. Soome statistikavalitsuse andmetel ületas Eesti-reiside arv juba 20 aastat tagasi tänu viisavabadusele Rootsi-reiside arvu. Pudel õlut oli Eestis 2005. aastal kaks korda odavam kui praegu.

Kuid hinnad hakkasid kerkima juba ammu ja jätkavad kasvamist. Kümme aastat tagasi moodustasid tarbijahinnad Eestis 64% EL-i keskmistest hindadest, möödunud aastal aga ulatusid need juba 88%-ni. Selle ajavahemiku jooksul on Helsingi ja Tallinna vaheliste reiside arv kasvanud kolme miljoni korra võrra.

Tänavuse suve tulemuste põhjal võib Helsingi osutuda maailma kõige elavama liiklusega reisisadamaks tänu reisijateveo kasvule Tallinna suunal.

Eesti tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski võib alkoholiaktsiisi tõstmise poliitika elluviimist kodanike tervise kaitsmise nimel jätkata, aga soomlasi see vaevalt peatab. Kuid maksude tõstmine täidab vähemalt Eesti riigikassat, millest makstakse välja toetusi paljulapselistele peredele ja vähekindlustatuile.

Tallinna Raekoja platsi ajaloolises keskkonnas on paljud turistid rahul vaadiõllega kaheksa euro eest.

Muutusi turismis on märgata ka selle põhjal, mida uut Soome turistidele Tallinna Vanalinnas pakutakse.

Alkoholitarbimine väheneb neljandat aastat järjest, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Vaateaknad ei püüa enam pilku peaaegu tasuta alkoholi ja poolalasti naistega, nagu see oli veel mõned aastad tagasi.

Nüüd müüakse tervist. Käesoleval aastal avati Vanalinna jalakäijatealal tervisekauplus, mis reklaamib soome keeles mitmesuguseid vitamiine ja mineraalaineid.

Hambaarsti külastamine on soomlasele põhjuseks Tallinna sõita, kui implantaadi paigaldamisega on seal juba algust tehtud. Hambatohtri kliendil jääb veel ligi pool tundi aega parvlaeva väljumiseni tagasiteele. Ta jõuab parajasti sadamas viinapoodi sisse kiigata.

See puudutab ka neid, keda ootab Eestis oma põline juuksur, lemmikrestoran, sõbrad, laste jalgpalliturniir, laulukoor, õppimispaik, kinnisvara või iga-astane koertenäitus. Alkoholi ostetakse tagasiteel kõrvuti kõigi teistega.

Eesti populaarsusest annab tunnistust see, et igal aastal puhkab siin 300 000 soomlast oma isiklikes korterites, peatub oma tuttavate juures või kasutab teisi tasuta majutusvõimalusi.

Soome turismivoog Eestisse on alkoholi pärast katkenud ainult ühel koral ajaloos. Põhjuseks olid muudatused Soome alkoholipoliitikas. Kui Soome 1932. aastal tühistas kuiva seaduse, langes Eestisse suundunud turistide hulk 14 658 inimeselt 5587 inimeseni.

Tagid:
aktsiis, alkohol, vodkaturist, turist, Soome, Eesti, Riia

Peamised teemad