20:13 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
© Ruptly

Sajad tuhanded roosasid "kiisumütse" kandvad naised ujutasid laupäeval üle Washingtoni tänavad, saabudes kohale kõikjalt riigist, et avaldada meelt uue presidendi Donald Trumpi vastu

Ülerahvastatud metroojaamad kubisesid rõkkavatest ja aplodeerivatest marsiga liitunud naistest, vahendas BNS. Valdav enamik marsiga liitunutest olid naised, kellest paljud kandsid silte loosungitega nagu näiteks "Hoia oma pisikesed käed minust eemal!" ja "Tõuse, armasta, hakka vastu!".

Roosade kootud mütside laine ujutas sõna otseses mõttes üle kogu linna, mis päev varem oli täis Trumpi poolehoidjaid, kes jälgisid oma soosiku ametissevannutamise tseremooniat ning kandsid punaseid mütse loosungiga "Muutkem Ameerika taaskord suureks!"

Marssi toetasid teiste kuulsuste seas ka näiteks filmitegija Michael Moore ja megastaari staatusesse tõusnud näitlejanna Scarlett Johansson, kes mõlemad peaksid varasemate teadete kohaselt osalema ka ise marsil.

Trumpi inauguratsioonikõne reedel andis kätte kammertooni tema presidentuurile: uhkelt populistlik, raevukalt natsionalistlik ja resoluutne Obama pärandi lammutajana.

Trumpi esimene määrus uues ametis oli peatada Obama märgiline tervishoiukava, enne kui see lõplikult tühistada. Tegemist oli jõulise žestiga suunas, millele on paljude hinnangul kardetavasti lisa oodata juba esmaspäeval.

Ent Trump seisab silmitsi samuti visa vastuhakuga, mille kehastuse üks näiteid on suuresti naistest moodustunud demonstrandid, kes mäletavad vägagi hästi Trumpi seksuaalse alatooniga väljaütlemisi, väidetavaid ahistamisjuhtumeid ja tema vastuolulist seisukohta abordi küsimuses.

Roosad kiisumütsid on ilmselge vihje Trumpi kekutamisele lekkinud videomaterjalides, kus ta uhkeldas naisi kubemest ehk metafoorselt "kiisust" krabamisega.

Protestijate sõnul väljendatakse meeleavaldusega kartust, et Ühendriikide uus administratsioon hakkab naiste õigusi piirama.

Naistemarss sai alguse lihtsast Facebooki-postitusest, mille tegi Hawaiil elav vanaema, pensionipõlve pidav endine advokaat Teresa Shook, kes tegi üleskutse umbes 40 oma sõbrale. Sõna levis välgukiirusel kulutulena ning jõudis Hillary Clintoni meelse Facebooki kogukonna Pantsuit Nation lehele, kus on ligi neli miljonit liiget.

Trumpi-vastased meeleavaldused algasid juba reedel enne ametisse vannutamist. Lisaks Washingtonile peeti niinimetatud sõsarmarsse enam kui 300 linnas üle kogu riigi, teiste hulgas New Yorgis, Bostonis, Los Angeleses ja Seattle'is. Marsse peeti samuti mitmel pool maailmas, näiteks Uus-Meremaa pealinnas Wellingtonis ja Austraalias Melbourne'is, Londonis.

Tagid:
protestiaktsioon, roosa müts, meeleavaldajad, naised, Washington, USA

Veel videosid

Peamised teemad