18:35 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
© Sputnik / Ангелина Мандрыка, Владимир Новиков

9. mai võidupühana pühitsemise eel toimus Maardus pidulik leinatalitus Suure Isamaasõja aastail Eesti Vabariigi saksa fašistlikest vallutajatest vabastamisel langenud punaarmeelaste säilmete muldasängitamiseks.

Maardu linnale kuuluvale kalmistuosale maeti ümber 71 võitlejat, kellest 22 sõjamehe säilmed leiti Saaremaalt ja 49 inimese säilmed Narvast. Tuvastada on suudetud ainult ühe sõjamehe isik, kelleks osutus suurtükiväes teeninud luuraja, 1920. aastal Komi ANSV-s sündinud Kirill Kozlov. 1944. aasta 20. augustil jäi ta teadmata kadunuks.

Maardus sängitati mulda enam kui saja punaarmeelase säilmed >>

Pidulikust leinatalitusest võtsid osa mittetulundusühingu Posolskaja Stantsija liikmed, Suure Isamaasõja, Nõukogude Armee ja merelaevastiku veteranid, Venemaa, Valgevene ja Kasahstani saatkondade esindajad, Maardu ja Tallinna ning teiste Kesk- ja Lääne-Eesti linnade elanikud ja linnajuhid.

Tänase päevani oli Maardu kalmistu mälestuspaigale sängitatud 1072 sõdurit, kes Eesti territooriumil Suure Isamaasõja ajal hukkusid, nüüd puhkab seal 1143 võitlejat. Tänavune säilmete ümbermatmise tseremoonia leidis aset juba neljateistkümnendat korda. Langenute säilmete otsinguid korraldavad eestvedajatena sõja-ajaloolise ühenduse Vironia aktivistid.

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (19)
Tagid:
leinatalitus, säilmed, video, võidupüha, 9. mai, Punaarmee, Maardu, Eesti

Veel videosid

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  19
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36