06:05 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
© Sputnik / Светлана Бурцева, Владимир Новиков

Eesti alpinistide rühm suundus Pamiiri Estonia mäetippu vallutama. Sportlastel on kaasas Eesti Vabariigi lipp, mis oli 2003. aastal Everestil.

Eesti 12-liikmeline mägironijate rühm sõitis Kõrgõzstani, kust alustatakse tõusu Estonia mäetippu. Rühmal on kaasas lipp, mille Alar Sikk 2003. aastal esimese Eesti alpinistina legendaarsele Everestile viis. Temaga koos osales selles ekspeditsioonis ka Raivo Plumer, kes on praeguse alpinistide meeskonna juht. Plumeri läheb Eestonia mäetipule juba kolmandat korda. Viimati käis ta seal 1990. aastal.

PÖFF-i peaauhind rändab Kõrgõzstani >>

Tookord käis Estonia tipul kuus Eesti alpinisti, teiste hulgas ka praeguse ekspeditsiooni vanim liige Heiki Erm. Heiki Ermile saab see olema teine kohtumine kodumaa nimelise mäetipuga ja alpinist on veidi erutatud. Sportlastele lisavad põnevust Pamiiris ees ootavad rasked ilmastikutingimused ja ohtlik liustik.

Kõrgõztani pealinn Biškek
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

"Selles orus, kuhu me nüüd läheme, alpinistid eriti ei käi, sest see on raskesti ligipääsetav koht," ütles Heiki Erm portaalile Sputnik Eesti ja täpsustas, et kõige raskem saab mägironijatele olema Oktjabrski liustiku ületamine. Tingimused on seal pidevas liikumises ja muutumises. Ka Teet Ilves, kelle alpinismikogemus mägironijana algas alles 2017. aastal, kui ta Mont Blancil käis, ootab eelseisvaid väljakutseid liustikul. Varem on Ilves mägedes käinud vaid mäesuusatajana.

Raivo Plumer märkis Pamiiri ekspeditsiooni juhina, et tema praeguses rühmas on kõik alpinistid korduvalt mägedes olnud ja pooled meeskonnast on vallutanud ka kõrgemaid tippe, kui Estonia mäetipp. "Rühma keskmine vanus pole samuti eriti noor — 45-50 aastat," ütles Plumer, andes mõista, et tegemist on kogenud alpinistidega.

Lennujaama sõpru ja kaaslasi ära saatma tuli ka 2003. aastal Everest'ile tõusul osalenud Ivar Laia abikaasa Inna Lai. Inna tunnistas, et nende igatsust, kes kodus mägironijaid ootavad, leevendab internet, mis hõlbustab lähedastega sidepidamist.

Ded Morozi kostüümidesse riietunud alpinistide üllatusvisiit lastehaiglasse >>

"Ja ikkagi muretsen ma sõprade pärast, sest nad seisavad silmitsi keeruliste ilmastikutingimustega ja "kapriisse" liustikuga. See on raske, sest kunagi ei tea, mis liustikul ees ootab. Liustik ju elab. Ta liigub," ütles Inna Lai portaalile Sputnik Eesti. Seepärast on alpinisti peamine soov tippu jõuda ja ohutult alla laskuda.

Tagid:
alpinist, mäetipp, lipp, Heiki Erm, Raivo Plumer, Alar Sikk, Pamiir, Everest, Kõrgõzstan

Veel videosid

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56