16:48 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
© Sputnik / Arpi Beglaryan

Paar päeva enne Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi visiiti käis Sputniku korrespondent vaatamas Eesti restaureeritud saatkonnahoonet Venemaal.

Eesti saatkonnast ei ole enam võimalik seda märkamata mööduda.

Malaja Kislovskaja põiktänavas asuv hoone värviti tänavale tavapärasest kahvatusinisest erekollaseks, millele lisati pisut ookrivarjundit.

Otsus ehitus- ja remonditööde kohta tehti 2016. aastal, samal ajal teatasid Eesti Välisministeerium ja Riigi Kinnisvara AS välja vähempakkumise ja leidsid töövõtja.

Teatati, et Eesti valitsus eraldab selle tarvis ligi 22 miljonit eurot, sest Moskva hoonetekompleksi peetakse riigi üheks tähtsamaks esinduseks välismaal.

Viimased remonditööd tehti neis hoonetes veel Nõukogude ajal — 34 aastat tagasi, kui kompleks toimis Eesti NSV Moskva esindusena.

Enne taastamist andsid saatkonna paiknemise kohta majas aimu vast ainult Eesti ja Euroopa Liidu lipud, muus ei eristanud miski seda naaberhoonetest. Nüüd, uue värvikattega, jääb ta kohe silma.

Mitte enam sinine: miks Eesti saatkond üle värviti>>

Eesti saatkonnahoone kuulus enne revolutsiooni raamatukirjastuse "Vendade Salajevite pärijad" omanikule Vladimir Vasiljevitš Dumnovile.

Äri laienes ning alates XIX sajandi 80ndatest aastatest hakkas Dumnov Kislovskaja linnaosas kinnisvara arendama. 1903. aastal otsustas Dumnov oma krundile veel ühe ehitise rajada, mille arhitektiks sai Aleksei Mihhailovitš Štšeglov.

Raamatukirjastaja ohverdas hoone tarvis oma pargi, mille kohale ilmus modernsete ja uusklassikaliste elementidega häärber.

Esimest korrust kasutas Dumnov ise ning kõrgemal asuvad korterid andis ta üürile.

Eesti saatkond asus käesolevasse hoonesse 1921. aastal.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Peale Eesti liitumist NSV Liiduga sai hoonest Eesti NSV esindus Moskvas.

1975. aastal viidi läbi suur renoveerimistöö - vana maja taastamine ja tema külge uue hoone ehitamine, mis arhitektuurilist pilti oluliselt moonutas.

NSV Liidu kokkuvarisemise järel renditi nii eramu kui ka uus hoone taas Eestile. 2014. aasta veebruaris aga andis Venemaa saatkonnahoone üle Eesti omandisse ja 99 aastaks rendile ka diplomaatilise esinduse aluse maa sümboolse hinnaga – üks rubla aastas.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)

Veel videosid

Peamised teemad