11:26 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
© Sputnik

Täna, 30 aastat tagasi, algas nõukogude vägede väljaviimine Afganistanist. Sputnik tutvustab eriprojekti Afgan.Online mobiili seriaali, mis põhineb reaalsetel, aastatel 1978-2001 toimunud sündmustel.

Mis oleks juhtunud, kui USA presidendid, Nõukogude Liidu peasekretärid, Afganistani valitsusjuhid ja välikomandörid oleksid saanud kasutada sotsiaalvõrgustikke ja panna sinna välja fotosid ja videoid?

Afganistan: 30 aastat rahu ootuses >>

Afganistan, 1970ndate lõpp. Ameeriklased toetavad niinimetatud opositsiooni relvade ja rahaga. NSV Liidu piiride juures puhkeb kodusõda - poliitbüroo on sunnitud reageerima. Afganistani liidri Taraki tapnud Amin otsustatakse likvideerida.

Tallinna afgaan, Tallinna linna Afganistani, lokaalsete sõdade ja konfliktide veteranide ühingu Relvavendlus juhatuse esimees Oleg Kulikov
© Sputnik / Вадим Анцупов

See on alles algus - hiljem käivitavad Ameerika Ühendriigid propagandakampaania "Nõukogude sissetungi vastu Afganistani" ja kehtestavad sanktsioonid. Lääs kulutab opositsioonile miljoneid dollareid ja siis tõstab pead Talibani liikumine*, mis keeldub oma loojate juhiste järgimisest.

Mobiiliseriaal Afganistan.Online põhineb reaalsetel sündmustel, mis toimusid Afganistanis aastatel 1978–2001. Autorite tahtel kantakse ajaloolised isikud - Carter ja Reagan, Brežnev ja Gorbatšov, Taraki, Amin, Najibullah ja paljud teised üle sotsiaalvõrgustikesse, nad justkui uuendaksid oma profiile, looksid sündmusi, jagaksid videoid ja fotosid ning vaataja jälgib võrgus nende tegevust.

Vaadake projekti täielikku versiooni Goblini (Dmitri Putškov) häälega.

Nõukogude vägede väljaviimine Afganistanist algas 15. mail 1988, vastavalt 14. aprillil 1988 Afganistani olukorra poliitiliseks lahendamiseks sõlmitud Genfi lepingule.

Afganistani veteran: Eesti jaoks pole sõda Afganistanis lõppenud >>

Nõukogude Liit lubas oma sõjalise kontingendi Afganistanist välja viia üheksa kuu jooksul, st hiljemalt 15. veebruariks 1989, ja pool sellest pidi olema välja viidud esimese kolme kuuga, st 15. augustiks 1988.

*Talibani liikumine on Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon.

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)

Samal teemal

Afganistan: 30 aastat rahu ootuses
Tagid:
sõjavägi, NSV Liit, video, Afganistan

Veel videosid

Peamised teemad