03:05 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
© Sputnik / RUPTLY

Leedus, Lätis ja Eestis sõnavabadust ei ole, vaid nendes riikides töötavaid vene ajakirjanikke hoitakse eriteenistuste kontrolli all.

Viimasel ajal on Lätis ja Leedus sagenenud juhtumid, kus piiratakse juurdepääsu venekeelsetele väljaannetele. Nii blokeerisid Läti võimud 24. juulil meediaagentuurile Rossija Segodnja kuuluva veebilehe Baltnews.lv.

Läti välisministeerium põhjendas teabeagentuuri veebilehe tõkestamist sellega, et too väidetavalt "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust, õõnestab tema suveräänsust ja iseseisvust" ning järelikult langeb Euroopa Liidu sanktsioonide alla.

Praegusel ajal on portaal Baltnews Latvija kättesaadav aadressil lv.baltnews.com.

Varem blokeerisid Leedu võimud sealse veebilehe Sputnik Lietuva (hiljem sai ligipääs sellele taastatud). Vene meediasse vaenuliku suhtumise kulminatsiooniks kujunes maikuu lõpul Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasemi vahistamine otse Vilniuse lennujaamas. Pärast läbiotsimist ja ülekuulamist anti Läti kodanikust Kasemile üle otsus talle viieks aastaks kehtestatud Leetu sisenemise keelust.

Eelarvamuslik suhtumine Venemaa meediasse ja alusetud süüdistused propagandistlikus tegevuses on omased kõigile kolmele Balti riigile. Näiteks Eesti riigiametnikele on tungivalt soovitatud mitte anda mis iganes kommentaare "valedele" vene väljaannetele, sealhulgas Sputnik Eestile. "Soovituste" eirajaid tabab karm halvakspanu ja avalik häbistamine, nagu see juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud vene meediakanalitele läänes esitatud süüdistuste alusetust propaganda ja kallutatuse osas. Moskvas loetakse kõiki ajakirjanike tööle tehtavaid takistusi võitlusvahendiks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu.

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
Balti riigid, sõnavabadus, video, meedialahingud

Veel videosid

Peamised teemad