10:58 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Värvilised revolutsioonid
lühendatud link
Meedialahingud (290)
211 0 0

USA rahaga peeti Chisinaus range salastatuse õhkkonnas "värviliste revolutsioonide" korraldajate meistriklass. Sputniku ajakirjanikel õnnestus toimuva tunnistajaks olla.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Lääs on juba aastakümneid teinud katseid mõjutada endiste NSV Liidu vabariikide noorte meelsust võõraste poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.

Venemaa-vastane aktiivne ajupesu Venemaa piiridel ei peatu päevakski, mida tõestab veel kord Moldova pealinnas peetud kahtlase väärtusega konverents.

Praha Kodanikuühiskonna Keskuse (Prague Civil Society Centre, PCSC) korraldusel toimus Chisinaus 24. – 27. oktoobrini konverents CampCamp2019.

Keskust rahastatakse USA eelarvest Ameerika Ühendriikide vastaste vastu võitlemise seaduse ("Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" - CAATSA) alusel. Konverentsil osales üle 300 inimese viieteistkümnest Euroopa ja Aasia riigist.

Noored kodanikuaktivistid, vabatahtlikud, blogijad, подкастеры ja instagrami-mõjutajad, femtreiserid ja narratiivide turundajad - kõik need loomeinimesed kogunesid väikesesse Chisinausse, teatab Sputnik Moldova.

Selgus, et tegelikult jagasid need Valgevene, Kõrgõzstani, Venemaa, Gruusia, Armeenia ja veel tosina teise Ida-Euroopa riigi spetsialistid oma riikide vägivaldse võimuvahetuse ja "Venemaa mõjule" vastuseisu kogemusi.

Saladuskate ja kahtlased korraldajad

CampCamp2019 korraldati Chisinaus absoluutse salastatuse õhkkonnas. Korraldajad olid üsna üllatunud, kui Sputnik Moldova korrespondendid nad linna ühes kauges nurgas, praktiliselt "konspiratiivkorteris", ikkagi üles leidsid.

Chisinau CampCamp2019 on suurepärane näide kognitiivsest dissonantsist. Ühest küljest on ürituse ametlik võrguleht täis loosungeid nagu "Murra välja infomullist" ja seal valitseb täielik avatus, läbipaistvus ja kommunikatsioon.

Teisalt varjasid korraldajad aga isegi konverentsi toimumiskohta. Tundus, et Chisinausse ei kogunenud mitte meediaaktivistid, vaid revolutsionäärid Lenini konspiratiivkorterisse.

Pääseda üritusele CampCamp2019 osutus ajakirjanikule keerukamaks kui spioonile CIA peakorterisse. Isegi osalejatel endil (kes läbisid hoolika valiku, kuni nende suhtlusvõrgustike kontode uurimiseni välja) keelati kirjavahetus korraldajatega. Sidet peeti rangelt sotsiaalvõrgustike kaudu.

Снимок с экрана с публикацией в фейсбуке
© Sputnik /
Facebooki kuvatõmmis

Osalejatele selgitati, et korraldajatel "jooksis andmebaas kinni", kuid imekombel said kannatada ainult osalemistaotluste esitanute postiaadressid.

Mida nägi Sputnik Moldova korrespondent

Meistriklassis osalejate lähemal uurimisel selgus, et sotsiaalvõrgustikes välja reklaamitud turunduse ja reklaamiteemade taga oli peidus avameelne ja avalik russofoobia.

Nii näiteks kirjanik Linor Goralik, kes pidi kava kohaselt pidama loengu femwortisingust ja väikese eelarvega turundusest фемвертайзинге и малобюджетном маркетинге, on tuntud oma ägeda vastumeelsuse poolest Krimmi taasühinemisele Venemaaga.

Moldova esindaja Vlada Ciobanu kuulutati ürituse ametlikul võrgulehel välja kui "aktivist, blogija ja auväärne kodanik", kes on "aidanud korraldada kodanikele avalikke konsultatsioone".

Korraldajad vaikisid aga tõsiasjast, et Ciobanu on viimased viis aastat töötanud USA Rahvusliku Demokraatliku Instituudi (The National Democratic Institute - NDI) Moldova filiaali programmijuhina. Selle sama instituudi, ilma milleta ei ole Nõukogude-järgses ruumis toimunud ainsatki "värvilist revolutsiooni".

Meistriklassis osalejate harvad publikatsioonid näitavad selgelt, millisest "merchandisingust" ja "femvertisingust" lektorid rääkisid.

Üsna apoliitilisi loenguid rahakogumisest ja disainist kasutati programmis lihtsalt sirmina programmile, mis oli tegelikult tulvil loenguid "Venemaa propagandast" ja "Venemaa mõjust", massimeeleavalduste ja -protestide korraldamisest ja meedia toetusest sellele.

Sõnade peale "See on ju sündmus avatusest, meediast? Saatsime akrediteeringu. Oleme Sputnik Moldovast," vastas ta: "Ma tean väga hästi, kust te olete. Ja ma keelan teil kasutada minu nime või pilti. "

Korralduskomitee esindaja keeldus vastamast täpsustavatele küsimustele nii ürituse enda kui ka sellest osavõtjate kohta.

Eesti kui näide sellest, kuhu sellised meistriklassid Moldova "viivad" 

Kui Moldoval on oma riigi noorsoo ideoloogilise töötlemise "võlud" veel maitsmata, siis Eestis toimub see juba ammu konveiermeetodil.

Seda tehakse loomulikult koos "Venemaa agressiooni" pideva hukkamõistmisega.

On iseloomulik, et samal ajal kasutatakse aktiivselt ligilähedaselt samu finantseerimisallikaid – USA, NATO ja valitsusväliste organisatsioonidega seotud fondide rahalisi vahendeid.

Ja USA saatkond tegutseb äärmiselt aktiivselt, kui ta vaid seda soovib, korraldades kohalikes koolides Ameerika armee ja LGBT kogukonna reklaamüritusi.

Libauudised
© Sputnik / Кирилл Каллиников

See toimub Saksa Friedrich Eberti Fondi, NATO peakorteri, Rahvusvahelise Kaitse- ja julgeolekukeskuse ning Riikliku julgeoleku- ja kaitsealase teadlikkuse tõstmise keskuse toetusel.

NATO "politrukkide" viimasel sügisesel istungil osales 55 kadetti ja 18 eksperti Eestist, Lätist, Leedust, Gruusiast, Taanist ja Ukrainast.

Aastast aastasse juhtub üha sagedamini, et sellistele seminaridele meelitatakse ka Venemaa, Valgevene ja teiste SRÜ riikide noori.

Nii korraldati 2017. aasta septembris Tallinnas Balti-Vene noortefoorum (BRYF), mille korraldasid NATO Eesti Ühing, Friedrich Eberti Fond (Saksamaa), NATO peakorter ja Eesti Vabariigi kaitseministeerium.

Foorumil osalesid kohale kutsutud üliõpilased ja noored riigiametnikud nii Baltimaadest, Ukrainast, Gruusiast, Saksamaalt ja Rootsist kui ka Venemaalt.

Korraldajate sõnul näevad nad kutsutus nende riikide tulevasi diplomaate, avaliku arvamuse liidreid ja valitsusjuhte.

Lugege lisaks:

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Riigiduuma võttis vastu libauudiste ja riigi solvamise vastu võitleva seaduse
Tagid:
koolituskeskus, Moldova, NATO, värviline revolutsioon, infosõda

Peamised teemad