07:12 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Värvilised revolutsioonid
lühendatud link
4610

Massirahutuste taustal ametist tagasi astunud Boliivia president Evo Morales teatas rünnakust tema kodule ja katsest teda ennast vahistada.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Vaatamata Evo Moralese lootusele ei toonud tema tagasiastumine presidendiametist ühiskonda rahu, vaid küttis kired tema isiku ümber veel rohkem üles.

"Üks politseiametnik teatas avalikult, et tal on kästud täita ebaseaduslik määrus minu vahistamiseks. Peale selle ründasid kuritegelikud rühmad minu kodu," jõudis Morales Twitteris kirjutada.

Kavatsusest endine president kinni pidada on varem tõepoolest teatanud tervishoiuminister Gabriela Montaño. Kuid Boliivia riigipolitsei ülem Yuri Calderón lükkas Moralese ja valitsuse liikmete vahistamismääruse olemasolu ümber.

"See on täielik vale. Mitte mingit määrust Evo Moralese või tema valitsuse ministrite kinnipidamiseks ei ole," teatas ta. Calderóni sõnul on olemas küll peaprokuröri taotlus valimisseaduste rikkumise toimepanijate ja kaasosaliste uurimiseks ja kinnipidamiseks.

Just selle taotluse alusel ongi RIA Novosti teatel Boliivia keskvalimiskomisjoni juhatus vahi alla võetud. Politseiülem tuletas meelde, et selliste määruste väljaandmise õigus on ainult prokuratuuril, aga mitte politsei teenistujatel või juhtkonnal, kelle ülesandeks on ainult käskude täitmine.

Boliivia segaduste aeg

Boliivia rahutused, mille käigus on kannatada saanud üle 380 inimese, algasid 20. oktoobril. Mõnedes linnades läks politsei üle praeguse võimu vastu protestijate poolele.

Oma tagasiastumisest teatas Evo Morales pühapäeval, 10. novembril, põhjendades seda sooviga olukord riigis maha rahustada.

Pärast Moralese ja asepresident Álvaro García Linera ja parlamendi mõlema koja spiikerite tagasiastumist teatas senati teine asespiiker, opositsiooni esindaja Jeanine Añez, et kõrgem võim on läinud tema kätte ja et ta korraldab uued presidendivalimised.

Morales ise teatas, et ei kavatse Boliiviast põgeneda: "Mul ei ole põhjust põgeneda. Tahan, et Boliivia rahvas teaks: ma ei ole midagi varastanud."

Kuuba, Venezuela, Mehhiko ja Argentina riigipead on juba nimetanud Boliivias toimunut riigipöördeks.

Simonjan pakkus Moralesele tööd

Ka MIA Rossija Segodnja, agentuuri Sputnik ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan oli mures endise Boliivia presidendi saatuse pärast ja pakkus Evo Moralesele saatejuhi kohta RTs.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik /
MIA Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan

"Pakun Moralesele põnevat tööd hispaaniakeelse RT saatejuhina. Correa* teeb meil juba teist aastat oma telešõud ja elab nagu või sees. Kuidas asjad edasi arenevad, seda näitab juba aeg," kirjutas Simonjan Telegramis<https://t.me/margaritasimonyan/4734>.

* Endine Ecuadori president Rafael Correa

Lugege lisaks:

Samal teemal

Major Che Guevara 90. sünnipäev
Tagid:
USA, riigipööre, värviline revolutsioon, boliivia

Peamised teemad