13:03 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Värvilised revolutsioonid
lühendatud link
Hongkong (8)
20

Vastuseks USA-s vastu võetud Hongkongi toetavale seadusele kehtestab Peking sanktsioonid mitme ameeriklaste mittetulundusühingu suhtes ning keelab USA sõjalaevadel ja lennukitel Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkonna meresadama külastamise.

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. Hiina Rahvavabariigi ametlik esindaja välisminister Hua Chunying teatas, et Hiina peatab taotluste läbivaatamise, mis puudutavad ameeriklaste sõjalaevade ja lennukite poolt Hongkongi väisamist.

Ühtlasi kehtestab Peking sanktsioonid USA teatud valitsusväliste organisatsioonide suhtes, kaasa arvatud Human Rights Watch, NDI ja Freedom House, teatab RIA Novosti.

Need meetmed on vastuseks Washingtoni poolt Hongkongi toetava seaduse vastuvõtmisele
"Millal sanktsiooniaeg lõpeb, see oleneb USA edasistest sammudest," toonitas diplomaat.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, allkirjastas USA president Donald Trump 28. novembril seaduse Hongkongi inimõiguste ja demokraatia kaitseks ja ka seaduse, mis keelab teatava politseivarustuse tarnimise kõnealusesse Hiina Rahvavabariigi erihalduspiirkonda.

"Ma allkirjastasin need seadused austusest Hiina presidendi Xi (Jingpingi) ja Hongkongi rahva vastu," ütles Trump avalduses. "Need jõustati lootuses, et Hiina ja Hongkongi liidrid ja esindajad suudavad oma erimeelsused sõbralikult lahendada, mis viib pikaajalisele rahule ja õitsengule kõigi jaoks," teatas sel puhul Trump ise.

Valge Maja peremehe poolt allkirjastatud dokument kätkeb kohendusi 1992. aastast kehtinud seadusele USA Hongkongi-poliitika kohta ning sätestab nõude oma kaubandussuhted Hongkongiga olenevalt tolle autonoomsuse astmest kord aastas üle vaadata, samas on sätestatud ka sanktsioonid isikute suhtes, kes vastutavad Hongkongis inimõiguste rikkumise eest.

Juuni algusest peale toimuvad Hongkongis massilised meeleavaldused ajendatuna väljaandmisseaduse eelnõu menetlusest.

Rahutuste tulemusena andsid võimud järele ja oktoobri algul võeti eelnõu menetlusest tagasi.

Sellest hoolimata pole rahvarahutused, nagu see nn värvilistele revolutsioonidele omaseks on saanud, tänini lõppenud, neist osavõtjaid on nüüd küll vähem, aga samas on väljaastumised loomult teravamad.

Kõigest poole aastaga on Hongkongis toimunud üle 900 meeleavalduse ja protestimarsi, ligi tuhat inimest on vahistatud ja üle 1500 tänavasündmustes saadud vigastuste tõttu haiglasse viidud. Vigastatud on üle 400 politseiniku, kannatab ka majandus ja eriti turismisektor.

Lugege lisaks:

Teema:
Hongkong (8)

Samal teemal

Mida Putin BRICSi tippkohtumise tulemustest kõneles
Tagid:
massirahutused, vastusanktsioonid, Hongkong, USA, Hiina

Peamised teemad