03:59 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Süüria.

Süüria: ÜRO loeb vaherahu „julgustavaks“

© Sputnik / Михаил Воскресенский
Välisuudised
lühendatud link
2410

ÜRO eriesindaja Süürias Staffan de Mistura hindab vaherahu kaht esimest päeva sõdival maal piisavalt tulemuslikeks. ÜRO püüab korraldada sõjategevuse haardesse jäänud piirkondade varustamist toiduainete ja ravimitega.

ТАLLINN, 29. veebruar — Sputnik. ÜRO eriesindaja Süürias Staffan de Mistura nimetas esimest 48 tundi vaherahu Süürias „julgustavaks". Ta lisas ühtlasi, et „ei maksa luua illusioone" püsiva rahu peatsest saabumisest Süürias.

Relvarahu Süürias jõustus ametlikult reede keskööl vastu laupäeva, 27. veebruaril. Kokkulepe vaherahu sõlmimiseks saavutati Venemaa ja USA läbirääkimistes 22. veebruaril.

„Pärast viis aastat kestnud sõjategevust ning arvestades 97 relvagrupeeringu kohalolekut sellel territooriumil eeldasime, et vaherahu algab märksa vaevalisemalt. Kuid esimesed 48 tundi on olnud lootustandvad," ütles de Mistura intervjuus Itaalia ajalehe La Repubblica esmaspäevases numbris.

Seejuures märkis ta, et „ei maksa luua illusioone", kuivõrd sõda Süürias on äärmiselt komplitseeritud, ent „Ühinenud Rahvaste Organitsatsioonina ei ole meil õigust loobuda ühegi oma kohustuse täitmisest, oma ideaalidest."

De Mistura lisas, et kui algul tegeles Süüria kriisiga ainult ÜRO Julgeolekunõukogu, siis „pagulaskriis, Venemaa sõjaline sekumine ja IS-i laienemine (terroristlik ühendus Islamiriik, mis on keelustatud nii USAs kui ka Venemaal)" tõid selles küsimuses murrangu.

Vastuseks küsimusele, milliseid arenguid võib tema hinnangul vaherahust tulenevalt edaspidi loota, ütles ÜRO eriesindaja: „Kui vaherahu osutub toimivaks, tähendab see väga palju. Esmajärjekorras süürlastele, kes enam pommide all ei hukku. Samuti võimaldab see ÜRO-l kiirendada humanitaartegevust ja humanitaarabi saatmist. Vaherahu tulemusena tekib ka diplomaatilisteks läbirääkimisteks rahulikum õhkkond ".

Tulevahetuse lõpetamise režiim ei laiene sõjategevusele terrorirühmituste Al-Nusra Rinne, Islamiriik ja nendega seotud relvaüksuste vastu.

Vahepeal on ÜRO Humanitaaraasjade Koordinatsioonibüroo esindaja Jens Laerke teatanud, et ÜRO kutsub üles Süüria konflikti osapooli vabastama kõik linnad piiramisrõngast ja mitte takistama humanitaarabi toimetamist seda vajavale elanikkonnale. Ühtlasi teatas ta, et lähema viie päeva jooksul viiakse läbi operatsioon humanitaarabi kohaletoimetamiseks 154 000 süürlasele, kes viibivad ümberpiiratud aladel.

ÜRO valmistub humanitaarabi saatma

„ÜRO kutsub üles viivitamatult vabastama kõigi osapoolte poolt piiramisrõngast kõik Süüria linnas, kus elab kokku umbes 500 000 inimest," märkis Laerke. Konflikti osapooltele on adresseeritud ka üleskutse „tagada tingimusteta, takistusteta juurdepääs kõigi 4,6 miljoni inimeseni ümberpiiratud või piiratud ligipääsuga aladel."

Nagu koordinatsioonibüroo esindaja rõhutas, eeldades „konflikti osapoolte nõusolekut", on ÜRO valmis 2016. aasta esimeses kvartalis toimetama humanitaarabi 1,7 miljonile inimesele piiratud ligipääsuga piirkondades. Seejuures plaanitakse viie lähema päeva jooksul osutada humanitaarabi 154 000 inimesele, kes viibivad ümberpiiratud aladel. Abisaadetisteks on esmajoones toit, vesi, esmatarbevahendid, ravimid ja meditsiinitarbed.

Uued läbirääkimised ei kujune kergeks

Süüria-teemaliste läbirääkimiste järgmiseks vooruks valmistumine põrkub raskustega. Süüria Rahvarinne Muutuste ja Vabaduse Eest juhatuse esindaja Qadri Jamil teatas pressikonverentsil, et ühtse delegatsiooni moodustamine, kes esindaks opositsiooni 7. märtsil algavatel Gefi läbirääkimistel, ei ole tõenäoline.

„Läbirääkimiste teine voor algab sellest, millega esimene lõppes — see tähendab, et opositsioonil on kaks eraldi delegatsiooni."

„Me ei ole küll põhimõtteliselt selle vastu, et opositsiooni võiks esindada üks ühtne delegatsioon, kuid kas teine pool sellega nõustub? Arvan, et mitte," ütles ta. „Et probleemid püsivad, ei ole meie süü."

Qadri Jamil toonitas, et ühtse esindatuse puudumine „ei tähenda läbirääkimiste ärajäämist. Püüame selle probleemi lahendada, kuid isegi kui me ei jõua ühtse delegatsiooni moodustumiseni, ei takista see läbirääkimiste pidamist," kinnitas ta.

 

Peamised teemad