18:38 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Olukord Süürias.

Süüria opositsioon paneb relvi maha

© Sputnik / Илья Питалев
Välisuudised
lühendatud link
4311

Süüria Daraa provintsis kirjutasid rohkem kui tuhat relvastatud opositsioonivõitlejat alla tulevahetuse lõpetamise kokkuleppele. Selliseid läbirääkimisi peetakse veel kümnete teiste relvastatud grupeeringutega.

TALLINN, 1 märts — Sputnik. Rohkem kui tuhat Daraa provintsi elanikku, kes võitlesid varem valitsusvägede vastu, kirjutasid võimudega alla tulevahetuse lõpetamise kokkuleppele. Analoogsed vaherahuläbirääkimised käivad praegu rohkem kui 40 asustatud punktis üle kogu riigi.

Esinedes ajakirjanikele ütles muḩāfaz̧ah (kubermangu) kuberner Mohammad Khaled al-Hannus, et suurem osa allaandnutest on pärit Ebtaa linnast. Ametniku sõnul saavad inimesed, kes loobusid vabatahtlikult sõjategevusest ja pöördusid tagasi oma riigi kaitse alla, juba lähiajal tagasi pöörduda normaalse elu juurde.

Süüria Latakias Venemaa moodustatud vaenupoolte lepitamise koordinatsioonikeskuse andmetel käivad tulevahetuse lõpetamise kokkuleppega liitumise läbirääkimised pragu rohkem kui 40 asustatud punktis üle kogu riigi.

Läbirääkimistest võimudega, keda esindas Mukhābarāt (Süüria riiklik julgeolekteenistus) Daraa kubermangu juht brigaadikindral Uafik Nasser, võtsid osa opositsioonilise "Vaba Süüria Armee", "Al-Yarmouki Brigaadi" ja kohaliku omakaitse liikmed. Kohtumise lõppedes kinnitasid nad dokumentaalselt sõjategevusest loobumistest ametliku Damaskuse vastu.

Tulevahetuse lõpetamise režiim

"Tulin vaatama inimesi, kes on valmis relvad maha panema. Kui kasvõi üks inimene pöördub rahuliku elu juurde tagasi, siis järgnevad talle tuhanded. Tahan avaldada erilist tänu meie sõpradele Venemaalt. Nad kaitsesid meie riiki," jagas oma muljeid provintsi elanik Dara Amu Mafa.

Läbirääkimiste toimumise päeval üritasid Jabhat al-Nusra (USA-s ja VF-s keelatud) grupeeringu võitlejad rahuprotsessi Ebtaa ja Daraa vahelise ühendustee blokeerimisega nurjata. Sellele vaatamata ei saatnud nende kavatsust edu.

Tulevahetuse lõpetamise kokkulepe hakkas kehtima 27. veebruaril kell 0:00 Damaskuse aja järgi. Relvarahu ei laiene Venemaal ja reas teistes riikides keelatud terroriorganisatsioonidele "Islamiriik", Jabhat al-Nusra (Al Kaida Süüria allorganisatsioon) ja teistele formeeringutele, mis on ÜRO Julgeolekunõukogu poolt tunnistatud terroriorganisatsioonideks.

Üksmeel vaherahukokkuleppeks saavutati Venemaa ja USA vaheliste konsultatsioonide käigus 22. veebruaril. Mõned opositsioonijõud suhtusid vaherahu saavutamise võimalustesse skeptiliselt, kuid Süüria võimude vastaste vaenupoolte sõjategevuse lõpetamise idee kiideti tervikuna heaks: Venemaa loodud Süüria vaherahu koordinatsioonikeskusesse saabus Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi ametliku esindaja, kindralmajor Igor Konašenkovi sõnul juba esimesel päeval konfliktipooltelt üle kümne avaldust valmisoleku kohta vaherahu sõlmimiseks.

Venemaa lennuvägi lõpetas täielikult löökide andmise piirkondade ja relvaformeeringute pihta, kust olid laekunud tulevahetuse lõpetamise taotlused.

USA ja VF leppisid kokku

Teatatakse, et USA ja Venemaa leppisid kokku terrorismivastaste operatsioonide läbiviimise süsteemis Süürias ja tulevahetuse lõpetamise kokkuleppest kinnipidamise järelevalves. Sellest teatas esmaspäeval 29. veebruaril riigisekretär John Kerry.

"Me leppisime kokku protsessis, kuidas seda teha," ütles Kerry, märkides, et viimastel päevadel "suhtles ta VF välisminister Sergei Lavroviga mitmel korral ".

Samas fikseerisid Venemaa Süüria vaenupoolte lepitamise keskuse kaastöötajad koostöös valitsusvägedega viimase ööpäeva jooksul seitse terroristide poolt Süüria asustatud punktide tulistamise juhtu.

Nii ründasid "Jabhat al-Nusra" grupeeringu võitlejad Aleppo provintsi Ashrafia linna piirkonnas suurtükkidest kurdi omakaitse positsioone.

Lisaks sellele jätkavad "Islamiriigi" grupeeringute võitlejad Hama't ja Aleppo't ühendava tee tulistamist Hanaser-Rasm-an-Nafal piirkonnas, mistõttu ÜRO-l pole võimalik toimetada Alepposse ja teistesse lähedalasuvatesse provintsidesse humanitaarveoseid.

 

 

 

Samal teemal

Süüria: ÜRO loeb vaherahu „julgustavaks“

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  20
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36