13:38 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1403
  • RUB77.4814
Türgi märulipolitsei lasi Istanbulis rotestijate vastu käiku pisargaasi, veekahurid ja kummikuulid.

Vaba meediat ei saa vaigistada

© Sputnik / Андрей Стенин
Välisuudised
lühendatud link
18521

Türgi märulipolitsei lasi laupäeval Istanbulis arestitud opositsioonilise ajalehe toimetuse juurde kogunenud protestijate vastu käiku pisargaasi, veekahurid ja kummikuulid.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Politsei kasutas suures koguses pisargaasi, veekahurit ja kummikuule, et ajada laiali umbes 500 päevalehe Zaman Istanbuli kontori juurde kogunenud meeleavaldajat, teatas AFP fotograaf sündmuskohalt. "Vaba meediat ei saa vaigistada," hüüdis rühm demonstrante hoone ees.

Zaman ja selle sõsarväljaannete reedene sulgemine on suurendanud kartust Türgi ajakirjandusvabaduse üle. Väljaanded suleti valitsuse kampaania raames ettevõtete vastu, mis on seotud USA-s elava vaimuliku Fethullah Güleniga.

Kohus teatas reedel, et hakkab Zamani haldama ja vahetab välja selle juhid. Hiljem samal päeval tungis politsei protestijate vastu pisargaasi ja veekahureid kasutades toimetusse.

Zaman avaldas laupäeval trotsiva tooniga numbri, hoiatades "süngeimate päevade" eest Türgi meedia ajaloos. "Põhiseadus on peatatud," seisab Zamani laupäevase numbri esikaanel.

Üle 650 000 tiraažiga ajaleht läks reede õhtul trükki tavapärasest varem, ütles üks lehe ajakirjanik, tetas BNS. Selle lehekülgede arvu vähendati 24-lt 16-le ja leht läks trükki pisut enne seda, kui politsei enne keskööd toimetuse hõivas.

Pärast seda, kui politsei Zamani kontori oma kontrolli alla võttis, toodi kohale Zamani kohtu poolt määratud uued juhid — advokaadid Tahsin Kaplan ja Metin Ihlan ja kirjanik Sezai Şengönül, teatas kohalik meedia.

USA kutsus reedel Türgi võime tagama, et nende teod oleksid suunatud riigi põhiseaduses sätestatud universaalsete demokraatlike põhimõtete, nagu sõna- ja meediavabadus, järgimisele. Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja John Kirby nimetas kohtu otsust "Türgi valitsuse järjekordseks häirivaks kohtu- ja õiguskaitsealaseks sammuks meediaväljaannete ja teiste kriitikute vastu".

Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn avaldas laupäeval Zamani ümber toimuva pärast muret.

"Äärmiselt mures viimaste arengute pärast Zamani ajalehe ümber, mis ohustab Türgi edusamme teistes valdkondades," säutsus Hahn Twitteris. "Me jätkame selle juhtumi tähelepanelikku jälgimist. Türgi peab kandidaatriigina austama meediavabadust," sõnas volinik.

Gülen oli Erdoğani liitlane, kui viimase juhitud Õigluse ja Arengu Partei (AKP) 2002. aastal võimule tõusis. Pooled lõpetasid koostöö pärast seda, kui Güleni mõjuvõim kasvas ning valitsus süüdistas tema juhitud liikumist väidete levitamises, mille alusel süüdistati korruptsioonis Erdoğani siseringi, sealhulgas tema poega Bilali.

 

Peamised teemad