21:29 21. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1502
  • RUB77.6921
NATO riikide lipud.

NATO takistab migrantide smugeldamist Euroopasse

© NATO photos
Välisuudised
lühendatud link
1510

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles pühapäeval telefoniintervjuus AP-le, et allianss hakkab nüüd tegutsema Kreeka ja Türgi territoriaalvetes.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Stoltenbergi sõnul saadab NATO Vahemere idaossa rohkem laevu. Praegu tegutseb seal kolm alust.

Prantsusmaa panustab ühe sõjalaevaga, ütles Stoltenberg, lisades, et NATO on teinud ka plaane koostöö tõhustamiseks Euroopa Liidu piiriagentuuriga Frontex.

NATO alustas kahe nädala eest operatsiooni Egeuse merel, et aidata Euroopa Liidul suurima sõjajärgse rändekriisiga toime tulla. Kreeka ja Türgi vaidlused õhuruumi ja territoriaalvete üle takistasid aga operatsiooni üksikasjades kokku leppimast, teatas BNS. NATO sai Ateena ja Ankara tõsistest erimeelsustest jagu veebruari lõpus.

Esmaspäeval teatas Suurbritannia peaminister David Cameron, et riik saadab NATO migratsiooniohjeldamise missioonile appi mitu laeva. Cameroni sõnul liigub Kreeka ja Türgi vahelisele merele teiste seas dessantlaev RFA Mounts Bay.

Egeuse merel hukkus pühapäeval vähemalt 25 migranti, teiste seas 10 last, keda vedanud puidust laev teel Türgist Kreekasse põhja läks. Uudisteagentuuri Anatolia teatel juhtus õnnetus Didimi rannikulinna lähistel.

Kreeka valitsus kavatseb 7. märtsil toimuval Euroopa Liidu tippkohtumisel taotleda riigi pinnal lõksus olevate põgenike viivitamatut ümberpaigutamist ning sanktsioonide kehtestamist liikmesriikidele, kes "ei järgi ühisotsuseid".

Euroopa Liitu saabus möödunud aastal rekordiline arv ehk 1,25 miljonit varjupaigataotlejat, mida on kaks korda rohkem kui aasta varem. Euroopasse põgenetakse sõja ja vaesuse eest Süürias, Iraagis, Afganistanis ning teistes Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikides.

Arvulistelt näitajatelt on tegu suurima rändekriisiga pärast 1945. aastat, aga veteranpoliitikud hoiatavad, et tegelik oht peitub lõhedes, mis see 28 EL-i liikmesriigi vahele lööb.

 

Peamised teemad