04:01 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Baikonuri kosmodroomilt startis kandurrakett „Proton-M“ .

Euroopa Liit ja Venemaa otsivad üheskoos elu Marsil

© REUTERS / SHAMIL ZHUMATOV
Välisuudised
lühendatud link
2010

Missioon hakkab otsima tõendeid metaani sisalduse kohta Marsi atmosfääris, mis võiks kinnitada elu või aktiivsuse olemasolu planeedil käesoleval ajal või minevikus.

TALLINN, 14 märts — Sputnik. Baikonuri kosmodroomilt startis kandurrakett „Proton-M" ajaloos esimese Euroopa Liidu ja Venemaa koostöös Marsil elu otsimiseks välja töötatud kosmosejaamaga ExoMars-2016, teatas RIA Novosti korrespondent kosmodroomi stardiplatsilt.

2016. aasta missiooni peaülesanne on otsida planeedi atmosfäärist metaani jälgi, mis võiks kinnitada elu olemasolu Marsil kas käesoleval ajal või minevikus, samuti testida tehnoloogiaid teise ExoMars ekspeditsiooni tarvis, mis on kavandatud 2018. aastale.

ExoMars-2016 ja ExoMars-2018 on Euroopa Kosmoseagentuuri ja Venemaa riigiettevõtte „Roskosmos" unikaalne ühisprojekt. Esimese missiooni käigus uurib orbitaalmoodul Trace Gas Orbiter väikeseid gaasilisandeid Marsi atmosfääris ja atmosfäärijää olemasolu pinnases. Selleks kasutatakse muuhulgas Venemaa teaduslikku aparatuuri, mis on välja töötatud Venemaa Teaduste Akadeemia Kosmoseuuringute instituudis. On oodata, et näidisdessantmudel Schiaparelli siseneb Punase planeedi atmosfääri ja maandub selle pinnale.

Missiooni teises etapis 2018. aastal on planeeritud toimetada Marsile täiemahuline maandumismoodul ja marsikulgur. Projektis osalevad Euroopa ja Venemaa teadlased loodavad, et neil avaneb võimalus puurida Marsi pinnast kuni kahe meetri sügavuseni ja võtta pinnaseproove.

 

 

Peamised teemad