03:29 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Putin andis käsu alustada Vene väegrupi väljaviimist Süüriast.

Venemaa alustas väegrupi väljaviimist Süüriast

© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Välisuudised
lühendatud link
1620

Vene president Vladimir Putin andis esmaspäeval korralduse tuua kodumaale suurem osa Vene väegrupist Süürias, kuna nende ülesanne riigis on täidetud.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. "Loodan, et tänane otsus on hea signaal kõigile vaenupooltele. Ma loodan, et see suurendab märkimisväärselt usaldust kõigi Süüria rahuprotsessi osapoolte vahel ja aitab kaasa Süüria küsimuse rahumeelsele lahendamisele," ütles Putin.

Presidendi sõnul algab vägede väljaviimine Süüriast teisipäeval. Venemaa alustas Süürias õhurünnakuid president Bashar al-Assadi toetuseks mullu 30. septembril, teatas BNS.

"Ülesanne, mis kaitseministeeriumile ja relvajõududele püstitati, on üldiselt täidetud. Seetõttu annan kaitseministrile käsu alustada alates homsest meie Süüria väegrupi põhiosa väljaviimist," lausus Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga.

Putin palus Vene välisministeeriumil hoogustada Venemaa osalemist rahuprotsessis Süüria probleemile lahenduse leidmiseks.

Kremli pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pidas Putin Süüria Assadiga telefonitsi kõnelusi ja teavitas teda Vene vägede väljaviimisest Süüriast. "Kõiges lepiti eelnevalt president Assadiga kokku," ütles Peskov.

Kremli teatel märkisid Putin ja Assad, et Vene õhujõud tõid kaasa murrangu võitluses "terroristide" vastu, paiskasid segi mässuliste taristu ja tekitasid neile arvestatavat kahju.

Putini sõnul jätkavad Vene mereväebaas Süüria Tartusi sadamalinnas ja Hmeimimi õhuväebaas senist funktsioneerimist ning nad peaksid olema maalt, merelt ja õhust usaldusväärselt kaitstud.

Šoigu sõnul hävitati Süüria territooriumil operatsiooni käigus 2000 Venemaalt sinna suundunud "bandiiti", sealhulgas 17 välikomandöri.

Kaitseminister lisas, et relvarahurežiimi elluviimise jälgimist hõlbustasid üle 70 mehitamata õhusõiduki. "Me oleme taganud kontrolli relvarahurežiimi jälgimise üle. Selleks rakendasime üsna suurt mehitamata õhusõidukite rühma — üle 70 üksuse — ja kõiki õhuluurevahendeid, sealhulgas elektroonilist jälgimist ja meie satelliitide rühma," lausus Šoigu.

Süürias kehtib alates 27. veebruarist relvarahu, mis ei laiene äärmusrühmitustele Islamiriik (IS) ja Al-Qaeda harule Al-Nusra Rinne.

Süüria valitsus ja peavoolu opositsiooniühendus Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC) jätkasid esmaspäeval ÜRO vahendusel kaudseid rahukõnelusi eesmärgiga teha lõpp teisipäeval viie aastaseks saavale konfliktile.

 

Samal teemal

Süüria opositsioon osaleb rahukõnelustel
Lavrov ja Kerry rõhutasid vajadust kiiresti jätkata Süüria kõnelusi
Süüria opositsioon paneb relvi maha
Süüria: ÜRO loeb vaherahu „julgustavaks“
Lavrov ja Kerry tervitavad Süüria vaherahu
Valge Maja: on vaja vaadata, millised täpselt on Venemaa kavatsused

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  47
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  19
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47