13:04 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
7502

Riias toimub 16. märtsil traditsiooniline leegionäride mälestusüritus. Leegionärid ja nende pooldajad asetasid Vabaduse ausamba juurde lilli. Antifašistid jälgisid seda vaikides, kuna kella 13-ni oli neil keelatud heliaparatuuri kasutada.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Riias toimub traditsiooniline legionäride mälestuspäeva üritus, teatab Läti Sputnik.

Leegionäride ja nende Organisatsiooni Daugavas Vanagi Limbaži osakonna pooldajate kolonn liikus kell 10, pärast Jaani kirikus toimunud jumalateenistust Vabaduse ausamba juurde lillede pankuks. Leegionärid laulavad. Sputnik hinnangul võtab rongkäigust osa umbes viis tuhat inimest.

"Azovi" külaline

Kolonniga üritas liituda mees, kes kandis Ukraina ja pataljoni "Azov" lippe. Teda toetas tuntud läti natsionalist Šiškin, kes mõisteti omal ajal süüdi Vabastajate ausamba õhkimise katse eest.
Kuid see initsiatiiv ei leidnud Rahvuslaste ühenduse liikme Imant Paradnieksi heakskiitu. Ta astus mehe juurde ja palus sosinal need lipud ära korjata. Ajakirjanike küsimuste peale teatas "ukrainlane", kes tutvustas end Jaroslav Soloduha'na, et ta sõitis üritusele selleks, et toetada "oma Läti vendi ja sõltumatust".

Pataljon, hiljem rügement "Azov" on Ukraina Siseministeeriumile allutatud vabatahtlik formeering. Möödunud aasta juunis keelas USA Kongressi alamkoda Ameerika võimudel "Azovit" abistada. Vene Föderatsiooni välisministeeriumis märgiti tookord, et USA parlamendil kulus rohkem kui aasta selleks, et aru saada, et see allüksus kujutab endast "avalikku natside ühendust".

Antifašistide bastion

Väike antifašistide grupp, 15-20 plakatitega inimest, asusid Bastioni mäel politsei valvsa pilgu all. Ei heli- ega müraefekte, kella 13-ni on neil keelatud helivõimendusaparatuuri kasutada.

Waffen SS leegioni ohvritele pühendatud Läti antifašistliku komitee koosoleku käigus pidasid politseitöötajad kinni inimese, kes skandeeris antisemiitlikke loosungeid, teatas raadio Baltkom viitega Läti antifašistliku komitee kaasesimehele Josif Korenile.

"See inimene astus mu juurde ja nõudis, et ma tunnistaksin, kes ma rahvuselt olen. Siis hakkas ta karjuma, et juudid sogavad Lätis vett. Politseitöötajad viisid ta ära," märkis Koren.

Kella 9-st kuni 15-ni korraldab Läti antifašistlik komitee Bastioni mäel natsismiohvrite mälestusürituse, hoiatades "Waffen SS leegioni toime pandud kuritegude õigustamise ohtlikkuse eest."

Kella 13 paiku hakkasid antifašistid laiali minema, täna ajasid nad läbi ilma traditsioonilise loomingulisuseta. Kell 14 toimub ametlik mälestusüritus Lestene's, kus Seimi spiiker Ināra Mūrniece mälestab langenud leegionäre.

Politsei töötab plaani kohaselt

Kohalviibijad tervitasid aplausiga ajakirjaniku ja blogija Graham Phillipsi kinnipidamist. Politsei ei selgitanud tema kinnipidamise põhjusi, teatades vaid Grahamile endale, et ta provotseerib inimesi.
Riigipolitsei Riia regionaalse valitsuse ülem härra Guntars Markitans selgitas, et Phillips püüdis provotseerida Vabaduse samba juurde lilli asetavaid inimesi ja peeti kinni politsei korralduste mittetäitmise tõttu.

Nagu edastab portaali Sputnik korrespondent, skandeeris oranži pressi esindaja vesti kandev Phillips rongkäigu osalejatele küsimust "Miks te ülistate fašismi?" kuid teda ignoreeriti ja temaga keelduti vene keeles suhtlemast.

Graham Phillips on briti ajakirjanik, kes sai tuntuks töötades Ukrainas Euromaidani ajal 2013. aasta lõpul ja 2014. aasta alguses ning relvastatud konflikti ajal Ida-Ukrainas.

Politsei pressisekretär Sigita Pildava rääkis varem, et Riigipolitsei töötas koostöös teiste korrakaitseasutustega välja oma tegevuskava. Nii nagu ka eelmistel aastatel saab peamiseks julgeoleku tagamise taktikaliseks võtteks politseitõkete paigutamine Vabaduse ausamba juurde. Politsei peaülesanne on mitte lubada vastandlike vaadete pooldajate vahelisi füüsilisi kokkupõrkeid.

Rongkäik kui natsismi heroiseerimise katse

Venemaa Läti saatkond teatas uudisteportaalile Sputnik, et käsitleb 16. märtsi üritust Riias kui miljonite eri rahvustest süütult hukkunud inimeste mälestuse rüvetamist ja Läti rahvusvaheliste kohustuste ignoreerimist.

Venemaa diplomaatilises esinduses tuletati meelde, et vastavalt Nürnbergi tribunali otsustele tunnistati kõik Waffen-SS allüksused, kaasa arvatud "Läti vabatahtlik SS-leegion" (15. ja 19. SS grenaderidiviisid) kuritegelikeks organisatsioonideks.

Seepärast on selline avalik, demonstratiivne rongkäik mööda Euroopa riigi pealinna noorte ja poliitikute osavõtul katse heroiseerida neid, kes andsid truudusevande Adolf Hitlerile, märgiti saatkonnas.

Selektsiooni viljad

Ajaleht LA teatab, et oma panuse Waffen-SS leegionäride mälestuse austamisse otsustas anda ka aednik-selektsionäär Eglonis Bruns.

Spetsialist pühendas neile kaks tulevast õunasorti, millest ühele pani ta nimeks "Läti leegionär" ja teisele "Leegionäride lapsed". Need sordid ei ole praegu veel ametlikult registreeritud.

"Õunapuu on lätlastele eriline puu, sitke, nagu lätlased ise. "Läti leegionär" on üks mu esimestest hübriididest, mille ma aretasin 1956. aastal. "Leegionäride lapsed," on teise põlvkonna hübriid, mille oksad põimuvad nagu leegionäride lapsed," rääkis Bruns, märkides, et tema eesmärk on aretada sort, mis ei kannataks kärntõve ega tüvevähi all ja mille viljad säiliksid kaua.

 

 

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)

Peamised teemad