18:33 21. Veebruar 2018
Tallinn-7°C
Kuula otse
Nadežda Savtšenko

Kohus mõistis Savtšenkole 22 aastat vangistust

© Ruptly.
Välisuudised
lühendatud link
4101

Nadežda Savtšenko tunnistati süüdi Vene ajakirjanike hukkumises, samuti Venemaa piiri ebaseaduslikus ületamises. Faktiliselt tuleb tal veeta vangistuses 20 aastat ja neli kuud.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Rostovi oblasti Donetski kohus mõistis teisipäeval Ukraina sõjaväelasele Nadežda Savtšenkole 22 aastat vangistust, teatab RIA Novosti korrespondent kohtust.

Savtšenkole mõisteti 22 aastat üldrežiimiga kolooniat, kuid tegelikult tuleb tal ära kanda 20 aastat ja 4 kuud vabadusekaotust, kuna üks aasta ja kaheksa kuud on ta juba viibinud eeluurimisvangistuses ja kohus luges selle aja mõistetud karistuse hulka. Vabadusse pääseb ta 2036. aastal. Seejuures võib Savtšenko loota ennetähtaegsele vabastamisele 12 aasta pärast, 2028. aastal.

Kohus ei leidnud Savtšenko tegudes ei kergendavaid ega raskendavaid asjaolusid.

Kohus mõistis Savtšenko süüdi Vene ajakirjanike hukkumises. Tema süü leidis kinnitust tõendite ja tunnistajate ütlustega. Kohus luges tõendatuks ka Savtšenko süü Venemaa piiri ebaseaduslikus ületamises.

Ebaseadusliku piiriületuse eest mõisteti talle karistuseks 30 000 tuhande rubla suurune rahatrahv.

Seejuures vabastas kohus Savtšenko süüdistusest Luganski oblasti elanikest tsiviilisikute tulistamise eest, kuivõrd see süüdistus ei ole Venemaa kohtu pädevuses.

Toimepandud süütegude motiiviks oli viha Luganski oblasti elanikest sotsiaalse grupi suhtes, samuti venekeelsete inimeste vastu tervikuna, öeldakse kohtuotsuses.

Venemaa Riikliku Raadiotelekompanii (VRTRK) ajakirjanike tapmise organiseerijaks on Donetski kohtu arvates Sergei Melnitšuk, kes oli 2014. aasta suvel pataljoni "Aidar" ülem. Kohus leiab, et Savtšenko sõlmis temaga kuritegeliku kokkuleppe.

Nadežda Savtšenkot süüdistati selles, et ta juhtis suurtükitule omakaitseväelaste tugipunktile Metallisti asula piirkonnas, kus viibisid tsiviilsikud, sealhulgas Vene ajakirjanikud. Tulistamise tagajärjel hukkusid VRTRK korrespondendid Igor Korneljuk ja Anton Vološin.

Savtšenko ise eitab kategooriliselt kõiki süüdistusi. Tema advokaat teatas, et ta ei tunnista kohtuotsust, kuid ei kavatse seda ka edasi kaevata.

Peamised teemad