12:21 22. August 2017
Tallinn+ 13°C
Kuula otse
Foto on illustratiivne.

Maailma liidrid kinnitasid pühendumist tuumajulgeoleku tagamisele

© Flickr / Chairman of the Joint Chiefs of Staff
Välisuudised
lühendatud link
14 0 0

Washingtoni kogunenud maailma riikide liidrid kinnitasid reedel pühendumist eesmärgile hoida tuumarelvad äärmuslaste käeulatusest eemal, hoiatades samas, et tuumaterrorismi oht püsib.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. "Rohkem on vaja tööd teha, et takistada mitteriiklikel toimijatel omandamast tuuma- ja muud radioaktiivset materjali, mida saab kasutada kuritahtlikel eesmärkidel," on öeldud tuumajulgeoleku tippkohtumise ühisavalduses.

USA president Barack Obama kutsus kümneid maailma liidreid Washingtoni aru pidama, kuidas tagada tuumakütuse ja radioaktiivse materjali varude julgeolekut, teatas BNS.

Ta hoiatas kohtumisel, et tuumaterjalide jõudmisel äärmuslaste kätte ei kõhkleks nad seda süütute inimeste tapmiseks kasutamast.

Ühisavalduses kinnitavad liidrid pühendumist ühistele eesmärkidele, mis seisnevad tuumadesarmeerimises, tuumarelva leviku takistamises ja tuumaenergia rahumeelses kasutamises.

"Me pühendume rahumeelse ja stabiilse rahvusvahelise keskkonna loomisele, kärpides tuumaterrorismi ohtu ja tugevdades tuumajulgeolekut," on öeldud dokumendis.

"Julgeoleku pidev parandamine nõuab alalist valvsust igal tasandil ning me tõotame, et meie riikidele on tuumajulgeolek vankumatu prioriteet."

Avaldusele on lisatud viis tegevuskava, mille sihiks on parandada liikmesriikide koordineerimist üleilmsete organisatsioonidega nagu Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) ja politseiagentuur Interpol.

Tippkohtumisel ei osalenud suuri tuumamaterjali varusid omav Venemaa, kelle puudumist nimetas Valge Maja välisnõunik Ben Rhodes ebaproduktiivseks.

Kutsutud oli üle 50 riigijuhi. Kohtumiselt jäid lisaks Venemaale eemale ka Põhja-Korea, Iraani ja Valgevene liidrid.

Varasemad tippkohtumised on toimunud 2010., 2012. ja 2014. aastal.

Lähitulevikus rohkem sarnaseid tippkohtumisi oodata ei ole, kuid nii Obama kui teised liidrid hoiatasid, et töö tuumaterrorismi ärahoidmiseks ei ole kaugeltki lõpetatud. Põhivastutuse peavad nüüd endale võtma rahvusvahelised organisatsioonid.

 

Samal teemal

Ekspert selgitab, miks Venemaa loobus osalemast tuumajulgeoleku tippkohtumisel

Peamised teemad

 • Terroristi auto

  Autod on muutunud terroristide meelisrelvaks. London, Pariis, Berliin, Nice ja Barcelona – see on loetelu linnadest, kus kurjategijad suunasid auto rahva sekka. Eksperdid arutlevad, kas niinimetatud "autoterrorit" on võimalik võita.

  3
 • Barcelona, politsei sündmuse kohal

  Ripoli terrorirakukese uurijate käsutuses on ütlusi andev asjaosaline. Just tema ütlused aitasid uurimisel esimese 72 tunni jooksul edusamme teha ja välja selgitada imaam Abdelbaki es-Satti võtmeroll. Selle mehe nimi on Mohamed Houli Chemlal, teatab La Repubblica erikorrespondent Barcelonas Carlo Bonini.

  20
 • Olga Ivanova ja Edgar Savisaar esitlesid Savisaare nimekiri

  Uuringufirma Kantar Emor uuringujuhi Aivar Voogi sõnul koguks Savisaare nimekiri kohalikel valimistel Tallinnas augustikuu seisuga ligi 12 protsenti häältest.

  8