01:00 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Välisuudised
lühendatud link
9 0 0

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill väljendas kolmapäeval läkitustes Armeenia apostliku kiriku kõrgeimale patriarhile ja kõigi armeenlaste katoolikos Karekin II-le ja Kaukaasia musulmanide valitsuse esimehele şeyhülislam Allahshükür Pashazadele valmisolekut „osutada kaasabi olukorra lahendamise pühale üritusele“.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill väljendas kolmapäeval läkitustes Armeenia apostliku kiriku kõrgeimale patriarhile ja kõigi armeenlaste katoolikos Karekin II-le ja Kaukaasia musulmanide valitsuse esimehele şeyhülislam Allahshükür Pashazadele murelikkust seoses Mägi-Karabahhis kujunenud konfliktiga, teatas RIA Novosti.

"Ma loodan Jumala abile tulevahetuse kiireks lõpetamiseks ja rahu sõlmimiseks," öeldakse Vene Õigeusu Kiriku kirikupea läkituses. Patriarh märkis, et neil rasketel päevadel tunneb ta palvemeeles kaasa Armeenia ja Aserbaidžaani rahvale.

Tema sõnade kohaselt on Venemaa, Aserbaidžaani ja Armeenia vaimulikud juhid juba palju aastaid koos teeninud ühist eesmärki jõuda konflikti lahendamiseni. „Olen veendunud, et see väärtuslik kogemus on täna kutsutud ja seatud saama aluseks õiglase ja püsiva rahu loomisele," rõhutas patriarh Kirill.

Ta kutsus ühtlasi Karekin II ja Allahshükür Pashazadet üles kasutama „kogu oma autoriteeti vaimuliku liidrina" verevalamise ja vaenu lõpetamiseks.

„Omalt poolt olen valmis osutama igakülgset kaasabi konflikti lahendamise pühale üritusele," lisas Venemaa kirikupea kokkuvõtteks.

Armeenia ja Aserbaidžaan teatasid 2. aprillil olukorra teravnemisest Karabahhi konfliktipiirkonnas: Aserbaidžaani kaitseministeerium teatas esiteks tule avamisest Armeenia relvajõudude poolt, misjärel Armeenia kaitseministeerium teatas Aserbaidžaani poolt vallandatud „ründetegevusest". Nagu teatakse ÜRO humanitaarasjade koordinatsioonibüroo aruandes, on konflikti terevnemise tagajärjel Mägi-Karabahhis hukkunud 33 inimest, kannatanuid on üle 200.

Teisipäeval teatas tunnustamata Mägi-Karabahhi Vabariigi kaitseministreeriumi pressisekretär Senor Hasratyan RIA Novostile, et lahingutegevus kontaktjoonel on lõpetatud kella 12.00st (11.00 Moskva aja järgi). Mägi-Karabahhi Vabariigi esindaja Venemaal Albert Andrjan teatas samuti, et Karabahhis on välja kuulutatud relvarahu. Bakuu kinnitas informatsiooni tulevahetuse lõpetamisest.

 

 

Peamised teemad