07:03 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Panama paberid (27)
6031

Paljudes maailma meediaväljaannetes on avaldatud dokumendid, mis kuuldavasti pärinevad Panama õigusbüroost Mossack Fonseca ja kinnitavad väidetavalt mõnede maailma liidrite ja nende lähedaste puutumust offshore skeemidega.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Venemaa president kommenteeris väidetavalt Panama õigusbüroo Mossack Fonseca dokumentide alusel läbi viidud ajakirjanduslikku uurimust maailma liidrite ja organisatsioonide segatuse kohta offshore skeemidesse ning teatas, et teda selles nimekirjas pole ja "rääkida pole siin millestki".

"Kuid käsk oli ju antud, järelikult tuli ka tööd teha. Ja mida nad siis tegid? Nad valmistasid meediatoote. Leidsid mu tuttavad ja sõbrad, urgitsesid ja soperdasid midagi," ütles Vladimir Putin Ülevenemaalise Rahvarinde (ÜRR) meediafoorumil neljapäeval.

Putin arvab, et sedalaadi artiklitega püütakse Venemaad muuta taltsamaks, meid "tahetakse voolida sellisteks, nagu neile meeldiks".

Nimekirjas figureerivad venemaalaste nimed, kes olevat Venemaa president Vladimir Putinile lähedalseisvad inimesed: ärimehed Suleiman Kerimov, Arkadi Rottenberg, Juri Kovaltšuk, majandusliku arengu minister Aleksei Uljukajev, riigipea pressiesindaja Dmitri Peskovi abikaasa, iluuisutaja Tatajana Navka, tšellist Sergei Roldugin. Enamiku kohta nendest tehtud avaldused on juba ümber lükatud kas nende esindajate või Venemaa ametlike isikute poolt.

Venemaa liidri sõnul mingit korruptsioonielementi, millel oleks mingigi puutumus "Venemaa presidendi sõpradega" niinimetatud "Panama dokumentides" pole.

"Väidetakse, et on mingi härra Venemaa presidendi sõber. Ta olevat seal midagi teinud. Küllap on selles mingi korruptsioonielement. Milline? Pole seal midagi," ütles Venemaa riigipea.

Putin märkis, et on uhke selle üle, et tal on sellised sõbrad.

Venemaast ja meedia vabadusest

Vastates ajakirjaniku küsimusele, milline on tema unelmate Venemaa, vastas Vladimir Putin, et Venemaa peab olema iseseisev, võimas, tulevikku pürgiv riik, kus elada on prestiižne.

"Ta peab olema iseseisev, võimas, efektiivne, kaasaegne, tulevikku pürgiv. See peab olema riik, kus elada on mugav, meeldiv ja prestiižne," ütles Venemaa president.

Võimu jaoks, kes teenib rahvast, ei saa meediaväljaanded olla vaenlaseks, ütles Putin meediafoorumil.

"Vaba meedia võib olla vaenlaseks ainult sulide, riigivaraste ja kurjategijate jaoks, kuid võimu kui sellise jaoks, kes teenib rahvast, ei saa sellist suhet tekkida," leiab Putin.

Tuumajulgeolekust ja USA-st

Venemaa on valmis koostööks USA-ga tuumajulgeoleku valdkonnas, kuid seejuures vaid võrdsel alusel, teatas Putin.

"Me mitte ainult et ei ole selliseks koostööks valmis tulevikus, me oleme selleks valmis juba praegu. Ma tahame seda pakkuda ja teemegi seda, kuid vaid võrdsetel alustel," ütles Venemaa liider.

Tema sõnul leppisid Venemaa ja USA 2000-te aastate alguses kokku relvaplutooniumi hävitamises. Ta täpsustas, et tol ajal oli jutt rikastatud relvaplutooniumist, mis oli juba toodetud Ameerika ja Venemaa ettevõtete poolt ja mida mahus 34 tonni kummalgi poolel kasutati tuumarelva valmistamiseks.

Venemaa riigipea sõnul lepiti toona kokku, et see materjal hävitatakse tööstuslikult, milleks tuli ehitada spetsiaalsed tehased.

"Me täitsime oma kohustused ja ehitasime sellise tehase, meie ameerika partnerid aga mitte. Veelgi enam, veel alles hiljuti teatasid nad, et kavatsevad hävitada juba valmis kõrge rikastusastmega tuumakütuse hoopiski mitte sel viisil nagu me vastava kokkuleppe allakirjutamisega kokku leppisime, vaid hoopis teisel viisil, selle lahjendamise teel ja utiliseerimisega kusagil mingites mahutites. See aga tähendab, et nad jätavad endale alles niinimetatud taastamispotentsiaali," märkis Putin.

Möödunud nädalal lõppes Washingtonis neljas tuumaalase julgeoleku tippkohtumine, mis oli selles formaadis viimane. Foorumi tulemuste kohaselt delegeerisid tippkohtumise osalised selle valdkonna probleemide lahendamise edaspidi Rahvusvahelisele Aatomienergiaagentuurile (IAEA).

Venemaa sellel ei osalenud, seejuures Venemaa välisministeeriumis rõhutati, et Venemaa suhtub lugupidamisega riikidesse, kes otsustasid osaleda tuumaalase julgeoleku tippkohtumisel Washingtonis, kuid sedalaadi ürituste poliitiline päevakord on juba ammendatud.

Ülevenemaalise rahvarinde sõltumatute regionaalsete ja kohalike meediaväljaannete foorum "Tõde ja õiglus" toimus Sankt Peterburgis 4.-7. aprillini. Foorum on traditsiooniliselt pühendatud regioonide probleemidele ja ajakirjanduse olukorrale riigis. Sel aastal arutasid eksperdid lisaks Venemaa meediaväljaannete tööd infosõja tingimustes.

 

Teema:
Panama paberid (27)

Peamised teemad