08:05 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Tšehhia president Miloš Zeman.

Tšehhi Vabariik soovib saada nimetatud Tšehhiaks

© AP Photo / Petr David Josek
Välisuudised
lühendatud link
24 0 0

Tšehhi Vabariik teatas neljapäeval, et on väsinud oma pikast ja kohmakast nimest ning soovib nüüdsest olla Tšehhia.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. "Me soovitame kasutada ühesõnalist nime võõrkeeltes ja olukordades, kus pole kohustuslik kasutada riigi ametlikku nime — spordivõistlustel, turunduslikel eesmärkidel jne," on öeldud presidendi, peaministri ja teiste Tšehhi ametiisikute avalduses.

"Välisminister palub ÜRO-l lülitada oma andmebaasidesse riiginime korrektsed vasted selle ametlikes keeltes — Czechia inglise keeles, la Tchequie prantsuse keeles jne."

Välisminister Lubomir Zaoralek ütles ajakirjanikele, et valitsus otsustas rakendada meetmeid sageli esinevate moonutuste ja õigekirjavigade tõttu.

Tšehhi jäähokikoondis on näiteks oma võistlusvormidel kasutanud omadusssõna Czech.

Tšehhi Vabariik ja Slovakkia tekkisid pärast Tšehhoslovakkia lõhenemist 1993. aastal.

Riigil on olnud kahtlusi oma nime suhtes aastaid, isegi sellisel määral, et see teema kerkis üles president Miloš Zemani ja tema Iisraeli ametivenna kohtumisel 2013. aastal.

"Ma kasutan sõna Tšehhia, sest see kõlab paremini ning on lühem kui Tšehhi Vabariik," ütles Zeman president Shimon Peresile ametlikul visiidil Iisraeli.

Kuid mitte kõigile tšehhidele ei ole muutus meelepärane.

"Mina jään nime Tšehhia suhtes eriarvamusele," kirjutas neljapäeval Twitters regionaalarengu minister Karla Slechtova.

"Ma ei soovi, et inimesed meie riiki Tšetšeeniaga (Czechia/Chechnya) segi ajaksid."

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47