07:11 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
4722

Endine USA suursaadik Venemaal Michael McFaul teatas oma intervjuus Eesti ajalehele Postimees, et Venemaa praegune tegevus nõuab "konkreetset vastust".

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. "USA peab vastavalt vajadusele Venemaad ohjeldama ja talle vastama," teatas diplomaat, lisades, et Venemaa tegevus sundivat NATO't tõrjuma Venemaast lähtuvat ohtu, teatab RIA Novosti.

Seejuures märkis McFaul, et alliansi laienemine Venemaa piirideni on igati õiguspärane, kuna ta ei ole kuulnud USA lubadustest mitte laiendada NATO't ida suunas. "Selliseid lubadusi ei ole antud," kinnitab McFaul.

Endine suursaadik on samuti veendunud, et Venemaa rakendab kõiki võimalikke jõupingutusi Ukraina majanduse hävitamiseks ja sellele vastutegevuseks peab "Lääs tegema kõik temast sõltuva, et nii ei juhtuks."

Michael McFaul oli USA suursaadik Venemaal 2012. kuni 2014. aastani. Enne seda oli ta Barack Obama nõunik rahvusliku julgeoleku küsimustes. Praegu töötab endine diplomaat analüütikuna mitmete ameerika telekanalite juures ja on Stanfordi ülikooli õppejõud.

Varem on NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatanud, et NATO kaitsekulutused Euroopas suurenevad 2016. aastal "Venemaa ohu" tõttu märgatavalt.

Muuhulgas kavatseb allianss paigutada pataljonid Poolasse ja Balti riikidesse — Leedusse, Lätti ja Eestisse. Lõplik otsus paigutatavate üksuste suuruse ja paiknemise kohta tehakse 8.-9. kuulil Varssavis toimuval tippkohtumisel.

Lisaks sellele kavatseb USA paigutada Euroopasse raketitõrjesüsteemi elemendid. Esimene kompleks on Lõuna-Rumeenias Deveselu baasis juba käiku lastud, pärast seda on alustatud analoogse kompleksi ehitust Poola territooriumil Redzikowos.

Venemaa president Vladimir Putin teatas 27. mail, et Moskva on sunnitud Ameerika raketitõrjesüsteemi käikuandmisele reageerima. Riigipea sõnul on nendesse raketitõrjekompleksidesse võimalik paigutada ka ründerakette.

Moskva on samuti korduvalt teatanud, et ei ole huvitatud vastasseisu suurendamisest NATO'ga, kuid on valmis andma Lääne tegevusele adekvaatse vastulöögi.

Peamised teemad