01:25 24. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Venemaa andis armu kahele ukrainlasele ja päästis veel kaks Ukraina kodanikku.

Venemaa andis armu kahele ukrainlasele ja päästis veel kaks Ukraina kodanikku

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Välisuudised
lühendatud link
14 0 0

Viimasel ajal on see juba teine pretsedent: vähem kui kuu aega tagasi andis Putin armu Ukraina sõjaväelasele Nadežda Savtšenkole, kes Venemaal mõisteti süüdi kahe ülevenemaalise tele-raadiokomitee ajakirjaniku tapmises, ja ta naasis kodumaale.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin kirjutas alla kahe ukrainlase, Gennadi Afanasjevi ja Juri Sološenko armuandmispalvele, võimaldades neil kodumaale tagasi pöörduda. Seejärel saabusid Moskvasse Jelena Glitsinskaja, keda Kiiev kahtlustab separatismis, ja Vitali Didenko, kes on sama paragrahvi alusel süüdi mõistetud ja Ukraina presidendilt Petro Porošenkolt armu saanud, teatas RIA Novosti.

Viimasel ajal on see juba teine pretsedent: vähem kui kuu aega tagasi andis Putin armu Ukraina sõjaväelasele Nadežda Savtšenkole, kes Venemaal mõisteti süüdi kahe ülevenemaalise tele-raadiokomitee ajakirjaniku tapmises, ja ta naasis kodumaale.

Samal päeval saabusid tagasi Moskvasse Kiievis süüdi mõistetud venelased Jevgeni Jerofejev ja Aleksandr Aleksandrov, kellele Ukraina president armu andis.

Naasmine Ukrainasse

Armuandmisaktid jõustusid nende allakirjutamise päevast, ja juba teisipäeva õhtul maandus lennuk Afanasjevi ja Sološenkoga Kiievi lennuväljal.

Afanasjev vahistati Simferoopolis „Krimmi terroristide" süüasjas 2014. aasta mais. Venemaa FSB toimetas kriminaaljuurdlust seoses ühenduse „Paremsektor" juhtide ja kaasosalistega, kes olid 2014. aasta aprillis korraldanud Simferoopolis kaks terroriakti — ühiskondlike organisatsioonide hoonete süütamised. Ühtlasi valmistusid nad 2014. aasta aprillis-mais uuteks terroriaktideks, sealhulgas memoriaali „Igavene" tuli õhkulaskmiseks.

2014. aasta detsembris mõistis Moskva linnakohus Afanasjevi süüdi talle inkrimineeritud tegudes ja karistas seitsmeaastase vabadusekaotusega.

73-aastase Sološenko süüasi kandis märget „salastatud". Meedia andmetel kavatses ta üle piiri Ukrainasse toimetada vene relvade komponente. Sološenko peeti kinni Moskvas kohtumisel „äripartneriga" Venemaa kaitseministeeriumist, kinnitatakse ilmunud artiklites. Moskva linnakohus mõistis talle karistuseks kuus aastat vangistust range režiimiga koloonias.

Kodumaale tagasi jõudnud Ukraina kodanikud viidi haiglasse, kus neid külastas Ukraina president Petro Porošenko. Ta teatas, et jätkab tööd teiste Venemaal süüdi mõistetud ukrainlaste, samuti Donbassi vangide vabastamiseks.

Sunnitud riigist lahkuma

Selsamal päeval maandus Moskvast lennuk liikumise „Bessaraabia Rahvaraada" aktivistidest ukrainlaste Vitali Didenko ja Jelena Glitsinskajaga koos väikese lapsega. Jelena Glitsinskaja viibis pikka aega Odessa eeluurimisvanglas, Didenko — Rovnenski oblasti koloonias.

Odessa ajakirjanik Vitali Didenko, kes mõisteti süüdi separatismis karistusega kolm aastat, sai teisipäeval Ukraina presidendilt Petro Porošenkolt armuandmise.

2015. aasta juulis algatas Ukraina Julgeolekuteenistus Odessa oblastis kriminaalasja „Ukraina territoriaalse terviklikkuse lõhkumise" paragrahvi alusel. Juurdluskokkuvõtte kohaselt oli Didenko interneti infoportaali „Infotsentr" („Infokeskus") toimetajana „teadlikult loonud tingimused edasiseks ebaseadusliku riikliku moodustise nimetusega „Bessaraabia" väljakuulutamiseks Odessa oblasti Artsizsko, Bilgorod-Dnistrovski, Bolgradi, Saratsko, Tarutynski, Tatarbunarski, Reni, Kilia ja Izmaili rajooni territooriumil.

Mitu kohalikku meediakanalit teatas, et Odessa piirkonna rahvuskogukonnad kuulutasid 2015. aasta aprillis välja Besssaraabia Rahvaraada moodustamise, et kaitsta kohalike elanike huvisid. Seepeale teatati Ukraina Julgeolekutenistusest, et mingit „raadat" olla ei saa, kuna niisugust territoriaalset moodustist nagu Bessaraabia rahvavabariik ei ole olemas.

Niinimetatud Bessaraabia Rahvaraada esindajad teatasid enda tagakiusamisest ja oma toetajate vahistamistest eriteenistuse poolt.

Ajakirjanik Glitsinskajat, kes töötas Odessa oblasti tele-raadiojaama „Vaba laine" direktorina, süüdistati Ukraina võimude poolt „separatismi ja riigipöörde" paragrahvi alusel, mis ähvardas teda vabadusekaotsuega 12 kuni 15 aastaks.

Juba pärast arreteerimist 2016. aasta veebruaris sünnitas Glitsinskaja eeluurimisvanglas viibides lapse. Antud hetkel on poisi seisund stabiilselt raske — tal on südamepuudulikkus. Ukraina eriteenistus ei võimaldanud Glitsinskajal lapsega koos olla. Eeluurimisvanglas viibis ta üle aasta.

Nagu Kremlist nenditi, sai Glitsinskaja ja Didenko vabastamine võimalikuks tänu Ukraina presidendi eriesindaja Viktor Medvedtšuki aktiivsele kaasabile ja vahendustegevusele. Ukraina ajakirjanikud tänasid Venemaa võime abi eest nende vabastamisel, nimetades toimuvat imeks.

„Tõepoolest, see, et Venemaa meie asjadesse sekkus ja meid päästis — see on ime," ütles Glitsinskaja Moskvasse saabudes ajakirjanikele. Ukraina ajakirjanikud rääkisid, et vanglas viibimise ajal avaldati neile survet sundimaks neid ennast ise süüdi mõistma.

Glitsitskaja, kes tuli Venemaale kahekuise lapsega, rääkis, et väikemees vajab nüüd ravi. Tema sõnul ei lubatud talle vangistuse ajal eriti lapsega koos olla. Ajakirjanik märkis, et tema kaks vanemat last — 18- ja 10-aastane — jäid Odessasse tema vanemate juurde.

„Ma ei oleks iial ei oma lapsi ega Ukrainat maha jätnud, kuid mulle seati sellised tingimused, et pidin valima: kas jääda pikkadeks aastateks vanglasse või riigist lahkuda," selgitas ta.

Glitsinskaja ja Didenko on veendunud, et nad mõisteti süüdi poliitilistel motiividel, kuna Ukraina praegused võimud ei aktsepteeri alternatiivset vaatenurka riigis toimuvate protsesside suhtes.

„Muidugi, jah, see on puhtalt poliitiline lugu, see nõiajaht niinimetatud separatistidele," leiab Glitsitskaja. „Selle laine alla sattusid kõik — nii aktivistid kui ühiskonnategelased, nii ajaloolased kui ajakirjanikud," märkis ta.

Glitsitskaja ütles, et nemad arreteeriti kui liikumise „Bessaraabia Rahvaraada" aktivistid. „See on rahvuskultuuriline liikumine ega ole seotud poliitikaga, kuid võimude meelest ei vastanud see üldisele poliitilisele suunale," ütles ta. Glitsinskaja rõhutas, et neid süüdistati separatismis ja katsetes Ukrainat tükeldada."Sellel ei ole mitte midagi ühist tegelikkusega," väitis ta. Temaga sama meelt on ka Didenko.

„Me oleme Ukraina kodanikud, kes lihtsalt järgivad alternatiivset suunda teatud ühiskondlik-poliitilistes protsessides, mis riigis olid olemas," ütles ta. „Võimudele see nähtavasti ei meeldinud," lisas ajakirjanik.

 

Peamised teemad