16:53 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
7811

Endine saksa luuraja teatas Ukraina julgeolekuteenistuse kaasosalusest Nemtsovi tapmises.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Saksa ajakirjanik, endine Saksamaa välisluureteenistuse BND kaastöötaja Wilhelm Dietl teatas Ukraina julgeolekuteenistuse võimalikust osalusest Boriss Nemtsovi tapmises. Sellest annab teada agentuur Sputnik.

Teisipäeval esitles Dietl Berliinis ajakirjandusele rühmituse Ost-Objektiv vastava uurimistöö tulemusi. Tema sõnul kuuluvad rühmitusse endised kõrged riigiametnikud ja Saksamaa ning Austria eriteenistuste töötajad, uurimisse olid kaasatud ka Norra, Taani ja Ukraina enda luureteenistused.

Uurimistööst osavõtnud kavatsevad hinnata, kuidas nende aruanne üldsuse poolt vastu võetakse ja alles seejärel oma nimed avaldada, teatas Dietl.

Aruande autorid kinnitavad, et Ukraina Julgeolekuteenistuse plaanide kohaselt pidi opositsionipoliitiku Boriss Nemtsovi tapmine provotseerima rahutuste puhkemist Moskvas. „Tšetšeeni jälg" võeti autorite versiooni kohaselt asja uurimisel tahtlikult kasutusele, märgitakse Austria agentuuri APA teadaandes.

Dokumendis on öeldud, et peaosa kuritöös etendas Nemtsovi sõbratar, ukraina modell Anna Duritskaja — nimelt tema veenis poliitikut minema öisele jalutuskäigule üle silla Kremli külje all, kus ta tapeti. Ka kallaletungi aeg ei olnud juhuslikult valitud — mõne päeva pärast pidanuks Boriss Nemtsov juhtima protestimeeleavaldust Moskvas.

„Selle teooria kasuks tunnistab asjaolu, et ei Venemaa ega Lääs ei võitnud midagi Nemtsovi surmast," märgib Sputnik. Sellegipoolest pidasid agentuuri poolt küsitletud eksperdid seda versiooni kaheldavaks, rõhutades, et Venemaa võimud on teinud kuriteo uurimises piisavalt edusamme.

Tuntud opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov lasti maha Moskvas ööl vastu 28. veebruari 2015. aastal.

Esialgsed uurimistoimingud mõrvajuurdluses on lõpule viidud, viiele asjaga seotud tegelasele on esitatud lõplikus sõnastuses süüdistused. Vahistatud on oletatav mõrvar Zaur Dadajev, samuti Hamzat Bahhajev, kes juurdlusversiooni kohaselt varustas kaasosalisi infoga ja pidi neile pärast kuriteo sooritamist peidupaika pakkuma, ja Temirlan Eskerhanov, kelle ülesandeks oli arvatavalt Nemtsovi liikumismarsruudi jälgimine, ning vennad Anzor ja Šadid Gubaševid, kelle rolli juurdlus ei paljasta. Kallaletungi oletatav peakorraldaja Ruslan Muhhudinov on kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

 

Peamised teemad