20:01 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Plahvatus Istanbuli lennujaamas.

"Pagulane", kes õhkis lennujaama

© REUTERS / OSMAN ORSAL
Välisuudised
lühendatud link
4020

Plahvatused oleks võinud olla olemata, kui 2003. aastal poleks Austria andnud pagulase staatust Tšatajevile, kes põgenes 2001. aastal selleks ajaks kahest sõjast veel jahtumata Tšetšeeniast.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Kui vaid oleks. Tragöödiast Istanbuli lennujaamas mitte ainult saa, vaid suisa peab rääkima tingivas kõneviisis. Vähemalt selleks, et need, kes 13 aastat järjekindlalt kaitsesid Türgi võimude rünnakute korraldajana nimetatud Ahmed Tšatajevit, mõistaksid, et nad on kaudselt osalised 44 inimese hukkumises. Maksimaalselt aga selleks, et need inimesed, organisatsioonid, ministeeriumid ja valitsused mitte kunagi ei mängiks inimeludega oma naha hoidmise huvides, mis on kokku segatud poliitilise konjunktuuriga, teatas RIA Novosti.

Staatus

Plahvatused oleks võinud olla olemata, kui 2003. aastal poleks Austria andnud pagulase staatust Tšatajevile, hüüdnimega "ühekäeline Ahmed", kes põgenes 2001. aastal selleks ajaks kahest sõjast veel jahtumata Tšetšeeniast. Tõenäoliselt oli terrorist kaotanud parem käe lahingus föderaalvägedega. Kuid Austrias rääkis ta teist juttu — piinamistest Venemaa eeluurimisvanglas, mille pärast tuli käsi amputeerida.

Rootsis istus Tšatajev pisut üle aasta vanglas, pärast seda, kui ta 2008. aasta märtsis koos teiste terrorivõitlejatega Trelleborgis kinni peeti. Nende autost leiti automaadid, padrunid ja lõhkeinet. Miks vangistus nii lühike oli? Seda enam, et samal 2008. aastal võttis Tšetšeenia kohus ta tagaselja vahi alla süüdistatuna terrorismis ja ebaseaduslikes relvaformeeringutes osalemises. Teabe terroristi toimepandud süütegude kohta edastas Venemaa Interpolile, kuid seegi ei teinud ilmselt juba kõige suhtes tolerantseks muutunud eurooplasi valvsaks.

Lahkus konventsiooni alusel

Ukrainlased oleks võinud "ühekäelise" kuritöödele punkti panna. Jaanuaris 2010 peeti ta kinni Užgorodis just Venemaa nõudel. Siseministeerium teatas, et kurjategija telefonis avastati lõhkeasjanduse juhendmaterjal. Kuid ka see ei viinud Tšatajevi väljaandmiseni. Terroristi kaitseks astusid välja Amnesty International, Euroopa inimõiguste kohus ja tookordne Ukraina julgeolekuteenistuse juht Valentin Nalivaitšenko.

Nad nõudsid kõik koos, et Tšatajevit ei antaks välja Venemaale, kus teda hakataks justkui piinama ja tema üle ebaõiglaselt kohut mõistma. Seejuures vehiti võimude nina all Genfi ja ÜRO konventsioonidega, mis põgenike õigusi kaitsevad. Selline staatus kurjategijal tõepoolest oli. Lõpuks pääses ta uuesti vabadusse. Kuid mitte kauaks. Ta peeti veel kahel korral kinni ja vabastati uuesti 2011. ja 2012. aastal Bulgaarias ja Georgias. Taas leiti tema juurest relvi, esitati süüdistus, Georgias sai ta isegi tulevahetuses haavata, mille tõttu amputeeriti tal ka jalalaba. Venemaa nõudis iga kord terroristi väljaandmist ja talle vastati iga kord keeldumisega.

Ajalooline kompleks

Kokkuvõtteks. Ahmed Tšatajevi poolt terrorirünnaku korraldamist Istanbuli lennujaamale oleks saanud ära hoida Austria, Rootsi, Ukraina, Bulgaaria ja Gruusia võimud, kuid nad ei teinud seda. Ametnikud ja kohtud mitte ainult et ei andnud terroristi Venemaale välja, vaid lasid ka iga kord ohtliku terroristi vabadusse. Ainult selleks, et Venemaale ära teha. Kiuste. Aastatel 2003, 2008, 2010, 2011, 2012. Maidanist ei olnud tol ajal veel lõhnagi. Krimmis oli veel käibel grivna ja radikaalse grupeeringu "Hizb ut Tahrir" tegevus oli lubatud, Venemaa kuulus G-8-sse. Poelettidel oli jamoni sink ja hollandi juust. Dima Jakovlevi seadus (Venemaa seadus, millega keelati USA kodanikel Venemaa laste lapsendamine — toim.) võetakse vastu alles 2012. aasta lõpul. Mis seal rääkidagi, isegi enne esimest meeleavaldust Bolotnõil (Venemaa opositsiooni meeleavaldused Moskva Bolotnõi väljakul 2011. ja 2013., mis politsei poolt laiali aeti — toim.) oli terroristi vahistatud kahel korral. Ja siis?

Erapoolik suhtumine Moskvasse, välispoliitika põhimõttel "mida halvem, seda parem", ilmne kurtus adekvaatsetele nõudmistele pole krimmijärgse sündroomi ilming, pole Maidani tagajärg ja isegi mitte "kaheksapäevase sõja" (relvastatud konflikt Georgia ja Venemaa vägede vahel Lõuna-Osseetias 2008. aastal — toim.) tagajärg. Lihtsalt mõnel ei ole veel vastumürgi mõju lõppenud.

On selge, et Atatürki nimelise lennujaama rünnaku korraldaja oleks võinud olla kes iganes. Kas Islamiriigi (Venemaal keelatud terroriorganisatsioon — toim.) ridades vähe Venemaalt lahkunuid on. Kuid Türgi võimude andmetel oli korraldaja justnimelt Ahmed Tšatajev. Terrorist, keda Venemaa on 13 aastat nimetanud terroristiks, Euroopa aga pagulaseks. Kui palju selliseid veel on?

 

 

Samal teemal

Atatürki lennujaamas rünnakute korraldaja oli Gruusia luure agent

Peamised teemad