02:43 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Briti uus peaministerTheresa May.

Euroopa juhid ärgitavad Mayd lahkumiskõnelustega kiirustama

© AFP 2018 / CHRIS RATCLIFFE
Välisuudised
lühendatud link
8 0 0

Briti hääletustulemus EL-ist lahkumise kasuks on loonud uue olukorra, millega Ühendkuningriik ja Euroopa Liit peavad kiiresti tegelema.

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. Euroopa liidrid õnnitlesid Theresa Mayd Briti uueks peaministriks valimise puhul, kuid kutsusid samas üles alustama Brexiti-kõnelusi võimalikult ruttu.

Muu hulgas ärgitas Mayd võimalikult kiiresti EL-ist lahkumise üle läbi rääkima Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Ta ütles siiski end mõistvat, et May peab enne moodustama uue valitsuse, teatas BNS.

"Briti hääletustulemus EL-ist lahkumise kasuks on loonud uue olukorra, millega Ühendkuningriik ja Euroopa Liit peavad kiiresti tegelema," on öeldud Junckeri kirjas Mayle, mille ta postitas oma Twitteri kontole.

Ka Euroopa Parlamendi esimees Martin Schulz ütles, et ootab pärast peaministri ametisseasumise järel kiiret tegutsemist ebakindluse ületamiseks.

Prantsusmaa president François Hollande omalt poolt kommenteeris, et lahkumiskõneluste alustamisega ei tohi viivitada. Nii Hollande kui Saksa liidukantsler Angela Merkel rõhutasid telefonivestluses Suurbritannia ja oma riikide koostöö tähtsust.

Kiireid läbirääkimisi lahkumise üle soovis ka Belgia peaminister Charles Michel. Me ei saa lubada pikka ebakindluse perioodi," märkis ta.

Vene president Vladimir Putin väljendas valmisolekut konstruktiivseks dialoogiks Mayga. "Vladimir Putin kinnitas tahet konstruktiivse dialoogi ja koostöö järele Briti peaministriga teemadel, mis puudutavad kahepoolseid suhteid ja rahvusvahelist päevakorda," teatas Kreml pärast May ametisseastumist.

Vene riigipea täna ametist lahkunud Briti peaministrit David Cameroni "koostöö eest ja väljendas kindlust Vene-Briti suhete positiivse potentsiaali kasutamise üle kahe rahva heaks ning rahu ja julgeoleku tagamise huvides Euroopas ja kogu maailmas", märkis Kreml.

May toetas Ühendkuningriigi liikmesust EL-is, kuid on öelnudm et austab rahvahääletuse tulemust.

May on praeguseks nimetanud kuus uue valitsuse ministrit. Suurüllatus oli Brexiti-leeri peamise hääletoru Boris Johnsoni valimine välisministriks.

 

Samal teemal

Raudse leedi tagasitulek

Peamised teemad