09:49 19. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Endine Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu.

Türgi ekspeaminister tunnistas, et Vene Су-24 tulistati alla tema käsul

© Sputnik / Сергей Кузнецов
Välisuudised
lühendatud link
1710

Davutoğlu sõnul ei puudutanud see korraldus mitte ainult üht Vene lennukit, vaid oli üldise iseloomuga, kindlustamaks Türgi õhuruumi puutumatust.

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Endine Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu rõhutas, et just tema andis käsu tulistada alla Venemaa pommituslennuk Су-24 möödunud aasta novembris, teatab RIA Novosti.

Davutoğlu sõnul ei puudutanud see korraldus mitte ainult üht Vene lennukit, vaid oli üldise iseloomuga, kindlustamaks Türgi õhuruumi puutumatust.

"Vastavalt meie riigi kommetele annab peaminister relvastatud jõu kasutamise reeglid Peastaabile kirjalikult. Ma andsin sellise määruse välja 10. oktoobril, " teatas Davutoğlu 15. juulil NTV-le.

Oktoobrikuine korraldus käis kõikide, mitte ainult Süüria lennukite kohta, mis ületavad Türgi õhupiiri, teatas endine peaminister. Davutoğlu sõnul anti käsk pärast " Süürias opereerinud Venemaa lennukite korduvaid õhupiiri rikkumise juhtumeid," teatab Hurriyet Daily News.

Selle käsu eelmises, 2012 aasta redaktsioonis räägitakse, et "kõik Süüria lennukid, mis lendavad Türgisse Süüriast" "tuleb hinnata ohuks ja alla tulistada". Käsk anti pärast seda, kui Türgi F-4 Phantom hävitaja tulistati alla Süüria õhutõrje poolt, tuletab väljaanne meelde.

Davutoğlu rõhutas, et muudatuste sisseviimine 2012. aasta käskkirja "ei olnud probleem", kuivõrd jutt oli "Türgi õhuruumi kaitsmisest".

"Küsimuste püstitamine kaheksa kuud pärast toimunud ei ole õige… Ma võtaksin endale sama poliitilise vastutuse ka siis, kui see toimuks täna," tsiteerib Hurriyet Daily News ekspeaministri sõnu.

Novembri lõpul 2015 tulistasid Türgi õhujõud Süüria territooriumi kohal alla Venemaa Су-24. Venemaa president nimetas seda terroristide käsilaste antud "hoobiks selga". Venemaa kehtestas Türgi suhtes rea majanduspiiranguid. Juuni lõpul vabandas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan toimunu pärast.

 

Peamised teemad