07:32 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Dopingusõda (74)
1710

Venemaa Paraolümpiakomitee täitevkomitee liige Mihhail Terentjev ja Venemaa Paraolümpiakomitee president Vladimir Lukin ei kahtle, et Rahvusvaheline Spordikohus langetab vene paraolümplaste suhtes õiglase otsuse.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee (IPC) eemaldas Venemaa koondise 2016. aasta paraolümpiamaängudelt, mis toimuvad Rio de Janeiros 7. — 18. septembrini. Vene paraolümplased nimetasid kogu koondise eemaldamist ebaõiglaseks ja otsustasid kaevata otsuse Rahvusvahelisse Spordikohtusse.

Kuuekordne paraolümpiavõitja, suusataja Roman Petuškov väitis Sputnikule, et komitee otsus on poliitikast dikteeritud.

Pole sõnu

Sportlane nentis, et vene paraolümplased ei kaota lootust sellele, et kohus langetab õiglase otsuse, ja jätkavad treeninguid.

„Me usume, et terve mõistus pääseb siiski võidule, ja loodame parimat tulemust," ütles Roman Petuškov. „Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee tegi vea ja võttis vastu äärmiselt ebameeldiva, alandava otsuse. Pole sõnu. See on ebainimlik. Kõik sportlased on šokis. Ega midagi, me püüame end vaos hoida ja jätkame treeninguid."

„Libedal pinnal süüdistused"

IPC sportlasnõukogu liige, paraolümpiavõitja, Riigiduuma saadik, Venemaa Paraolümpiakomitee liige Mihhail Terentjev väitis Sputnikule, et spordikohus langetab õiglase otsuse venelaste kasuks tänu ilmselgele tõendite puudumisele.

„Usun, et kohtu otsus tuleb õiglane, sest me püüame kaitsta nende sportlaste õigusi, kes on pikka aega mängudeks valmistunud, tahavad ennast tõestada. Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee tegi otsuse, toetudes „libedal pinnal süüdistustele". On ilmselge, et tõde on meie poolel," ütles Mihail Terentjev.

Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee langetas otsuse Venemaa koondis mängudest kõrvale jätta pärast tutvumist Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) Richard McLareni juhitud sõltumatu komisjoni raportiga. IPS tegi järelduse, et Venemaa dopinguvastane süsteem on tervikuna „kompromiteeritud".

Meil on tõendid olemas

Venemaa Paraolümpiakomitee esimees Vladimir Lukin märkis pressikonverentsil samuti, et Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee tegi otsuse koondise eemaldamiseks ilma tõenditeta sportlaste süü kohta.

Luhin rõhutas, et Venemaa Paraolümpiakomitee liikmesuse peatamise ja sellest järelduvalt 270 „puhta" sportlase eeemaldamise põhjuseks sai McLareni raport, milles kinnitatakse, et mitukümmend dopinguproovi osutusid positiivseteks. Seejuures esitatakse vastuolulisi andmeid: sportlaste arv kõigub 15-st 35-ni, nende nimesid ei ole mainitud.

„Rõhuv enamus sportlastest, keda keelduti võistlema lubamast, on absoluutselt puhtad. Nende proove on korduvalt kontrollitud, sealhulgas ka välismaa organisatsioonide, kaasa arvatud WADA poolt," teatas Lukin. „Raportis on märgitud, et Venemaa Paraolümpiakomitee ei ole dopingukontrolliga tõhusalt tegelenud. Meil on olemas ümberlükkamatud tõendid, et oleme teinud kõik vajaliku."

Ta rõhutas, et Venemaa Paraolümpiakomitee on täitnud kõik rahvusvahelise komitee nõudmised, mille eest rahvuslik komitee on pikkade aastate vältel pälvinud rohkesti kiitusi.

„Kogu protsessi kontrollib Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee, kes süüdistab meid reeglite rikkumises. Tekib küsimus: kes ikkagi rikub. Mitte ükski rahvuslik komitee ei ole tegelenud dopingukontrolliga nii tähelepanelikult ja intensiivselt kui meie oma. Me oleme täitnud oma kohustused 120%," ütles Lukin.

Kõigepealt karistus, siis kuritegu

Venemaa Paraolümpiakomitee president nimetas ebaõiglaseks sedagi fakti, et süüdimõistev otsus langetati enne mis tahes tõendite läbivaatamist.

„Mind šokeeris, et kõigepealt karistati 270 „puhast" sportlast ja alles hiljem hakatakse välja selgitama, kas see on õiglane," toonitas ta. „Me nõuame juurdluse läbiviimist, et mõista nende isikute süü määra ja astet, kes riigiteenistujatena tegelesid ebaseaduslike asjadega. Mis tuleb kõigepealt, kas kuritegu või karistus?"

Lukin märkis vajadust tingimata otsida probleemile õiguslikke lahendusi, väljendades seejuures veendumust, et venelased suudamad oma õigsust tõestada.

Venemaa meeskond jätkab mängudeks valmistumist.

Eemaldati parimad

Venemaa poliitikud, ajakirjanikud ja blogijad on sotsiaalvõrgustikus andnud negatiivse hinnangu IPC otsusele, mis taas kord tõstab üles küsimuse kollektiivsest vastutusest, mis läheb vastuollu olümpiahartaga. Sotsiaalvõrgustiku kasutajad märgivad ka, et otsus võeti vastu ilma faktidele tuginemata.

Samas näitab paraolümpiakoondis paljudel spordialadel tavapäraselt väga häid tulemusi.

​Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kirjutas oma Facebooki-lehel, et paraolümplased — need on ennekõike sportlased, aga mitte meeleheitest sporti harrastavad invaliidid, ja nimetas IPC otsust alatuks ja ebainimlikuks.

Hoop rahvusvahelisele olümpialiikumisele

Venemaa paraolümplasi on toetanud kogu maailma sportlased. Rahvuslike paraolümpiakomiteede esindajad ei ole sugugi ühetähenduslikult tervitanud maailma spordiametkike otsust.

Kõrgõzstani Paraolümpiakomitee president Bakõt Issakov teatas, et poliitikat ja sporti ei tohi omavahel ära segada, ja nimetas vastuvõetud otsust „löögiks allapoole vööd". Ta on kindel, et Venemaa andidopingu-süsteemi ümber kujunenud olukord kannab erapoolikuse pitserit — ei saa rakendada kollektiivse vastutuse põhimõtet, kui paljud süüdistused on tõendamata.

„Selliseid otsuseid tuleb vastu võtta kasvõi pool aastat, aga mitte kuu enne mängude algust. Ei kuku just kuigi aus välja… On tekkinud surve Venemaa olümpialiikumisele, nüüd siis jõuti ka paraolümplasteni," märkis Bakõt Issakov. „Ma avaldan toetust vene paraolümplastele, kes on mängudeks valmistunud. Paraolümplased — nad on nagu kammitsetud vood, igal hetkel valmis „valla paiskuma". Meid ei saa miski murda."

Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee otsust nimetas vääraks ka Moldova ratastoolitennisist Sergei Sokolov.

„Leian, et see ei ole õige otsus. Milles on süüdi Venemaa paraolümplased? Kas nemad on ka dopinguga vahele jäänud? Poisid võitlevad terve aasta ringi, et pääseda sellisele sündmusele nagu paraolümpia. See on nende unistus! Ausalt ei tea, miks seda tehti," nentis Sokolov.

Moldova tenniseliidu juht Marina Tauber väitis, et Venemaa koondise diskvalifitseerimine on hoop rahvusvahelisele olümpialiikumisele, millel on negatiivsed tagajärjed kogu maailma spordile. Tema sõnul ei tekita spordiametnike otsus mitte midagi muud peale solvumise ja meelekibeduse.

 

 

Teema:
Dopingusõda (74)

Samal teemal

Vene spordiminister: paraolümpiakomitee otsus on uskumatu

Peamised teemad