13:43 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)
5401

Zjuganovi teine järeldus 25 aasta taguste sündmuste kohta on, et kõike tehti äärmiselt hilinenult, seda oleks pidanud tegema juba poolteist aastat enne komitee loomist.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee loomise 25. aastapäeval ütles Vene kommunistide juht Gennadi Zjuganov, et tol ajal riigipöörde käigus toimunut tuleb uurida ausalt, dokumentidele tuginedes.

"Teatan teile autoriteetselt, et riigipöörde sooritasid Mihhail Gorbatšov, Boriss Jeltsin, Aleksandr Jakovlev, Eduard Ševarnadze, kes haarasid väega võimu ja eirasid kõiki mõeldavaid ja mõeldamatuid otsuseid, eelkõige NSV Liidu põhiseadust," ütles Zjuganov neljapäeval Moskvas pressikonverentsil, teatas BNS.

Ta leidis, et möödunud veerand sajandit ei loe, "see on aegumatu kuritegu, mis uuritakse varem või hiljem täielikult läbi, dokumendid ei ole ära põlenud, on pealtnägijaid".

"Selles küsimuses ausa otsuseta on riigil väga raske paraneda," lisas Zjuganov.

Vene esikommunist märkis, et "lüüasaamise põhjus on, et Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee juhid irdusid rahvast". "Oleks nad pöördunud otse kodanikkonna poole, kinnitan teile, kogu riik oleks neid toetanud, ta oleks olnud selleks valmis," sõnas Zjuganov.

Tema väitel "ainult Jeltsini lähikond Moskvas astus Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee vastu välja, hiidriigi üheski asulas mitte ükski kollektiiv ei astunud välja Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee juhtide pöördumise vastu".

Zjuganovi teine järeldus 25 aasta taguste sündmuste kohta on, et kõike tehti äärmiselt hilinenult, seda oleks pidanud tegema juba poolteist aastat enne komitee loomist.

"Ja peaasi — ei olnud juhti, kes suutnuks anda vastavasisulise käsu, teha seda, mida peab iga riigijuht. Ta on kohustatud säilitama riigi terviklikkuse, tagama kodanike julgeoleku ja säilitame tavapärase suhtumise suurriiki. Tulemusena, lüüasaanuna, paisati riik meelevaldsetesse üheksakümnendatesse," märkis esikommunist.

"Praegu tuleb nii riigi presidendil kui ka kõigil meil teha neist meelevaldsetest üheksakümnendatest järeldused, et tragöödia ei korduks. Kahjuks tervaneb olukord jätkuvalt," sõnas ta.

Zjuganov ütles pressikonverentsil ka, et kommunistid valmistasid eelseisvateks duumavalimisteks ette programmi "kümme sammu väärilise elu poole", mis on suunatud kriisiolukorra ületamiseks riigis.

 

Teema:
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)

Peamised teemad