20:30 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Välisuudised
lühendatud link
9 0 0

Iraan ja Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi jõulised toetajad, kuid Teheran üritab oma toetuse täpset ulatust rohkem varjata.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Iraani kaitseminister Hossein Dehghan kritiseeris Moskva otsust avalikustada Vene sõjalennukite viibimine Iraani õhuväebaasis.

"Loomulikult üritavad venelased agaralt näidata, et (Venemaa) on üli- ja mõjuvõimas riik ning et on aktiivsed nii regiooni kui ka maailma julgeolekuküsimustes," tsiteeris riigimeedia esmaspäeval Dehghani, teatas BNS.

"Selle uudise avaldamise taga on omamoodi eputamine ja ebahärrasmehelikkus," lisas ta.

Ministri avaldus on esimene märk Teherani pahameelest Venemaa suunal pärast seda, kui Moskva teatas möödunud nädalal, et kasutab Iraani territooriumil asuvat õhuväebaasi õhulöökideks Süürias.

Vene pommitajad tõusid Iraani lääneosas Hamedanis asuvast Nojehi baasist õhku kolmel järjestikkusel päeval ning ründasid äärmusrühmituse Islamiriik (IS) ja mässuliste positsioone.

Pärast Moskva teadet piirdus Iraan ainult lendude toimumise kinnitamisega.

Dehghani avaldus võib anda mõista, et Iraan ei tahtnud lendude avalikustamist.

Iraan ja Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi jõulised toetajad, kuid Teheran üritab oma toetuse täpset ulatust rohkem varjata.

Lisaks on islamivabariik äärmiselt tundlik, kui asi puudutab välisriikide sõjaväe paiknemist selle pinnal. Riigi põhiseadus, mis kiideti heaks pärast 1979. aastal toimunud revolutsiooni, keelab välisriigi sõjabaasi rajamist Iraani pinnale. Samas ei keela põhiseadus välisriigile lennuvälja kasutamise lubamist.

"Oleme teinud ning jätkame koostööd Süüria ja Venemaaga. Venemaa otsustas tuua rohkem lennukeid ning tõsta operatsioonide kiirust ja täpsust," ütles Dehghan.

"Seetõttu oli neil vaja tankida operatsioonile lähedamal asuvas piirkonnas. Seetõttu kasutasid nad Nojehi baasi, kuid kohe kindlasti mitte pole me neile andnud sõjabaasi," rõhutas minister.

 

Peamised teemad